Tieto faktory sa podpisujú pod tvorbu hubových či plesňových ochorení kože a slizníc, ktoré spôsobujú dlhodobé ťažkosti. Liečenie tohto delikátneho problému je často obtiažne a dlhodobé. Preto je lepšie jeho vzniku zabrániť, ako sa ho potom zbaviť.
Mykózy sa zaraďujú medzi civilizačné choroby. Za ich vznikom stojí napríklad používanie nepriedušných syntetických materiálov, ľahkým prenosom a zanedbávaním rizík, ktoré číhajú v spoločných sprchách a v prostredí kúpalísk.
Keďže huby a plesne sa najlepšie cítia vo vlhku a teple, najčastejšie si ich ako suvenír zoberiete najmä pri návšteve vodných plôch, kúpalísk či z pobytov pri mori.
Zdroje nákazy
A ako sa u vás usídlia? Okolie bazénov a verejných spŕch je potenciálnym zdrojom plesní. Ich spóry sa zachytia najčastejšie na nohách a postihujú kožu (najmä medzi prstami) alebo nechty. Mokré plavky môžu zapríčiniť premnoženie kvasiniek v pošve a oblasti genitálií.
Povrchové mykózy nie sú ohrozením života, možno ich preliečiť, ale je možné, že nad nimi nikdy definitívne nevyhráte. Platí však zásada - čím skôr s ich liečením začnete, tým skôr odídu do nenávratna. Ak ho podchytíte ešte v počiatočnom štádiu, liečba zvyčajne trvá niekoľko týždňov, ak problém zanedbáte, liečenie sa môže predĺžiť aj na mesiace.
Neprivierajte oči
Huby a plesne spočiatku vôbec nemusíte zbadať. Objaviť sa môžu na malom priestore, napríklad na voľnom okraji nechta alebo sa necht odpojí na bočných hranách. Najprv to zrejme budete považovať napríklad za dôsledok zakopnutia, ale ak sa dostavia ďalšie príznaky ako zmena farby nechtu na žltkastú až hnedosivú, necht hrubne, deformuje sa, odlupuje a strapká.
Ak sú už príznaky voľným okom viditeľné, nestačí, ak nad nimi privriete oči alebo ich zakryjete pekným lakom na nechty či značkovou obuvou. Lepšie je čím skôr navštíviť kožného lekára, ktorý vám predpíše dermálny roztok, sprej, krém alebo tabletky, pokiaľ je lokálna liečba neúčinná.
Príznaky
Spoznáte ich podľa farebnej zmeny na nechte, ktorý belie alebo žltne. Z okraja nechta sa môže presúvať k lôžku, pričom necht hrubne, oddeľuje sa od lôžka a drobí sa.
Gynekologické mykózy spoznáte podľa bieleho syrovitého výtoku v oblasti pohlavných orgánov, sprevádza ho svrbenie. Pokiaľ sa nelieči, vyvoláva zápaly pošvy, maternice, vaječníkov a močového mechúra.
Atletická noha postihuje najmä športovcov. Pokožka medzi malíčkom a štvrtým prstom praská, svrbí a je začervenaná.
Povrchové mykózy vo všeobecnosti prezrádza farebná zmena na koži (začervenanie alebo vznik šupiniek), opuch, svrbenie a pálenie.
Mykotické ochorenia vlasovej pokožky sa prejavujú priľnavými ložiskami, chrastami a šupinami na hlave.
Ako sa ich vyvarovať?
Udržiavajte nohy vždy čisté a suché.
Používajte bavlnené ponožky a vymieňajte si ich každý deň.
V spoločných umývacích priestoroch sa pohybujte v šľapkách.
Nepožičiavajte si uteráky a plachty, používajte radšej vlastné.
Pri úprave nechtov používajte vlastné nožničky, pilník, pemzu.
Ak máte plesňou postihnuté nechty, nelakujte si ich.
Po okúpaní sa dôkladne osušte, vrátane kože medzi prstami na nohách.
Používajte preventívne dezinfekčný sprej.
Neležte v mokrých plavkách, ale prezlečte sa do suchých.
Noste vzdušný odev z prírodných materiálov *udržujte osobnú hygienu.
Autor: Spracovala: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.