Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) dnes na východnom Slovensku navštevuje niektoré oblasti, ktoré boli najviac postihnuté povodňami.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Júnové záplavy poškodili na Spiši okrem iného dôležité cestné ťahy. Iveta Radičová si v Spišskej Novej Vsi pozrela provizórny pontónový most, ktorý postavili vojaci krátko po tom, ako opadla záplavová voda. Nachádza sa pred mestom Spišská Nová Ves smerom od Košíc. Dnes je doprava na tomto úseku riadená svetelnou signalizáciou. Dlhé kolóny sú tu na dennom poriadku. Aktuálna situácia komplikuje prevádzku aj v podniku Embraco, kde pracuje 1 800 ľudí.
"Most musíme urobiť čo najrýchlejšie kvôli práci pre ľudí. Dúfam, že v rezerve nájdem ešte dostatok zdrojov. Pokúsim sa to riešiť čo najrýchlejšie. Hneď v aute sa spojím s ministrom hospodárstva," povedala I. Radičová.
Náklady na výstavbu nového mosta predstavujú 900-tisíc eur. Pontónový most znamená okrem iného aj spomalenie dopravy. "Denne cestujem z Gelnice do Spišskej Novej Vsi. Cesty sú po povodniach v takom stave, ako by tade prešiel front. Pred Spišskou Novou Vsou stojím v kolóne denne niekoľko minút," opísal nám svoje skúsenosti vodič Juraj.
Premiérka: Od 9. júna sa nič nedialo
Premiérka vysvetlila dôvod svojej návštevy slovami: "Povodne postihli veľa obcí a miest. Najprv musíme akútne riešiť to, čo je najdôležitejšie. Som na výjazde, aby som sa na mieste zoznámila so situáciou, potom urobíme zoznam priorít. Už na najbližšom stretnutí vlády v stredu prednesiem návrhy na riešenie. Od 9. júna sa nedialo nič. Nevieme robiť zázraky do 24 hodín. Ale robíme, čo sa dá. Zatiaľ sme už rokovali so ZMOS-om, najprv treba zálohovými platbami riešiť záchranné práce. To musíme riešiť okamžite, aj preto som v teréne."
Trápi ich hmyz
Na Spiši I. Radičová navštívila aj kolóniu v Krompachoch. V čase záplav tu evakuovali viac ako 400 ľudí, ktorí museli štyri dni pobudnúť v miestnej telocvični. Voda z Hornádu zatopila domy do výšky 1,80 metra.
"Rodina bola v telocvični, ale ja som dva dni spal v aute, bál som sa, že mi ho ukradnú. Treba nám také základné veci, ako je nábytok, šaty a hlavne postrek proti hmyzu. V domoch máme po povodniach veľa chrobákov a komárov," povedal nám Ján Pokuta, čo by v prvom rade chcel od premiérky.
Nahnevaní ľudia z Kapušian nešetrili kritikou
Iveta Radičová si dnes pozrela aj situáciu po zosuve pôdy a zbúraní domov v Kapušanoch (okres Prešov). Samospráva žiada od vlády financie na geologické prieskumy, asanáciu objektov a na byty pre ľudí, ktorí prišli o domy. Premiérka im sľúbila pomoc.
KAPUŠANY. Nahnevaní ľudia, postihnutí zosuvmi pôdy pod hradným vrchom, pred Radičovou kritizovali najmä tamojšiu samosprávu. "Nepáči sa nám, že obec vyhlásila stavebnú uzáveru. My, ktorí nemáme dokončené domy, teraz čo máme robiť? Dnes bolo územné konanie a vôbec sme to nevedeli," sťažovali sa.
Starosta obce Jozef Pribula (pôv. nom. KDH) im oponoval: "Všetko sa zverejňuje na internete." Ľuďom sa však takáto odpoveď nepáčila: "Nie každý má internet." Nahnevaní sú aj tí, ktorí poškodené domy nemajú. "Celá táto oblasť je riziková, preto sme museli podpísať, že bývame na vlastné riziko," uviedla Mária Kardisová.
Radičová ľuďom prisľúbila pomoc a skritizovala bývalú vládu. Uviedla, že po nástupe do funkcie našla na stole haldy zmlúv súvisiacich s povodňami: "Niečo už bolo vyplatené, niečo nie."
Iveta Radičová pri výstupe pod hradný vrch, kde došlo k zosuvom pôdy. Foto: Ingrid Timková
Vyšla až pod hradný vrch
Premiérka si prezrela z ulice všetky domy, ktoré popraskali. Vypočula si problémy ich majiteľov. Na podnet nahnevaných ľudí ochotne vyšliapala až pod hradný kopec, aby sa presvedčila na vlastné oči, ako sa svah zosúva i čo je toho príčinou. Ľudia sú totiž presvedčení, že jednou z nich je výstavba asfaltky k rozsiahlej stavbe pod hradom. Nasvedčujú tomu aj závery predbežného geologického prieskumu. Príčinou nešťastia je však v prvom rade hromadenie spodných vôd. Geológovia neodporúčajú pohyb ľudí v postihnutej lokalite.
Kapušany žiadajú od vlády 100-tisíc eur na inžiniersko-geologický prieskum, 800-tisíc na sanáciu svahu. Chcú aj peniaze na výstavbu bytového domu a byt v budove železničnej stanice od štátnych hmotných rezerv. "Len čo vláda rozhodne, začnú sa posielať financie. Musíme nájsť na to systém a poriadok," uviedla premiérka.
Vyhlásili zákaz stavať na 5 rokov
Stavebný úrad vydal pre Kapušany búracie povolenia a začal konanie o stavebnej uzávere v lokalite Pod hradom. Ústne konanie spojené s miestnym zisťovaním sa uskutočnilo včera, pred príchodom Radičovej. Výsledkom je 5-ročný zákaz stavať v tomto území. Rozhodnutie nadobudne právoplatnosť o mesiac. Na zbúranie je určených sedem domov. Do ôsmich sa vrátilo späť bývať 23 ľudí.
Z Kapušian kroky premiérky viedli do Nižnej Myšle (okres Košice-okolie), kde po zosuvoch zbúrali 26 domov, asi 40 je poškodených.
Ingrid Timková
Radičová v Nižnej Myšli: Je to desivé
Iveta Radičová sa dnes na záver pracovnej cesty oboznámila so situáciou v Nižnej Myšli v okrese Košice - okolie. Veľké zosuvy pôdy po dlhotrvajúcich dažďoch tam v noci 4. júna poškodili vyše 40 rodinných domov, z ktorých 26 bude potrebné zbúrať a ďalšie rekonštruovať.
"Mám z toho desivý pocit, je to hrozné," bola prvá reakcia Radičovej, keď si spolu so starostom Mariánom Karvanským prezrela časť zosunutého územia pod miestnym kostolom s už zdemolovanými domami a poškodenými komunikáciami.
K prvým krokom, ktoré vláda urobí hneď začiatkom týždňa, bude podľa slov premiérky patriť úhrada nákladov obciam za záchranné a zabezpečovanie práce, aby samosprávy neboli v dlhoch a neistote.
Po prvom záchrannom "balíčku" budú v stredu na rokovaní vlády riešiť možnosť výstavby náhradného bývania. "Ja mám nejakú rezervu, takže prvé financie z nej určite prídu aj sem," povedala k situácii v Nižnej Myšli predsedníčka vlády.
O termíne, kedy by sa tak mohlo stať, poznamenala, že ona vie urobiť rýchle rozhodnutie, ale istý čas potrvá jeho "zúradovanie" zo štátnej pokladnice.
Iveta Radičová v zosuvovom pásme v Nižnej Myšli. Foto: SITA
K možnej sanácii rozsiahleho 1,5-kilometrového zosuvného územia v Nižnej Myšli uviedla, že budú čakať na informácie geológov, ktorí robia prieskum. "Pokiaľ bude šanca sanovať územie, tak to určite podporíme, ale potrebujeme pevné stanovisko geológov," zdôraznila premiérka.
Starosta Karvanský odovzdal Radičovej žiadosť o pomoc pri riešení mimoriadnej situácie v Nižnej Myšli, ktorá trvá od konca mája. Samospráva v nej medzi priority uviedla okrem iného riešenie náhradného bývania pre postihnuté rodiny, sanáciu územia, opravu komunikácií a infraštruktúry, dostavbu hrádze pri Hornáde, ktorá spôsobila 5. júna povodeň v obci, ako aj zaslanie zálohových platieb na úhradu záchranných, zabezpečovacích a demolačných prác.
"Návšteva premiérky naplnila naše predstavy. Potvrdila nám, že skoro prídu konkrétne opatrenia a finančné prostriedky za záchranné práce a verím, že sa nájde spôsob aj na sanáciu tohto masívneho zosuvu, ktorý videla," dodal starosta.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.