Korzár logo Korzár

Chrám sv. Izáka

Dnešná časť nášho seriálu bude o najznámejšej petrohradskej sakrálnej stavebnej pamiatke, o chráme svätého Izáka, ktorý je chrámom ruskej ortodoxnej cirkvi.

Chrám sv. Izáka v Petrohrade.Chrám sv. Izáka v Petrohrade. (Zdroj: archív)

Dnešná časť nášho "stavebného" seriálu bude o najznámejšej petrohradskej sakrálnej stavebnej pamiatke, o chráme svätého Izáka, ktorý je chrámom ruskej ortodoxnej cirkvi.

Mesto mnohých názvov

O meste Petrohrad môžeme stručne povedať aspoň toľko, že zo správneho hľadiska je tzv. federálne mesto, druhé najvýznamnejšie v Rusku. V Petrohrade žije okolo 4,5 milióna obyvateľov a je to najsevernejšie ležiace veľkomesto na svete. Mnohí považujú Petrohrad za jedno z najkrajších miest na svete. Petrohrad má dlhú históriu a mal už toľko názvov, že z toho mám mierny zmätok. Mesto založil 27. mája 1703 cár Peter Veľký, pričom ho nazval Sankt Pieterburg, čo je holandský názov, pretože cár žil a študoval v Holandsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dve storočia hlavným mestom

Od roku 1712 do 1918 bolo mesto, známe už pod názvom Sankt Peterburg, hlavným mestom ruského impéria. V auguste bol prijatý historicky druhý oficiálny názov mesta, a to Petrograd, pričom týmto vlasteneckým názvom dali obyvatelia najavo odpor proti nemecky znejúcemu Sankt Peterburg. V roku 1924 bolo mesto premenované na Leningrad, a to na počesť V. I. Lenina. Posledná kapitola v premenúvaní mesta nastala v septembri 1991, keď bol mestu vrátený názov Sankt Peterburg. Normovaným slovenským názvom pre toto mesto je však Petrohrad. Poďme ale konečne k chrámu sv. Izáka.

Prvý založil Peter Veľký

Dnešný chrám sv. Izáka (v ruštine Isaakijevskij sobor) stojí na mieste niekoľkých predchádzajúcich kostolov. S výstavbou prvého, ešte dreveného kostola sv. Izáka (pamätný deň tohto svätého pripadá na deň narodenia Petra Veľkého) sa začalo už v roku 1707, krátko po založení mesta. V roku 1717 bol drevený kostol nahradený kamennou stavbou, ktorá bola vysvätená za katedrálu. V roku 1735 však táto katedrála vyhorela. V roku 1764 (niekde sa uvádza rok 1768) poverila Katarína II. talianskeho architekta Antonia Rinaldiho výstavbou tretej Izákovej katedrály. Rinaldi však napokon z Ruska odišiel a výstavba sa v roku 1796 zastavila.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok financií "skresal" projekt

V roku 1798 sa V. Brenna pokúsil katedrálu dokončiť, ale pre nedostatok financií musel vynechať štyri z piatich plánovaných kupol i zvonicu. Katedrála bola vysvätená v roku 1802. Po víťazstve nad Napoleonom I. sa cár Alexander I. rozhodol prestavať katedrálu na národný pamätník. V roku 1816 bola vypísaná architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil francúzsky architekt Auguste Ricard de Montferrand, ktorý predtým študoval v ateliéri Napoleonovho architekta Charlesa Perciera.

Komisiu panovník "presvedčil"

Niektorým členom výberovej komisie sa síce Montferrandov návrh zdal trochu fádny a nie dosť impozantný, ale panovník sa zasadil o prijatie tohto návrhu (mocní už vtedy zasahovali do rozhodnutí "nezávislých" komisií). S výstavbou novej katedrály sa začalo v roku 1818. Najprv musela byť dovtedajšia stavba čiastočne zbúraná, pričom ostal stáť v podstate len oltárny priestor. Nová katedrála má pôdorys gréckeho (rovnoramenného) kríža. Pred začatím novej výstavby musela byť spevnená pôda pod základy, pričom bolo do zeme zatlčených približne 11 000 kmeňov stromov.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy so statikou

Od roku 1822 do roku 1825 boli stavebné práce na naliehanie Akadémie umení pozastavené, pretože sa vyskytli problémy so statikou stavby a boli spochybnené aj Montferrandove odborné schopnosti. Montferrand však svojich odporcov presvedčil prepracovaným návrhom. Práce na základoch boli dokončené v roku 1827. Spodná časť chrámu bola dokončená v roku 1828. V rokoch 1828 až 1830 bolo vztýčených 48 stĺpov pre portikusy (vstupné sály) na všetkých štyroch stranách chrámu. Každý z týchto stĺpov je vysoký 17 metrov. V dôsledku ďalších statických problémov došlo v roku 1835 k ďalšej zmene plánov výstavby.

Prvá veľká kovová kupola

Výstavba 101 metrov vysokej kupoly trvala od roku 1837 do roku 1841. Ide o prvú veľkú kovovú kupolu na svete. V rokoch 1848 až 1858 robili dokončovacie práce na interiéri chrámu. Chrám je dlhý 111 m, široký 97 m a vysoký 101,5 m a patrí medzi najväčšie sakrálne (cirkevné) stavby na svete. Priemer hlavnej kupoly, na ktorej pozlátenie sa spotrebovalo okolo 100 kg zlata, je 26 metrov. Na pozlacovanie kupoly sa použila technológia pripomínajúca maľovanie striekaním, pričom použitý roztok so zlatom obsahoval aj jedovatú ortuť. Jej výpary spôsobili smrť neznámeho počtu robotníkov. Vnútri kupoly visí strieborná holubica, ktorá je symbolom Ducha Svätého.

Moderná technológia výroby sôch

V interiéri kupoly je vyše 12 pozlátených sôch anjelov, vysokých šesť metrov. Tieto sochy boli zhotovené tzv. galvanoplastickou technológiou, takže ich materiál je hrubý len niekoľko milimetrov. Sochy sú preto veľmi ľahké. Išlo o prvé použitie spomenutej technológie v architektúre. Výzdobu interiéru tvorí vyše 200 zväčša veľkorozmerných obrazov a mozaík. Na vonkajšej strane chrámu je celkovo 112 stĺpov z červeného granitu. Interiér chrámu má plochu 10 767 štvorcových metrov a pojme až 14 000 ľudí.

Bohoslužby len do roku 1928

Pri výstavbe katedrály sa použilo 43 druhov materiálov, čo stavbe dalo prezývku "múzeum ruskej geológie". Podľa niektorých zdrojov ovplyvnil dizajn kupoly chrámu sv. Izáka dizajn Kapitolu (sídla oboch komôr amerického parlamentu) i katedrály v Helsinkách. Tri veľké brány katedrály sú zhotovené z duba a bronzu a ich hmotnosť je 20 ton. Na rohoch strechy sú plastiky páru anjelov, nesúcich plynové lampy. Po Veľkej októbrovej revolúcii (ktorá bola, ako vieme, v novembri) a vzniku Sovietskeho zväzu sa bohoslužby v katedrále konali len do roku 1928.

Z chrámu múzeum ateizmu

Potom urobili z katedrály múzeum ateizmu, ktoré bolo otvorené v roku 1931. Do kupoly bolo vtedy namiesto spomenutej holubice zavesené Foucaltovo kyvadlo (pretože Zem rotuje, rovina kyvu tohto kyvadla sa tiež plynule otáča). Počas druhej svetovej vojny slúžil chrám ako skladisko umeleckých predmetov z cárskych sídiel v okolí Leningradu. Kupola bola zvrchu natretá sivým (niekde sa uvádza zelený) náterom, aby chrám ťažšie identifikovali piloti nemeckých bombardovacích lietadiel. Katedrála však bola poškodená zásahmi nemeckého delostrelectva.

Partnerským mestom aj Košice

Po skončení vojny boli začaté náročné rekonštrukčné práce, ktoré boli dokončené v roku 1960. Rastúca náboženská sloboda v bývalom Sovietskom zväze umožnila v roku 1990 opäť vykonať v chráme slávnostnú bohoslužbu. Ďalšie reštaurovanie chrámu bolo v rokoch 1994 až 2003. V súčasnosti sa bežné omše konajú len v kaplnke na ľavej strane chrámu. V celej katedrále sa slúžia omše len počas sviatkov. Mimochodom, vedeli ste, že jedným z partnerských miest Petrohradu sú Košice?

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 422
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 136
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 580
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 148
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 262
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 130
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 361
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 703
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 223
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 611
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 579
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 361
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 703
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 223
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 611
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 579
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu