Korzár logo Korzár
Nedeľa, 4. jún, 2023 | Meniny má Lenka

Chrám sv. Izáka

Dnešná časť nášho seriálu bude o najznámejšej petrohradskej sakrálnej stavebnej pamiatke, o chráme svätého Izáka, ktorý je chrámom ruskej ortodoxnej cirkvi.

Chrám sv. Izáka v Petrohrade.Chrám sv. Izáka v Petrohrade. (Zdroj: archív)

Dnešná časť nášho "stavebného" seriálu bude o najznámejšej petrohradskej sakrálnej stavebnej pamiatke, o chráme svätého Izáka, ktorý je chrámom ruskej ortodoxnej cirkvi.

Mesto mnohých názvov

O meste Petrohrad môžeme stručne povedať aspoň toľko, že zo správneho hľadiska je tzv. federálne mesto, druhé najvýznamnejšie v Rusku. V Petrohrade žije okolo 4,5 milióna obyvateľov a je to najsevernejšie ležiace veľkomesto na svete. Mnohí považujú Petrohrad za jedno z najkrajších miest na svete. Petrohrad má dlhú históriu a mal už toľko názvov, že z toho mám mierny zmätok. Mesto založil 27. mája 1703 cár Peter Veľký, pričom ho nazval Sankt Pieterburg, čo je holandský názov, pretože cár žil a študoval v Holandsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dve storočia hlavným mestom

Od roku 1712 do 1918 bolo mesto, známe už pod názvom Sankt Peterburg, hlavným mestom ruského impéria. V auguste bol prijatý historicky druhý oficiálny názov mesta, a to Petrograd, pričom týmto vlasteneckým názvom dali obyvatelia najavo odpor proti nemecky znejúcemu Sankt Peterburg. V roku 1924 bolo mesto premenované na Leningrad, a to na počesť V. I. Lenina. Posledná kapitola v premenúvaní mesta nastala v septembri 1991, keď bol mestu vrátený názov Sankt Peterburg. Normovaným slovenským názvom pre toto mesto je však Petrohrad. Poďme ale konečne k chrámu sv. Izáka.

Prvý založil Peter Veľký

Dnešný chrám sv. Izáka (v ruštine Isaakijevskij sobor) stojí na mieste niekoľkých predchádzajúcich kostolov. S výstavbou prvého, ešte dreveného kostola sv. Izáka (pamätný deň tohto svätého pripadá na deň narodenia Petra Veľkého) sa začalo už v roku 1707, krátko po založení mesta. V roku 1717 bol drevený kostol nahradený kamennou stavbou, ktorá bola vysvätená za katedrálu. V roku 1735 však táto katedrála vyhorela. V roku 1764 (niekde sa uvádza rok 1768) poverila Katarína II. talianskeho architekta Antonia Rinaldiho výstavbou tretej Izákovej katedrály. Rinaldi však napokon z Ruska odišiel a výstavba sa v roku 1796 zastavila.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok financií "skresal" projekt

V roku 1798 sa V. Brenna pokúsil katedrálu dokončiť, ale pre nedostatok financií musel vynechať štyri z piatich plánovaných kupol i zvonicu. Katedrála bola vysvätená v roku 1802. Po víťazstve nad Napoleonom I. sa cár Alexander I. rozhodol prestavať katedrálu na národný pamätník. V roku 1816 bola vypísaná architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil francúzsky architekt Auguste Ricard de Montferrand, ktorý predtým študoval v ateliéri Napoleonovho architekta Charlesa Perciera.

Komisiu panovník "presvedčil"

Niektorým členom výberovej komisie sa síce Montferrandov návrh zdal trochu fádny a nie dosť impozantný, ale panovník sa zasadil o prijatie tohto návrhu (mocní už vtedy zasahovali do rozhodnutí "nezávislých" komisií). S výstavbou novej katedrály sa začalo v roku 1818. Najprv musela byť dovtedajšia stavba čiastočne zbúraná, pričom ostal stáť v podstate len oltárny priestor. Nová katedrála má pôdorys gréckeho (rovnoramenného) kríža. Pred začatím novej výstavby musela byť spevnená pôda pod základy, pričom bolo do zeme zatlčených približne 11 000 kmeňov stromov.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy so statikou

Od roku 1822 do roku 1825 boli stavebné práce na naliehanie Akadémie umení pozastavené, pretože sa vyskytli problémy so statikou stavby a boli spochybnené aj Montferrandove odborné schopnosti. Montferrand však svojich odporcov presvedčil prepracovaným návrhom. Práce na základoch boli dokončené v roku 1827. Spodná časť chrámu bola dokončená v roku 1828. V rokoch 1828 až 1830 bolo vztýčených 48 stĺpov pre portikusy (vstupné sály) na všetkých štyroch stranách chrámu. Každý z týchto stĺpov je vysoký 17 metrov. V dôsledku ďalších statických problémov došlo v roku 1835 k ďalšej zmene plánov výstavby.

Prvá veľká kovová kupola

Výstavba 101 metrov vysokej kupoly trvala od roku 1837 do roku 1841. Ide o prvú veľkú kovovú kupolu na svete. V rokoch 1848 až 1858 robili dokončovacie práce na interiéri chrámu. Chrám je dlhý 111 m, široký 97 m a vysoký 101,5 m a patrí medzi najväčšie sakrálne (cirkevné) stavby na svete. Priemer hlavnej kupoly, na ktorej pozlátenie sa spotrebovalo okolo 100 kg zlata, je 26 metrov. Na pozlacovanie kupoly sa použila technológia pripomínajúca maľovanie striekaním, pričom použitý roztok so zlatom obsahoval aj jedovatú ortuť. Jej výpary spôsobili smrť neznámeho počtu robotníkov. Vnútri kupoly visí strieborná holubica, ktorá je symbolom Ducha Svätého.

Moderná technológia výroby sôch

V interiéri kupoly je vyše 12 pozlátených sôch anjelov, vysokých šesť metrov. Tieto sochy boli zhotovené tzv. galvanoplastickou technológiou, takže ich materiál je hrubý len niekoľko milimetrov. Sochy sú preto veľmi ľahké. Išlo o prvé použitie spomenutej technológie v architektúre. Výzdobu interiéru tvorí vyše 200 zväčša veľkorozmerných obrazov a mozaík. Na vonkajšej strane chrámu je celkovo 112 stĺpov z červeného granitu. Interiér chrámu má plochu 10 767 štvorcových metrov a pojme až 14 000 ľudí.

Bohoslužby len do roku 1928

Pri výstavbe katedrály sa použilo 43 druhov materiálov, čo stavbe dalo prezývku "múzeum ruskej geológie". Podľa niektorých zdrojov ovplyvnil dizajn kupoly chrámu sv. Izáka dizajn Kapitolu (sídla oboch komôr amerického parlamentu) i katedrály v Helsinkách. Tri veľké brány katedrály sú zhotovené z duba a bronzu a ich hmotnosť je 20 ton. Na rohoch strechy sú plastiky páru anjelov, nesúcich plynové lampy. Po Veľkej októbrovej revolúcii (ktorá bola, ako vieme, v novembri) a vzniku Sovietskeho zväzu sa bohoslužby v katedrále konali len do roku 1928.

Z chrámu múzeum ateizmu

Potom urobili z katedrály múzeum ateizmu, ktoré bolo otvorené v roku 1931. Do kupoly bolo vtedy namiesto spomenutej holubice zavesené Foucaltovo kyvadlo (pretože Zem rotuje, rovina kyvu tohto kyvadla sa tiež plynule otáča). Počas druhej svetovej vojny slúžil chrám ako skladisko umeleckých predmetov z cárskych sídiel v okolí Leningradu. Kupola bola zvrchu natretá sivým (niekde sa uvádza zelený) náterom, aby chrám ťažšie identifikovali piloti nemeckých bombardovacích lietadiel. Katedrála však bola poškodená zásahmi nemeckého delostrelectva.

Partnerským mestom aj Košice

Po skončení vojny boli začaté náročné rekonštrukčné práce, ktoré boli dokončené v roku 1960. Rastúca náboženská sloboda v bývalom Sovietskom zväze umožnila v roku 1990 opäť vykonať v chráme slávnostnú bohoslužbu. Ďalšie reštaurovanie chrámu bolo v rokoch 1994 až 2003. V súčasnosti sa bežné omše konajú len v kaplnke na ľavej strane chrámu. V celej katedrále sa slúžia omše len počas sviatkov. Mimochodom, vedeli ste, že jedným z partnerských miest Petrohradu sú Košice?

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  3. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. V Bratislave sa koná Globsec
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 645
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 10 643
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 526
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 296
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 122
  6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 3 940
  7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 558
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 426

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Erik Tomáš a nie len jeho falošne stratená pamäť ...
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik sľuboval milión za vraždu, tvrdí iný kajúcnik. Obete aj sledoval
  3. Jozef Varga: Krkavci / 11. /
  4. Anna Miľanová: Že bobor spravil neporiadok, počula som v televízii...
  5. Dada Vozáriková: Idú Slovák, Gruzínec a Rus pod Kazbeg
  6. Rastislav Puchala: Zakázali Bibliu
  7. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 30. /
  8. Peter Gregor: Láske
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 138 577
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 21 990
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 228
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 11 667
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 766
  6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 451
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 644
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 971
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Ivan Čáni: Erik Tomáš a nie len jeho falošne stratená pamäť ...
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik sľuboval milión za vraždu, tvrdí iný kajúcnik. Obete aj sledoval
  3. Jozef Varga: Krkavci / 11. /
  4. Anna Miľanová: Že bobor spravil neporiadok, počula som v televízii...
  5. Dada Vozáriková: Idú Slovák, Gruzínec a Rus pod Kazbeg
  6. Rastislav Puchala: Zakázali Bibliu
  7. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 30. /
  8. Peter Gregor: Láske
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 138 577
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 21 990
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 228
  4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 11 667
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 766
  6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 451
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 644
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 971
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu