Dolné paprasleny sú oddialené, horné utvárajú vrcholový paklas. Listene sú šidlovité, kalichy vajcovité, sivo chlpaté, 15-žilové, zuby kalicha čiarkovito kopijovité, horné sú dlhšie ako dolné. Koruna je zvonkovito 2-pyskovitá, špinavobiela až červenkastá, páperistá, o málo dlhšia ako kalich. Rúrka koruny je rovná, dlhá a v ústí holá, horný pysk je 2-laločný, dolný 3-laločný. Prostredný cíp dolného pysku je červeno bodkovaný. V kvete sú 4 dvojmocné tyčinky, ktoré sú lysé, s fialovými peľnicami. Semenník je vrchný. Plodmi sú tvrdky.
Rastie na cestách, medziach, v kroviskách a rumoviskách. Vyžaduje suché, výhrevné, výživné, humózne, piesočnato-hlinité pôdy.
Je to medonosná rastlina. Ako liečivá rastlina sa užíva vňať, zbieraná v čase kvetu. Droga obsahuje silicu, kde prevažuje karvakrol, ďalej alkohol nepetol, stopy tymolu, pulegon, neurčený monoterpén, horčiny a triesloviny. Ľudovo sa užíva ako prostriedok proti hnačkám a chronickej bronchitíde. Citrónova varieta obsahuje silicu, v ktorej prevláda citral, citronelol, gerániol, nerol, limonén, menton, mentol a kyselina octová, maslová a valérová, ďalej triesloviny a horčiny. Droga je blízka účinkom medovke, poslúži ako nervínum, aromatikum, na podporu menštruácie i trávenia, účinkuje antibakteriálne, žlčopudne, žlčotvorne a ako expektorans. Užíva sa zápar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.