Vesmírna sonda Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Rosetta putuje vesmírom už šesť rokov. Rosetta bola do vesmíru vypustená 2. marca 2004, a to raketou Ariane 5, štartujúcou z európskeho kozmodrómu v Kouru vo Francúzskej Guyane. Konečným cieľom tejto unikátnej sondy je kométa 67P/Churjumov-Gerasimenko, ku ktorej Rosetta dorazí v máji 2014, teda po desaťročnom putovaní nehostinným vesmírom.
Vedci však využili dlhé vesmírne putovanie tejto sondy aj na získanie informácií o ďalších vesmírnych telesách. V roku 2008 preletela sonda len vo vzdialenosti 802 kilometrov od asteroidu 2867 Steins a vyslala na Zem jeho kvalitné snímky i informácie o ňom. No a minulý týždeň preletela sonda len vo vzdialenosti 3 162 km od už spomenutého asteroidu Lutetia.
Na pozemné riadiace stredisko vyslala Rosetta doteraz najkvalitnejšie snímky tohto asteroidu. Tieto snímky ukazujú, že povrch asteroidu je pokrytý množstvom kráterov, ktoré vznikli nárazom iných vesmírnych objektov počas 4,5 miliardy trvajúcej existencie asteroidu. Snímky potvrdili aj to, že Lutetia má pretiahnutý tvar, pričom najdlhšia strana má dĺžku okolo 130 kilometrov. Rosetta nemala veľa času na zbieranie údajov o tomto asteroide, pretože popri ňom "prefrčala" rýchlosťou 15 km/s, takže v jeho blízkosti bola približne jednu minútu.
Snímače sondy počas preletu zisťovali, či asteroid má atmosféru, aké zloženie má jeho povrch, aká je jeho hustota a či má magnetické pole. Všetky tieto informácie budú teraz vedci analyzovať. Na snímkach povrchu asteroidu, ktoré urobili kamery sondy Rosetta, možno rozoznať detaily s rozmermi len 60 metrov.
Asteroid Lutetia bol doteraz veľkou záhadou pre astronómov, pretože pozorovania pozemnými teleskopmi priniesli rozporuplné informácie o ňom. Niektoré informácie ukazujú, že ide o asteroid typu C, čiže akési "primitívne" teleso, pochádzajúce ešte z dôb formovania Slnečnej sústavy. Na iných snímkach vyzerá ako asteroid typu M, ktorý je spájaný so železnými meteoritmi. Asteroid Lutetia objavil 15. novembra 1852 Hermann Goldschmidt, a to pri pozorovaní z balkóna svojho parížskeho bytu. Mesto Paríž dalo asteroidu aj svoje meno, pretože, ako isto viete, až do roku 360 sa toto mesto volalo Lutetia.
O sonde Rosetta možno povedať ešte toľko, že pri štarte vážila približne 3 000 kg. Na jednej strane sondy je riaditeľná komunikačná anténa priemeru 2,2 metra. Elektrickú energiu prístrojom sondy dodávajú dva solárne panely s dĺžkou 14 metrov. Po priblížení sa k spomenutej kométe 67P/Churjumov-Gerasimenko bude zo sondy vypustený pristávací modul Philae, ktorý má hmotnosť okolo 21 kg. Tento modul pristane na povrchu kométy a preskúma ju, pričom získané údaje bude vysielať na orbitálnu časť sondy Rosetta, ktorá bude okolo kométy obiehať. Mimochodom, vedeli ste, že Lučenec sa latinsky nazýva Lutetia?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.