Vytekajúca ropa vytvára ropnú škvrnu meniaceho sa tvaru a veľkosti (v závislosti od morských prúdov a meteorologických podmienok), ktorej okraje už zasiahli pobrežie niekoľkých štátov USA. Ani odborníci nedokážu presne určiť množstvo ropy, ktoré z vrtu každý deň vyteká do oceánu, pričom najpesimistickejšie odhady hovoria, že to môže byť až 16 000 kubických metrov.
Polovica rozlohy Slovenska
Ropná škvrna pokrýva už plochu prinajmenšom 6 500 štvorcových kilometrov, ale niektoré zdroje uvádzajú, že to je až 24 000 štvorcových kilometrov (to je temer polovica rozlohy Slovenska). Britskej spoločnosti BP sa zatiaľ len čiastočne darí obmedzovať množstvo vytekajúcej ropy i odstraňovať ju z povrchu mora. Nedá sa pritom povedať, že by sa pre odstránenie následkov tejto environmentálnej katastrofy, ktorá patrí k najväčším na svete, robilo málo: v okolí havarovanej plošiny a v priestore ropnej škvrny pôsobí okolo 1 300 plavidiel rôzneho typu, diaľkovo ovládané plavidlá, mobilné vrtné jednotky i niekoľko desiatok lietadiel.
Šíreniu zabraňujú plávajúce bariéry
Na zadržiavanie ropnej škvrny sa použilo už vyše 560 000 metrov plávajúcej bariéry. Kapacitu zbierania ropy z morskej hladiny by mala zdvojnásobiť špeciálna obrovská loď, ktorá nedávno priplávala na miesto katastrofy. Ide o plavidlo, ktoré je považované za najväčší "ropný zberač" na svete. Loď, ktorá má trochu netradičné meno A whale (veľryba), je konvertovaným ropným tankerom a patrí taiwanskej spoločnosti TMT.
Konverzia v Portugalsku
Konverzia bola vykonaná v jednej portugalskej lodenici len za desať dní. Ako vlastne bude táto loď, plaviaca sa pod libérijskou vlajkou, "bojovať" s ropnou škvrnou? Do prednej časti lode bolo na oboch stranách vyrezaných šesť pozdĺžnych a pomerne nízkych otvorov. Cez tieto otvory bude pri plavbe lodi prúdiť do jej vnútra horná vrstva vody s ropou. V interných separačných nádržiach dôjde k oddeleniu ropy a vody, pričom prefiltrovaná voda bude prečerpávaná späť do mora, zatiaľ čo ropa sa po naplnení nádrží prečerpá do tankerov.
Denne až 80 000 kubíkov
Loď A whale by mala cez svoje zvláštne "čeľuste" denne nasať až 80 000 kubických metrov ropou kontaminovanej vody. Šéf firmy TMT Nobu Su sa vyjadril, že loď bude plávať cez záliv ako "kosačka kosiaca trávnik". Mnohí odborníci však pochybujú o tom, či táto loď bude schopná podstatným spôsobom prispieť k čisteniu morskej vody. "V prípade havárie lode Exxon Valdez, keď bolo veľa ropy na povrchu v ohraničenej oblasti, by takáto loď bola mohla odsať veľa ropy. Ale v zálive, kde je ropa rozptýlená na obrovskej ploche, nevidím možnosť, ako by takáto loď mohla výrazne pomôcť", povedal bývalý dôstojník americkej pobrežnej stráže Dennis Bryant.
Postavili ju v Južnej Kórei
Možno pripomenúť, že tanker Exxon Valdez narazil na podmorské skaliská pri pobreží Aljašky 24. marca 1989, pričom do mora vytieklo podľa odhadov 40 000 kubických metrov ropy. Išlo o najväčšiu ropnú haváriu pri pobreží USA až do nedávnej havárie ropnej plošiny Deepwater Horizon. Možno ešte uviesť niekoľko údajov o lodi A whale. Táto loď bola postavená ako hybridná loď na prepravu ropy a rudy juhokórejskou spoločnosťou Hyundai Heavy Industries. Išlo o prvú z ôsmich lodí pre spoločnosť TMT. Loď je dlhá 340 metrov, široká 60 metrov a vysoká 31 metrov.
Takýchto lodí je viac
Loď A whale nie je jedinou loďou, ktorá môže zbierať z povrchu mora ropnú vrstvu, pretože v oblasti havárie operuje už niekoľko ďalších, ale menších lodí podobnej konštrukcie. Možno by som mal vysvetliť, prečo v titulku spomínam smotanu. Je to jednoducho preto, lebo spôsob zbieranie ropy z povrchu mora mi pripomenul, ako som v mladosti (no tak to bolo poriadne dávno) lyžicou opatrne zbieral smotanu z povrchu mlieka. Kedysi sa totiž po mlieko chodilo s kanvičkami a keď mlieko trochu postálo, vytvorila sa na jeho povrchu chutnučká vrstva smotany...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.