Korzár logo Korzár
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky

Bruno Ciberej: Nemám rád označenie módny guru

Len málokto sa môže pýšiť ručne vyrábanými rámami na okuliare a len pár jedincov mužského pohlavia má doma toľko tašiek ako Bruno Ciberej. Šikovný mladík z východu, ktorý stíha množstvo aktivít, je však inak úplne normálny chalan.

Bruno Ciberej.Bruno Ciberej. (Zdroj: tm)

Hoci už módou aktívne nežije, v povedomí verejnosti je s ňou nerozlučiteľne spätý. A nie omylom. Nie je totiž veľa mužov, ktorí by kvôli paráde trpeli večné otlaky na nohách a nedali dopustiť na topánky nosené naboso. Negativizmu sa vyhýba a osobnú zlobu iných sa rozhodol úplne vytesniť zo svojho života.

Je o vás známe, že máte veľký zmysel pre šou a recesiu. Nemáte preto možno občas u nás na Slovensku pocit, že sú ľudia skostnatení? Že sa snažia pôsobiť na svojej okolie zásadne v pozitívnom svetle na úkor uvoľnenosti?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

- Áno, mám. Ale to nie je môj, ale ich problém. A podľa mňa si tým sami ničia život a nerobia ho príjemný ani nám ostatným. Nie sme tu zase tak dlho, aby sme si to sami znepríjemňovali. Ja sa preto snažím v živote jednoducho žiť a prežívať tak, aby som mal z toho dobrý pocit. A dobrý pocit mám aj z toho, keď robím bez akéhokoľvek spánku nepretržite tri dni za sebou, aj vtedy, keď mám konečne nejaký pondelok voľný a zrazu neviem, čo s ním.

Kedy teda máte zlý pocit?

- Nesnažím sa premýšľať negatívne. Myslím, že negatívnych tlakov z každej strany je aj tak strašne veľa. Možno som si niektoré veci v minulosti pripúšťal viac, no naučil som sa, že asi naozaj najviac záleží na zdraví. Všetky ostatné záležitosti sú ´pomíjivé´.

Už dlhý čas vás trápia isté zdravotné problémy, našťastie skôr kozmetického charakteru. Začali ste práve preto presúvať svoje životné hodnoty?

Skryť Vypnúť reklamu

- V mojom prípade naozaj ide skôr o estetický problém. Alopécia (vypadávanie vlasov a chlpov - pozn. red.) po roku ľuďom zvykne aj úplne prejsť a mne sa po dvoch rozšírila ešte viac. Už to však neriešim. Pred rokom som sa trápil, teraz mi je to jedno. Beriem to tak, že ok, mám alopéciu, tak sa teraz nezabijem. Mnoho ľudí ju má vo vlasoch, čo je podľa mňa ešte oveľa horšie. Ja našťastie len na brade. Vnímam to ako zdvihnutý prst organizmu, že sa niečo deje a snažím sa myslieť skôr pozitívne a nezaťažovať sa až tak, ako som sa niekedy zaťažoval.

A predtým ste sa zaťažovali nejako mimoriadne? Boli ste neurotickejší typ?

- Ono biznis, v ktorom sa pohybujeme, bohužiaľ prináša stresy a situácie, ktoré človek nedokáže sám ovplyvniť. Bohužiaľ, musím to skonštatovať tak, že niektorí zakomplexovaní ľudia v rámci médií si na niekom vyvŕšia svoju vlastnú osobnú zlobu. A zase sme pri prenose negatívnej energie, ktorú dávajú von. Možno neskôr pochopia, že nerobia správne, ale dovtedy mnohým ublížia a človek tomu nedokáže zabrániť. A keď je citlivejší a rieši to v sebe ako ja, hoci možno nevyzerám, tak ho to zasiahne.

Skryť Vypnúť reklamu

Únikom pred neprajníkmi môže byť zahĺbenie do práce, ktorá človeka baví. Vy máte veľký vzťah k móde a ste médiami označovaný dokonca až titulom módny guru...

- Ale len veľmi nerád. Sám by som sa tak nikdy netituloval.

Vnímate to teda ako mimoriadne zaväzujúce?

- Práve preto by som sám od seba nikdy nechcel byť takto označovaný. Aby som nemal žiadny takýto záväzok. Teraz sa už módou zaoberám pomenej, hoci niekedy som sa jej venoval veľmi intenzívne. V rámci pracovnej náplne som nakupoval kolekcie, čiže som to doslova prežíval. Dnes už len tak ako každý normálny človek. Dostanem sa síce na módne týždne do európskych metropol a riešim to teda možno trošičku viac ako obyčajní ľudia, ktorí sa len potrebujú do niečoho obliecť, ale už nie nejako extrémne. Móda ma však baví a drží sa ma. No nerád sa v živote sústreďujem len jedným smerom. Pretože potom to po určitom čase pre mňa začne byť nudné. Som preto rád, keď môžem moderovať reláciu, ale môžem v rámci nej robiť aj redaktora, písať scenár, môžem tomu urobiť dramaturgiu... Napríklad ako teraz, keď na projekte Česko-Slovensko má talent robím supervízora. Najdôležitejšia je pre mňa pestrosť.

Keď ste sa móde venovali intenzívnejšie, nemali ste niekedy pocit, že ste sa museli stopnúť, lebo ste sa pristihli pri tom, že ľudí hodnotíte na základe ich oblečenia?

- Možno raz alebo dvakrát som hodnotil pre nejaký časopis niečo v zmysle módnej polície, no potom som si povedal, že to nemá význam. Lebo to, ako ja vnímam módu, je môj osobitý vzťah k nej, moja osobitá vízia. Každý ju má. Každý má aj inú postavu a ja nechcem na niekom posudzovať, či to, čo si obliekol, je dobré alebo zlé. Myslieť si o tom môžem čokoľvek. No daný človek sa môže v konečnom dôsledku cítiť vo svojom oblečení veľmi dobre, aj keď to tak podľa mňa nevyzerá. A prečo mu kázať, že tak toto nie. Myslím si, že súčasná móda je taká pestrá a rozmanitá, že si v nej každý nájde svoje. Sú v nej však veci, ktoré sú aj podľa mňa nenositeľné, hoci ich navrhol nejaký dizajnér svetového mena.

Ktoré z vychytávok aktuálnej módnej sezóny vás zaujali natoľko, že ste ostali paf?

- Sem-tam sa nájdu nejaké veci. Často je však namáhavé nosiť ich. Napríklad už vlani v Miláne sa mi zapáčilo, že sa v pánskej móde nosia kratšie nohavice, dĺžka 7/8 a nenosia sa ponožky, len mokasíny naboso. A to je naozaj veľmi kruté, a to množstvo náplastí, ktoré som už použil...

Čo sa týka nejakých módnych rád pánom, ktoré by ste im radi adresovali, aby ste sa za nich na ulici nemuseli hanbiť?

- Nie je to ľahké. Pretože aj ponožky v sandáloch vnímajú svetoví návrhári ako veľmi trendovú záležitosť. Je to odporné, ale bohužiaľ. Skôr si však myslím, že by sa páni mali kontrolovať práve v tom, že ako módny výstrelok je to v pohode, ale keď nevyzeráte ako model, tak v žiadnom prípade. V pánskej móde to celkovo nie je veľmi zložité. Nemám však napríklad rád, keď si páni vyťahujú nohavice až ku krku. To mi príde trošku smiešne a tam sme už boli dávno. Keď si zakašú košeľu a nohavice ťahajú až ku prsiam, tak to by si podľa mňa mohli odpustiť.

Ženy majú úchylku napríklad na kabelky a topánky, na čo ste vysadený vy?

- Myslím, že na doplnky. Majú totiž tú moc, že sa dá oblečenie nakúpiť úplne lacno a keď sa doplní nejakou výnimočnou výraznou a zaujímavou maličkosťou, človek zažiari. Nohavice, tričká a košele človek vynosí, ale doplnky mu ostanú dlhšie a keď si ich vyberá s rozumom a siaha po niečom nadštandardnom a nadsezónnom, tak to vydrží nosiť celé roky. Investujem preto do tašiek, ktoré mám rád a obľubujem okuliare. V súčasnosti mám dva nové francúzske rámy, ktoré sú ručne vyrábané. Nekupujem si žiadne retiazky či hodinky, nemám na sebe nič povešané... Bohužiaľ, okuliare sú pre mňa dôležité, lebo nevidím, čiže na rámoch nešetrím.

Môžeme vás niekedy vidieť vynášať smeti v teplákoch? Pretože je dosť ťažké predstaviť si to...

- Vynášam smeti, keď odchádzam z bytu a vtedy som normálne oblečený. Takže rifle a idem. Zasadnem potom hneď do auta.

Tak si predstavte inú situáciu, v rámci ktorej človek nezvykne byť upravený, napríklad takú opekačku...

- Nemyslím si, že som vždy nejako mimoriadne upravený. Len som na seba napríklad aj dnes nahádzal to, čo som ráno v rýchlosti našiel. Možno to len na mne pôsobí upravenejšie, ale nie je to zámer. A mám aj tepláky, ale nosím ich skôr na nejakej chate v zime, kde je príjemné behať uvoľnene. Doma som skôr v šortkách.

Jednou z vašich aktivít je aj relácia Exklusiv o úspešných ľuďoch. Na Slovensku však máme takú vlastnosť, že úspešným skôr závidíme. Myslíte, že sa to dá nejako vykoreniť?

- Snažím sa reláciou naznačiť práve to, že úspech ľudí netreba vnímať len ten konečný a sústrediť sa na to, čo z toho majú, ale musíme vnímať aj to, čo pre to všetko obetovali. A často je toho dosť veľa. Veľa hodín, ktoré si odmakali, veľa vecí, ktoré si museli odrieknuť na určitú dobu a až potom sa to nejakým spôsobom pretavilo. A to si ľudia musia na Slovensku uvedomiť, že sa nedá zarábať a byť megaúspešný, len keď budeme sedieť doma pred televíznou obrazovkou a nadávať na niekoho, koho vidíme v nejakom televíznom programe a hromžiť, že ten zbohatlík je odporný a hnusný. Vtedy len zbytočne vysielame negatívnu energiu, no nikdy sa nikam neposunieme.

Čo teda navrhujete?

- Treba sa vzdelávať, treba sa snažiť. Viem, že je obrovská nezamestnanosť a že to nie je jednoduché, ale... Sakra, ja som tiež začínal v Trebišove, moji rodičia nepôsobili v tomto biznise, nikto mi nepomáhal a sám som sa dokázal nejakým spôsobom presadiť. Aj po škole sa učím jazyky a snažím sa neustále nejakým spôsobom zdokonaľovať a nestáť na mieste. Len keď sa človek posúva, môže niečo získať. Netreba len bohapusto závidieť niekomu, o kom napíšu, že má nové drahé auto.

A čo vás osobne najviac drží pri zemi? Predsa len, keď sa človek neustále pohybuje v spoločnosti boháčov...

- Mňa drží pri zemi fakt, že ja toľko peňazí nemám. (Smiech.) Bývam v byte, ktorý som si kúpil pred šiestimi rokmi, mám auto, ktorým sa premiestňujem, pretože pracujem na rôznych miestach. Ale aby som si ulietaval na veciach, to zase nie. Aj keď sa možno niekedy zdá, že som draho oblečený, nie je to tak. Akurát to viem tak dokombinovať, že si zoberiem niečo úplne lacné s doplnkom, ktorý je drahší a vyzerá okázalejšie a potom sa zdá, že to je celé luxusné. Dá sa v tom klamať a ja to viem.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 6. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 7. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 8. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 9. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 1. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 2. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 3. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 4. AURES Holdings sa vydáva na západ
 5. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 6. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 7. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 9. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 10. Reverzné inžinierstvo na FVT
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 51 951
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 819
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 16 514
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 10 782
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 883
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 733
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 930
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 852
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 6 631
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 5 815
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 375-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 106 obetí.

3 h
Ilustračné foto.

Vláda v piatok prijala uznesenie k zákazu vychádzania.

16. apr
Český premiér Andrej Babiš.

Česká polícia pátra po mužoch, ktorí mali byť aj za otravou Skripaľa v Británii.

15 h
Kráľovná Alžbeta II. oslavuje 94 rokov.

V stredu 21. apríla kráľovná oslávi 95. narodeniny.

12 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop