DO HISTÓRIE VOŠLA "BOŽIA RUKA" I NEUVERITEĽNÝ SLALOM

Pamätné zápasy majstrovstiev sveta

Bol to rok anglicko-argentínskej konfrontácie. Najskôr sa pobili o Falklandské ostrovy a osud chcel, aby obe krajiny skrížili zbrane aj na zelenom trávniku.

Prvý gól. Tá ruka vraj bola Božia.(Zdroj: archív)

Vo štvrťfinále majstrovstiev sveta 1986 v Mexiku si to v kotli Aztéckeho štadióna rozdali dve futbalové veľmoci. A hráč s magickou desiatkou na chrbte, Diego Armando Maradona, sa postaral o to, že o tom zápase dodnes kolujú neuveriteľné legendy.

Zatiaľ čo Angličania sa prebojovali do štvrťfinále šampionátu s odretými ušami, keď v základnej skupine skončili až na druhom mieste za Marokom, Argentína išla za svojím cieľom, Svetovým pohárom FIFA, neohrozene. V skupine stratila jediný bod po remíze s Talianskom.

Videl ju celý svet

Svetové televízne spoločnosti vyžadovali, aby sa zápasy majstrovstiev sveta hrali v atraktívnom vysielacom čase, čo v Strednej Amerike znamenalo pravé poludnie. Aj v ten deň, 22. júna 1986, sa dve na smrť znepriatelené jedenástky smažili v spaľujúcej vyhni pod mexickým slnkom. A s nimi aj 114 580 divákov na strmých tribúnach monumentálneho štadióna. Zatiaľ čo v potýčkach oboch fanúšikovských táborov padla nejaká tá rana už v prvom polčase, na ihrisku do prestávky neudrel nikto, mužstvá išli do kabín za bezgólového stavu. Ten sa zmenil už po piatich minútach druhého polčasu. Celý svet videl, že Maradona dal úvodný gól zápasu rukou, iba tí, ktorí mali zmenu skóre potvrdiť, mali v tom momente oči prelepené čiernou páskou. Maradonovu ruku nevidel ani hlavný rozhodca Ali Bennaceur z Tuniska, ani jeho asistent Bulhar Dočev, ktorý mal na starosti anglickú polovicu ihriska. V plnej nádhere sa prejavil rozporuplný charakter jedného z najväčších futbalistov všetkých čias. Ale pre gól, ktorý nesmel platiť, našiel vysvetlenie. Nedosiahol ho vraj svojou rukou, ale loptu do brány nasmerovala Božia ruka. Maradona bol len jeho služobníkom...

Angličania skameneli

No to, čo predviedol Maradona o tri minúty neskôr, bolo z pravej futbalovej biblie. Viac ako polovica anglického mužstva počúvala jeho kázeň s otvorenými ústami. Pri neuveriteľnom sóle z polovice ihriska boli Reid, Butcher, Hoddle, Fenwick, Sansom, Stevens, a napokon aj brankár Shilton ako obarení. Čertovský chlapík sa medzi nimi prekľučkoval od stredovej čiary prakticky až do siete. Talianska "La Gazzetta dello Sport" namerala, že 60-metrové sólo zvládol za 10,8 sekundy. Sotva niekto niečo podobné v budúcnosti zopakuje. Autorom najkurióznejšieho i najkrajšieho gólu v jedinom zápase majstrovstiev sveta bude asi navždy Maradona. Dlho trvalo Angličanom, kým sa spamätali z toho, čo im v rozpätí troch minút vyviedol. Výsledok, do konečnej podoby 1:2, upravil v 80. minúte Gary Lineker, najlepší strelec majstrovstiev sveta v Mexiku.

Hrdý Albión opäť spustil svoju zástavu zo stožiara predčasne, kým Maradona priviedol "Albicelestes" až na vytúžený futbalový Olymp. A mimochodom, na šampionáte v Mexiku bol v takom rozlete, že Belgičanom v semifinále vyparatil niečo podobné. Aj keď sólo, po ktorom lopta z jeho kopačky zakotvila za chrbtom brankára Pfaffa, zostalo v tieni legendárneho "angličana".

V pešej zóne im povolili štyri autá. Dorazilo ich trinásť

Z Hlavnej si organizátor promo večierka urobil parkovisko vozidiel Renaultu a Tempusu.

Do parku na Aničke autá nesmú. Ale rely tam bude

Preteky v rekreačnej zóne vyvolávajú otázky. Magistrát: Majú všetky povolenia.

Ohlásil bombu na súde, ten ho vzal do väzby

Starší Košičan sa v pondelok postaral o 20. evakuáciu budovy košických súdov.

Ťahanovčania, pozor. Prišli svine z Družstevnej

Starosta: Je ich priveľa, ľudia sa boja.

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.