Možno to viete, možno nie, ale faktom je, že v súčasnosti žije už viac než polovica svetovej populácie v mestách a do roku sa urbanizácia sveta zvýši na 70 %. Mestá sa teda rozrastajú, zahusťujú a individuálna automobilová doprava v nich sa stáva čoraz zložitejšia. Firma Ford si uvedomuje, že nastal čas na vývoj nového malého a úsporného mestského vozidla. Na jarnom autosalóne v čínskom Pekingu Ford predstavil koncepčné vozidlo Start, ktoré je akousi štúdiou možností vyvinúť a vyrábať inovatívny malý automobil.
Dvojdverová karoséria
Dvojdverová karoséria štúdie Start má hladké, oblé tvary s úzkymi štrbinami medzi jednotlivými jej časťami, čo prispieva k zníženiu aerodynamického odporu. Prednej časti dominuje zaoblená verzia typickej lichobežníkovej "fordovskej" mriežky a štrbinové reflektory, tvorené svietiacimi diódami. K dobrým aerodynamickým vlastnostiam prispievajú aj hladké 17-palcové ráfiky, lisované z hliníka. Na ráfikoch sú namontované pneumatiky Michelin Green X 205/45R 17, špeciálne navrhnuté pre toto vozidlo.
Nosná časť je z hliníka
Nosnou časťou karosérie je ľahká hliníková bezpečnostná "klietka", na ktorú sú upevnené vonkajšie panely z deformovateľných, predfarbených a recyklovateľných kompozitov. Spodok vozidla je zakrytý hladkým jednodielnym krytom. Vonkajšie dizajnérske prvky sú zámerne jednoduché a funkčné. Dizajnérsky tím umiestnil do štúdia také inšpiratívne vozidlá, akými sú Porsche 356 či Alfa Romeo Zagato SZ a snažil sa odhaliť tie atribúty ich dizajnu, ktoré priťahujú ľudí. Koncepčné vozidlo Start je postavené na podvozku s rázvorom 2 300 mm, jeho celková dĺžka je menej než 3 700 mm, šírka je 1 672 mm a výška približne 1 400 mm.
Jednoduchý interiér
Koncepcia jednoduchosti sa uplatnila aj v interiéri. Vodičovi sú poskytované len tie informácie, ktoré skutočne potrebuje. Nosná časť sedadiel je z ľahkého kompozitu. Predné sedadlá sú posuvne uložené na jednom strednom nosníku, čo uľahčuje vstup na zadné sedadlá.. Liate výplne sedadiel možno jednoducho vyberať. Na podlahe je "koberec" z liatej gumy. Na strednej konzole je radiaca páka päťstupňovej prevodovky a multifunkčný displej. Mnohé funkcie vozidla možno ovládať hlasovými pokynmi.
Poháňa ho prepĺňaný trojvalec
Na pohon štúdie slúži nový prepĺňaný jednolitrový trojvalec EcoBoost, vystrojený systémom priameho vstrekovania benzínu. Tento motor, ktorý sa bude v budúcnosti sériovo vyrábať, má porovnateľný výkon a krútiaci moment ako neprepĺňaný 1,6-litrový štvorvalec. Presné výkonové parametre motora však firma Ford nezverejnila. Predpokladá sa, však že motor bude emitovať menej než 100 gramov kysličníka uhličitého (jeden z hlavných tzv. skleníkových plynov) na kilometer jazdy. Štvormiestna štúdia Start je len akýmsi štylistickým cvičením a nebude z nej odvodený žiaden sériový model.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.