Korzár logo Korzár
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Tropické ostrovy v Nemecku

Táto časť nášho seriálu bude skutočne o stavbe, aj keď možno trochu netypickej. Ide o komplex s názvom Tropical Islands, ležiaci vo východnej časti Nemecka, na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky.

Pohľad do interiéru. Pri dažďovom pralese je lagúna, v ktorej má voda teplotu 32 stupňov.Pohľad do interiéru. Pri dažďovom pralese je lagúna, v ktorej má voda teplotu 32 stupňov. (Zdroj: archív)

Priznávam, že titulok sa vám môže zdať čudný prinajmenšom z dvoch dôvodov. Ten prvý je ten, že tento seriál má byť o stavbách a nie o prírodných výtvoroch (akými ostrovy bezpochyby sú). No a ten druhý je ten, že zrejme si ťažko viete predstaviť, že by sa v rámci Nemecka dali nájsť nejaké tropické ostrovy (aj keď kedysi Nemecko malo kolónie v rovníkovej Afrike). Táto časť nášho seriálu ale bude skutočne o stavbe, aj keď možno trochu netypickej. Ide o komplex s názvom Tropical Islands, ležiaci vo východnej časti Nemecka, na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tropická oáza v Európe

Povedané veľmi stručne a pritom trefne, Tropical Islands čiže Tropické ostrovy predstavujú ostrovček trópov (anglické slovo island znamená aj ostrovček v prenesenom slova zmysle) uprostred stredoeurópskej klímy. Je možno trochu prekvapujúce, že Nemci, ktorí sa tiež snažia chrániť svoj jazyk pred anglicizmami, zvolili pre svoj unikátny tropický rekreačno-zábavný prak (lebo o ňom je reč) anglický názov. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že investorom projektu Tropical Islands je malajzijské konzorcium Tanjong PLC/Colin Au.

Využili neúspech iného projektu

Spomeňme stručne históriu celého projektu. Možno povedať, že na úspechu vytvorenia tropickej oázy v Nemecku má leví podiel neúspech iného projektu. Išlo o projekt nemeckej firmy Cargolifter AG, ktorá bola založená v roku 1996 v nemeckom Wiesbadene. Táto firma verila v renesanciu vzducholodí ako dopravných prostriedkov na prevážanie a mimoriadne ťažkých či mimoriadne rozmerných nákladov. Na tento účel plánovala spomenutá firma vyvinúť vzducholoď typu CL-160.

SkryťVypnúť reklamu

Mala byť najväčšia na svete

Malo ísť o prvú veľkú vzducholoď za ostatných 60 rokov a o vôbec najväčšiu vzducholoď na svete. Vzducholoď mala mať priemer 65 metrov, dĺžku 260 metrov a výšku 82 metrov. Objem nosného telesa vzducholode, naplneného ľahkým héliom, mal byť 550 000 kubických metrov. Vzducholoď mala vážiť okolo 260 ton a mala byť schopná prepravovať náklady hmotnosti až 160 ton, a to priemernou rýchlosťou 90 km/h. K stavbe tejto obrovskej vzducholode však nikdy nedošlo (spomenutá firma skrachovala).

Postavili aspoň hangár

K čomu však došlo, bolo postavenie obrovskej haly, v ktorej sa mali nové vzducholode montovať a ktorá mala slúžiť aj ako základňa či hangár na ich prevádzku. Táto hala, postavená v areáli bývalého vojenského letiska približne 60 km juhovýchodne od Berlína, je skutočnou technologickou a stavebnou lahôdkou. Obrovská hala, firmou Cargolifter nazvaná Aerium, je dlhá neuveriteľných 360 metrov, široká 210 metrov a vysoká 107 metrov. Hala má objem 5,5 milióna kubických metrov a je to čo do objemu jedna z najväčších budov na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia samonosná hala

Je to vôbec najväčšia samonosná hala na svete. Na plochu haly by sa vošlo osem futbalových ihrísk. Do haly by sa na ležato bez problémov vošla Eiffelova veža. Na výstavby haly sa spotrebovalo temer 14 000 ton ocele. Na oboch koncoch haly sú obrovské miskovité dvere, zložené z piatich segmentov. Cez tieto dvere (každé vážia 600 ton) mali do haly vchádzať resp. z nej vychádzať vzducholode. Výstavba haly či hangára stála 78 miliónov eur.

Kúpili ju za "babku"

No a práve túto nevyužitú halu kúpila v roku 2003 malajzijská firma Tanjong, a to len za 17,5 milióna eur, a rozhodla sa v nej vybudovať umelý tropický ostrovček uprostred Európy. Práce pokračovali neuveriteľne rýchlo a tak mohol byť najväčší európsky tropický dovolenkový park otvorený už 19. decembra 2004. Čo všetko nájdu návštevníci tohto tropického parku, rozprestierajúceho sa na ploche 66 000 štvorcových metrov?

Najväčší zastrešený prales

V hale Tropical Islands je napríklad najväčší "zastrešený" dažďový prales na svete. Tento prales sa rozprestiera na ploche 10 000 štvorcových metrov a je v ňom vysadených 50 000 stromov a iných rastlín. Nájdeme tam rastliny približne 600 druhov, ktoré zväčša pochádzajú z ázijsko-pacifického a juhoamerického priestoru. Medzi rastlinami sú napríklad palmy, vysoké až 18 metrov, či dva unikátne stromy druhu Fiscus Thai, ktoré sú staré temer sto rokov a vážia až osem ton. Cez celý prales vedie kilometer dlhá cesta s výhľadom na rôzne zaujímavosti tropického lesa. Po moste prejdú návštevníci ponad mangrovový porast, s akým sa inak môžeme stretnúť len v pobrežných tropických a subtropických oblastiach.

Pláž ako pri mori

Samozrejme, Tropical Islands ponúkajú svojim návštevníkom podobný pôžitok z kúpania, aký by mali na tropickej morskej pláži. Bazén s názvom Južné more má plochu 3 000 štvorcových metrov, teda toľko, ako tri olympijské bazény. Voda v tomto bazéne má teplotu 28 stupňov. Teplota vzduchu v hale je 26 stupňov, vlhkosť sa udržuje medzi 40 a 60 %. Jedinečnú atmosféru ponúka 200 metrov dlhá pláž pri tomto bazéne. Na túto pláž bolo navozených 860 kubických metrov jemného piesku.

Prepúšťa ultrafialové žiarenie

Návštevníci, oddychujúci na tejto pláži, majú dokonalú ilúziu prítomnosti pri mori: dívajú sa na veľké plátno (jeho plocha je 2 240 štvorcových metrov), na ktorom je namaľované modré nebo s bielymi obláčikmi. Nevýhodou bežných krytých kúpalísk býva to, že v nich nemôžete "chytať bronz". Vnútri Tropical Islands to tak však nie je, pretože južná časť strechy haly je pokrytá špeciálnou fóliou s plochou 20 000 štvorcových metrov, ktorá prepúšťa aj ultrafialové žiarenie. Kúpať sa možno aj v lagúne Bali, ktorá má plochu 1 200 štvorcových metrov. Voda v tejto lagúne má teplotu až 32 stupňov.

Najvyššia šmýkačka v Nemecku

V mieste, kde lagúna susedí s pralesom, vytvára umelá jaskyňa a vodopád pravú atmosféru džungle. V oboch spomenutých bazénoch je celkovo približne 6 000 kubíkov vody. Oba bazény majú aj časti pre malé deti, v ktorých je hĺbka vody len 40 cm (inde je to 135 cm). V areáli je aj najvyššia vodná šmýkačka v Nemecku. Tá je vysoká 27 metrov, čiže približne toľko, ako deväťpodlažný dom. Medzi ďalšími šmýkačkami je aj tzv. turbošmýkačka (jediná svojho druhu v Nemecku), na ktorej sa dosahuje rýchlosť až 70 km/h. Atmosféru trópov navodzuje aj dedinka zo štyroch typických domov z Thajska, Bornea, Bali a Samoy.

Najkrajší je thajský dom

Tieto domčeky nie sú nejakými replikami, ale boli skúsenými architektmi a remeselníkmi zhotovené priamo v spomenutých krajinách a potom dopravené do Nemecka. Medzi stavbami je aj 14 metrov vysoká brána z ostrova Bali, ktorá je najvyššia mimo ostrova. Cez túto bránu sa návštevníci dostanú k šesťhrannému pavilónu s trojitou pagodovitou strechou, pokrytou palmovými listami. Najväčšou a najelegantnejšou stavbou v tropickej dedinke ja tradičný thajský dom z dreva a bambusu pre veľkú rodinu.

Otvorené nonstop

Zaujímavosťou je, že návštevníci Tropical Islands môžu nocovať priamo v hale, a to buď v jednoducho zariadených stanoch, alebo v trochu lepšie zariadených chatkách. V areáli Tropical Islands, ktorý je otvorený 24 hodín denne celý rok (s obmedzením len na Vianoce a Nový rok), je samozrejme množstvo ďalších atrakcií a športovísk pre deti i dospelých., medzi inými aj sauna, minigolf, fitnes a wellness centrá, no a samozrejme aj bulvár s obchodmi. Vstupné za jedinečný tropický zážitok uprostred Európy je 25 eur.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Ako správne napúšťať bazén
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  3. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  4. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  5. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  6. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  7. V Bratislave sa koná Globsec
  8. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 203
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 888
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 371
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
  5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 496
  6. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 174
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 045
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 915

Blogy SME

  1. Samuel Ivančák: NOLA je slang pre New Orleans a tiež názov nového albumu Petra Lipu
  2. Samuel Ivančák: 80 rokov života s hudbou. Peter Lipa jubiluje
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana
  4. Martin Borecky: Život je Fajn - Časť piata
  5. Lukáš Čelinák: Klesajúca životná úroveň – ako oslobodiť ľudí závislých od populistických politík?
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné.
  7. Víťazoslav Würschner: Dobro národa je najvyšším zákonom
  8. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 620
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 848
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 403
  4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 18 414
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 905
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 451
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 756
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 4 524
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Samuel Ivančák: NOLA je slang pre New Orleans a tiež názov nového albumu Petra Lipu
  2. Samuel Ivančák: 80 rokov života s hudbou. Peter Lipa jubiluje
  3. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana
  4. Martin Borecky: Život je Fajn - Časť piata
  5. Lukáš Čelinák: Klesajúca životná úroveň – ako oslobodiť ľudí závislých od populistických politík?
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné.
  7. Víťazoslav Würschner: Dobro národa je najvyšším zákonom
  8. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 620
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 848
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 403
  4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 18 414
  5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 905
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 451
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 756
  8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 4 524
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu