Na gréckom ostrove Thassos v známych dovolenkových strediskách sme zisťovali, aká atmosféra vládne pri mori.
THASSOS. Gréci, ktorých živí turistický ruch, s obavami očakávajú zimu. Príjmy budú mať asi nižšie, ako očakávali. Podľa ich odhadov už v júni bolo pri mori minimálne o 15 percent menej turistov ako vlani. Ceny tovarov nešli markantne hore. Gréci ich síce zvýšili, ale veľmi nenápadne. S výnimkou benzínu a cigariet.
Nováčika sme nenašli
Slováci sú, zdá sa, voči Grécku tento rok opatrní. Svedectvom toho bol aj náš zájazd. Z približne päťdesiat ľudí z celého Slovenska sme tu neobjavili žiadneho nováčika. Všetci boli skalní milovníci Grécka, ktorí túto krajinu ako dovolenkovú destináciu dobre poznajú a čo je hlavné, veľmi si ju obľúbili.
Napríklad dôchodkyňa z Rožňavy do Grécka cestovala už 13. raz, podobne bol na tom aj manželský pár z Ružomberka. Manželia nám v súvislosti s Gréckom spomenuli aj milú príhodu. Ona bola veľmi tuhá fajčiarka, a tak jej manžel sľúbil, že ak prestane fajčiť, každý rok pôjdu na dovolenku k moru. Zhruba toľko ich totiž finančne stojí pobyt pri mori mimo hlavnej sezóny, koľko by stál nikotín počas celého roka. Manželia celé tie roky ostali verní Grécku.
Prišli podporiť Grékov
Košičanka Mária Steinerová bola tohto roku v Grécku šiestykrát. "Pýtala som sa mojej dobrej kamarátky, ktorá dlhé roky pracovala v cestovnej kancelárii, do ktorého štátu by mi radila cestovať, ak chcem dovolenkovať pri mori. Povedala mi, že niet krajších letovísk ako v Grécku," povedala nám pani Mária, ako sa "zoznámila" s Gréckom.
Po rokoch dáva svojej kamarátke za pravdu. Prekrásne čisté more a zaujímavá krajina ju chytili za srdce. "Rozhodla som sa cestovať aj v tomto roku. Vedela som, že v letoviskách sa strieľať nebude, Gréci nás dovolenkárov totiž potrebujú," povedala s úsmevom pani Mária.
Na dovolenku nahovorila aj svoju kamarátku Evu Vikartovú, ktorá bola v tejto krajine druhýkrát. "Aspoň sme podporili týmto spôsobom grécku ekonomiku," zasmiala sa sympatická Košičanka.
Zlá správa pre fajčiarov
Slováci cestujú do Grécka aj kvôli cenám. Aj keď sú na naše platové pomery dosť vysoké, predsa len stále je v tejto krajine lacnejšie, ako napríklad v Chorvátsku, Španielsku či Taliansku. V tomto roku Gréci síce zdvihli ceny niektorých tovarov, ale veľmi mierne. Na prvý pohľad však viditeľne zdraželo ovocie a zelenina.
"Broskyne sme vlani kupovali za menej ako jedno euro. Dnes stoja viac ako dve eurá," potvrdila nám pani Mária z Košíc. Zdraželi aj zemiaky, vlani stálo jedno kilo 0,40 eura, teraz to bolo 0,80 eura. Zlá správa pre fajčiarov - aj cigarety v Grécku zdraželi. Jedno balenie istej vychytenej značky stojí 3,80 eura, kým vlani to bolo 3,10 eura. Inak ostatné potraviny, drinky, hotové jedlá v reštauráciách či bufetoch stúpli len o pár centov.
Turisti už toľko nemíňajú
Niektorí podnikatelia z obavy, že stratia hostí, radšej zotrvali pri starých cenách. Jedným z nich je aj majiteľ pizzerie v mestečku Potos, 34-ročný Akis Galanos. Grilované kurča sme si u neho kupovali za 8 eur, malú pizzu (350 gramov) predával od 5 eur vyššie.
"Situácia je zlá nie iba u nás, ale v celej Európe. Vlani si návštevníci objednávali veľké porcie, ešte šalát k tomu a bez problémov nechávali na stoloch nedojedené porcie. Alebo som videl, ako z obchodov odchádzajú s veľkými taškami plnými ovocia a zeleniny. Dnes si objednávajú prevažne malé pizze, aj to dlho študujú jedálny lístok, a v obchodoch kupujú, napríklad, paradajky na kusy," zveril sa nám tento Grék.
Nie je dôchodok ako dôchodok
Akisa sme sa opýtali, ako je to s údajnými tučnými gréckymi dôchodkami. Podnikateľ nám povedal, že boháčmi sú u nich tí, ktorí pracovali v štátnych službách alebo v rôznych firmách na vysokých manažérskych postoch. Obyčajní smrteľníci nie sú, podľa jeho slov, na tom až tak dobre. "Svokor mojej sestry pracoval 36 rokov ako kamionista, dnes má dôchodok 400 eur. Iný môj príbuzný však pracoval na vysokom poste v štátnych službách 45 rokov. Dostal odstupné 50-tisíc eur a dôchodok má 1 800 eur," opísal Akis.
Akis spolu s rodičmi prevádzkuje pizzeriu, otvorené však majú, tak ako vo všetkých letoviskách, iba cez sezónu. Potom Akis odchádza ako kuchár pracovať do Nemecka alebo do vnútrozemia do niektorého z veľkých miest. Jeho zárobok je v zime v Grécku mesačne do 900 eur. Rodičia ostávajú na ostrove, otec rybárči, okrem toho rodina má aj olivový háj. Do konca roka sa obyvatelia ostrova venujú zberu a spracovaniu olív.
Odkedy sa Grécko borí s ekonomickým kolapsom, Akis hovorí, že medzi miestnymi sa zhoršila nálada, každý má strach. Sympatický Akis nám pokojne odpovedá na otázky, na ktoré sa pýtame. V zlomku sekundy sa však mení jeho nálada, keď sa pýtame na ceny. Akis rozčúlene s typicky gréckym temperamentom doslova kričí: "Od februára stúpla cena benzínu o 60 percent, to je strašné! Sú to doslova mafiánske praktiky," rozčúlil sa. Dnes stojí benzín od 1,46 do 1,55 eura. Viditeľne okrem toho stúpla aj cena cigariet.
Nevedeli ani nevedia šetriť
Na Thassose sme sa zoznámili aj so Slovenkou Adrianou zo Štúrova, ktorá na ostrove žije dva roky u svojho gréckeho priateľa Marka. "Gréci nevedeli, nevedia a nikdy nebudú vedieť šetriť," neplytvá kritikou na miestnych 42-ročná Adriana, ktorá pracuje v požičovni áut v druhom najväčšom meste na Thassose v Limenárii.
Podľa jej slov Gréci horekujú, pretože majú strach, ale absentuje v ich prípade akákoľvek mobilizácia síl, aby prilákali turistov. "Hotely a penzióny sú tento rok v júni doslova prázdne. Gréci, namiesto toho, aby rozmýšľali ako obchodníci, ponúkali rôzne akcie, pasívne vyčkávajú a bedákajú," pokračuje vo svojom rozprávaní táto Slovenka.
U Grékov jej chýba aj šetrnosť, typická pre nás, Slovákov. "Iste mi dáte za pravdu, že doma na Slovensku hádam každý dbá na to, aby v dome zbytočne nesvietila lampa, keď nikto nie je v izbe. Kdeže Gréci, pre nich je to malichernosť. Alebo celý deň ide v dome klimatizácia, hoci pol dňa nikto nie je doma. Aj štyrikrát do dňa sa sprchujú, hoci ohrev vody nie je lacný špás. Grék nemá problém posledné dve eurá minúť na kávu v kaviarni," vymenúva negatíva, ktoré spozorovala za dva roky. Podľa jej slov Gréci sú ležérny národ, ktorý žije zo dňa na deň a plánovanie je pre nich neznámy pojem.
Drahé grécke služby
Otec Adrianinho priateľa je dôchodca, celý život pracoval ako robotník pri ťažbe a spracovaní mramoru doma na ostrove. "Má dôchodok 1 500 eur, ale dlhé roky si odvádzal pomerne vysokú sumu do ich penzijného fondu. Jeho manželka však nemá žiaden príjem. Nikdy nepracovala, starala sa o domácnosť a výchovu dvoch detí," opísala grécky spôsob života Adriana.
S úsmevom nám povedala, že s nádejným svokrom sa o politike nemôže rozprávať, pretože hneď je oheň na streche. Gréci totiž obhajujú samých seba a tvrdia, že ekonomický kolaps sa bude čoskoro opakovať vo všetkých európskych krajinách. "Veľmi pozorne začali sledovať dianie v Európe, vidím to na mojom svokrovi. Stále ma zapnutý televízor, sleduje správy a všetko komentuje," dodala Adriana.
Podľa jej slov aj na miestne pomery sú v Grécku veľmi drahé služby: "Manikúra, pedikúra, kaderníčka sú pre miestne ženy už prepych. Rovnako je to so zdravotníckymi službami. Za niektoré úkony sa platí napriek zdravotnému poisteniu." Spomenula aj svoju skúsenosť. Po tom, čo ju uštipla včela do nohy, navštívila lekára. Napriek tomu, že platí mesačne zdravotné poistenie, lekár jej naúčtoval 40 eur.
Veľmi drahá zmrzlina a zákusky
Čo sa týka cien, veľmi drahé sú pre nás Slovákov mliečne výrobky. Jogurt tu vyjde aj na 2 eurá. Upozornenie pre dovolenkárov - veľa tu stoja aj krémy na opaľovanie, bežné balenie priemerne 18 eur. Ďalším prekvapením je zmrzlina. Jeden kopček stojí 1,20 eura. Podobne je to so zákuskami v cukrárňach. Lákavá maškrta stojí minimálne 2 eurá. Večera v reštaurácii vyjde na minimálne 7 eur, káva na približne 2 eurá. Gyros v tomto roku predávajú po 2,30 eura, kým v minulosti to boli len 2 eurá. Ak si k tomu dokúpite porciu hranolčekov, tá stojí 1,50. Sendvič vyjde v Grécku na 80 centov, za jednu žemľu sme platili 30 centov. Nápoje kupované v bežných predajniach sú o trocha drahšie ako u nás. Podarilo sa nám, napríklad, kúpiť pivo v plechovke za 80 centov alebo fľašu litrovej koly za 1 euro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.