Korzár logo Korzár
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Vodné plochy po záplavách otvárajú náruč rekreantom

Záplavy postihli veľkú časť východného Slovenska. Zisťovali sme, či ovplyvnili kvalitu vodných plôch, ktoré rekreanti využívajú počas leta.

Vodná nádrž Domaša sa pripravuje na nápor návštevníkov.Vodná nádrž Domaša sa pripravuje na nápor návštevníkov. (Zdroj: frk)

Na horúce dni sme si tohto roku museli počkať dlhšie ako zvyčajne. Namiesto nich prišlo dlhé obdobie dažďov a záplav, ktoré postihli aj veľkú časť východného Slovenska. Zisťovali sme, či ovplyvnili kvalitu vodných plôch, ktoré rekreanti využívajú počas leta.

DOMAŠA. Na vodnom diele Domaša sú jednotlivé strediská už na sezónu pripravené. Voda v nádrži sa pravidelne kontroluje. Na jej brehoch je viacero rekreačných stredísk, najväčšie sú Dobrá, Poľany (Monika), Eva, Nová Kelča a Valkov. Každé stredisko ponúka možnosť ubytovania v hoteloch, penziónoch alebo stanovanie v kempingoch. Nájsť tu možno upravené pláže, požičovne športových potrieb, ihriská, reštaurácie i rôzne druhy občerstvenia.

Voda na Domaši je v poriadku

Väčšinu pláží na Domaši otvárajú dnes, voda je zdravotne neškodná. Kúpať sa v nej dá, avšak je to na vlastnú zodpovednosť. "Kvalita vody je vyhovujúca vo všetkých strediskách," konštatoval šéf oddelenia životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Vranove nad Topľou Peter Čurlej.

Hygienici urobili merania 14. júna, vzorky potvrdili, že voda je v poriadku. Kolísavá môže byť akurát priehľadnosť, a to v prípade výdatnejších dažďov. Situácia sa teda môže meniť podľa počasia. Čo sa týka mikrobiológie, nedávne záplavy nemali vplyv na kvalitu vody. Ďalší odber plánovali robiť 29. júna, výsledky nám ešte nie sú známe.

Na Novej Kelči čistia studne

Rodinkárskou oblasťou je najmä stredisko Nová Kelča. "Sezónu oficiálne spúšťame 1. júla. Zatiaľ odstraňujeme následky po povodniach. Čistíme studne," informovala starostka novej Kelče (okres Vranov nad Topľou) Mária Telepunová. "Keď sú silné dažde, robíme rozbor vody aj dvakrát do týždňa. Ináč len raz, ale nemáme žiadne problémy," dodala.

V rekreačnom stredisku je hotel a ubytovňa, verejné táborisko, upravená pláž, parkoviská, podnikové chatové osady s možnosťou ubytovania a stravovania. "Naše stredisko je najčistejšie, no nie je bohaté na služby," priznala Telepunová.

Blízko pri vode je i barokový kostol z roku 1780. Stojí pri brehu priehrady ako pamiatka na zaplavenú obec.

Na Valkove a Tíšave bude plavčík

Rekreačné stredisko Valkov je jedno z najväčších rekreačných stredísk pri Domaši. "Čakáme na pekné počasie, no stredisko Valkov je pripravené v podstate už aj dnes. Ešte budeme plátať nejaké diery na ceste. Za parkovanie i za pláž vyberáme jedno euro na jednu osobu," informoval Miroslav Fečko, starosta obce Bžany, ktorá stredisko spravuje.

Vodu v nádrži kontrolujú každé tri týždne. "Trávniky sú pokosené, na pláži máme solárne sprchy, prezliekarne. Nechýba nám ani plavčík," uviedol Fečko.

Plavčík je i v stanovej časti Tíšava. "v tejto časti je aj požičovňa člnov, ktoré sú tohto roku úplne nové. Nechýba tu ani elektrina," dodal starosta.

Monika potrebuje upraviť

Obľúbenými strediskami sú i Monika a Eva vo vranovskej časti Domaše. Stredisko Poľany (Monika) po niekoľkoročnej stagnácii ožilo. Podľa miestnych podnikateľov je zatiaľ na Monike neupravená pláž, v najbližších dňoch sa to však má zmeniť. Sezóna na Eve sa začína od júla. Dá sa tam stanovať, k dispozícii je autokemping, verejné táborisko, chatová osada, požičovňa športových potrieb, parkovisko, lodenica s prístavom, niekoľko reštauračných zariadení. Obe pláže spravuje obec Holčíkovce.

Na Dobrej už sezónu otvorili

V zátoke na západnom brehu Domaše je stredisko Dobrá. Sú tu hotely, autokemping, plážové a detské oddychové ihriská, minipožičovňa lodiek, slnečníkov a lôpt. Rybári tu nájdu zákutia ideálne na lov rýb. "Sezóna na Dobrej je už otvorená," informoval starosta Kvakoviec Vladislav Kolesár.

Ostatné vodné plochy v prešovskom regióne

Prírodné kúpalisko Makovica: Kruhová otvorená vodná plocha Makovica ponúka relax v prírodnom prostredí centra obce Nižná Polianka (okres Bardejov). Nechýba bazén 60 x 100 metrov a skokanský mostík. "Hygienici evidujú toto kúpalisko ako umelé. Ide o bývalú vodnú nádrž, ktorá má vybetónované dno a priteká tam prepadová voda z vodojemu. Teda čistá voda, ktorú správca kúpaliska chemicky upravuje chlórovaním. Keďže bolo daždivé počasie, hygienici opätovne vzali vzorky a rozhodnú, či tu je možné kúpanie. Na základe výsledkov laboratórnych rozborov zaujmeme stanovisko. Kvalita vody v tejto nádrži je však dlhodobo dobrá," uviedla vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ v Bardejove Helena Hrozeková. Kúpalisko otvárajú v týchto dňoch, informovala nás Mária Varjanová z prírodného kúpaliska Makovica. Otvorené bude každý deň od 10.00 do 19.00 hod.

Delňa: Otvorenie prírodného kúpaliska Delňa v Prešove naplánovali nadnes. "Očakávame ešte výsledky od hygienikov o stave vody v nádrži. Nič sme nemenili, sústredíme sa na výstavbu aquaparku," povedala správkyňa Delne Marianna Mikulová. Deti sa môžu v areáli hrať na preliezačkách, starší na plážových ihriskách. Otvorené bude každý deň od 9.00 do 19.00 hod.

Rožkovianske rybníky: Vyhľadávaným miestom na rekreáciu sú Rožkovianske rybníky. Oficiálne je tu však zákaz kúpania. Rekreanti ho často nerešpektujú, došlo tu už aj k utopeniam. Nejde o vodnú plochu určenú pre plavcov, ale o rybník, ktorý spravuje rybársky zväz. Ten má toho roku plné ruky práce. Voda po povodniach narobila škody, došlo i k úhynu rýb.

čor, tim, frk
Kúpanie v okolí Košíc a na Spiši: Hygienici upozorňujú na riziká

Medzi najvyhľadávanejšie vodné plochy patrí Ružín. Na tzv. spišskej strane je však nevhodný na kúpanie, na rozdiel od košickej, kde sa kúpať môže. Dobre je na tom aj Bukovec a košické Jazero.

KOŠICE/SPIŠ. Kvalitu prírodných vôd monitoruje košický RÚVZ počas letnej sezóny každé dva týždne. Sledujú nádrž Pod Bukovcom, Ružín - východ a Plážové kúpalisko Jazero.

Iné vodné plochy v okolí Košíc hygienici nemonitorujú. Voda zo štrkoviska Čaňa je už asi od roku 1994 nevhodná na kúpanie. Ostatné, napríklad jazero Izra či štrkovisko Geča, nie sú určené na plávanie alebo nemôžu byť takto využívané kvôli ťažbe štrku.

Ružín vyhovuje

Prvé vzorky z Bukovca a košickej strany Ružína odobrali hygienici 26. mája, teda ešte pred povodňami. Ďalšie odbery urobili 9. júna, tesne po povodniach. „Kvalita vody v nádrži Bukovec bola vhodná na kúpanie," informovala Marcela Ferencová, vedúca oddelenia hygieny zložiek životného prostredia košického RÚVZ.

Zložitejšia situácia však nastala na Ružíne. „Výrazne sa znížila priehľadnosť vody a na jednom odbernom mieste, pri požičovni člnov, sme zaznamenali zhoršenú kvalitu vody v jednom mikrobiologickom ukazovateli," zhodnotila Ferencová.

Zanalyzovali aj vzorky zo 14. júna pochádzajúce z kúpaliska Jazero, kde v minulom roku čľapkanie znemožnili jedovaté sinice. „Kvalita vody v súčasnosti vyhovuje na kúpanie."

Najnovšie kontrolné odbery urobili hygienici minulú stredu. Ukázali, že vodné plochy sú vhodné na kúpanie.

Sabinka na Spiši

Na Spiši je obľúbené jazero Sabinka v časti Za Hura pri Spišských Vlachoch. Táto plocha však nie je vyhlásená ako vhodná na kúpanie.

"Keď je vonku horúco, idem sa schladiť na Sabinku. Mám to blízko a páči sa mi tu. Viem, že sa tu nemožno kúpať, ale využívam jazero roky a nikdy sa mi nič nestalo. V okolí je málo príležitostí na kúpanie, tak využívame s partiou to, čo je dostupné," povedal Spišiak Juraj Sedlák.

Regionálna hygienička RÚVZ v Spišskej Novej Vsi Elena Gajdošová uviedla: "V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica nemáme oficiálne prírodné kúpaliská. Kúpanie v akýchkoľvek prírodných kúpaliskách, ktoré nie sú vyhlásené ako vody vhodné na kúpanie a monitorované príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva, je na vlastné riziko." Podobná je situácia aj v tatranskom regióne.

Problémom sú najmä sinice

Gajdošová varovala pred nemonitorovanými vodami: "Vo vode sa množia rôzne druhy mikróbov, húb, plesní, kvasiniek, môžu sa tu nachádzať aj črevné parazity, ktoré sa do vody dostanú z chorých ľudí alebo zvierat, ako aj z prírodného prostredia. Zdravotným rizikom sú najmä sinice. Majú zelenú až modrozelenú farbu, množia sa na hladinách a spôsobujú alergické reakcie, ale aj dýchacie problémy, kožné vyrážky, zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí vody so sinicovými toxínmi môžu vznikať tráviace ťažkosti a bolesti hlavy."

Ako upozornila E. Gajdošová, netreba podceňovať ani riziko utopenia pri vstupe do neznámej stojatej či tečúcej vody: "Pri prudkom vstupe do chladnej vody pripravíte pre prehriaty organizmus teplotný šok, hrozia nielen kŕče svalov, ale až astmatický záchvat. Ďalším rizikom sú úrazy, najčastejšie ide o poranenia krčnej chrbtice a miechy pri skákaní tzv. hlavičky, čo môže mať za následok čiastočné alebo úplné ochrnutie tela."

Čľapkanie radšej odložte

Čľapkanie v prírode napriek priaznivým výsledkom pri väčšine vodných plôch však radšej odložte. „Keďže naďalej pokračuje nestabilné, chladné a daždivé počasie, vplyvom ktorého priteká do nádrží veľké množstvo zrážkových a prívalových vôd neznámej kvality, s kúpaním v prírodných vodných plochách odporúčame ešte vyčkať," radí Ferencová.

ee, šim
Šírava už sezónu začala

Letná turistická sezóna odštartovala slávnostne na Zemplínskej šírave v nedeľu.

ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Rekreantom je k dispozícii sedem rekreačných stredísk: Biela hora - Prímestská oblasť, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov a Paľkov. Kvalita vody podľa hygienikov vyhovuje normám. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach odobral vzorky z piatich stredísk už v polovici júna. Podľa výsledkov je vhodná na kúpanie.

Normy spĺňa aj voda v troch nekrytých bazénoch v Kaluži, Klokočove a Paľkove. Voda je vhodná na kúpanie aj na Vinianskom jazere.

Kvalitu vody budú hygienici sledovať pravidelne aj počas sezóny.

Do stredísk Kaluža a Kamenec zadarmo

Do stredísk Kaluža a Kamenec sa rekreanti túto sezónu prvýkrát dostanú zadarmo. Obec Kaluža totiž denné vstupné do verejného priestranstva stredísk Kamenec a Kaluža ruší. Návštevníci tak budú platiť len za vstup do bazénov. Vstupné bude 2,5 eura, čo je o 50 centov viac ako vlani. Za vstup autom zaplatíte 3,5 eura.

Obec Vinné spravuje na Šírave rekreačné strediská Biela hora, Hôrka a Vinianske jazero. Za vstup do týchto stredísk návštevníci neplatia žiadny rekreačný poplatok. Obec vyberá vstupné len za autá, stany a karavany. Vstup autom do strediska Hôrka a na Vinianske jazero vás vyjde na 3 eurá. Cez víkend a vo sviatky je vstup autom na preplnené Vinianske jazero drahší. Stojí päť eur. Rekreanti, ktorí prídu pešo alebo auto odstavia pred jazerom, za vstup neplatia. Za stan zaplatíte na deň 4 eurá.

Počas letnej turistickej sezóny je od 27. júna do 31. augusta na Zemplínskej šírave v stredisku Hôrka otvorená Turisticko-informačná kancelária, ktorej zriaďovateľom je obec Vinné. V jej priestoroch majú rekreanti prístup na bezplatné internetové pripojenie.

mpo
V Gemeri je jediné prírodné kúpalisko

Okrem prírodného kúpaliska na Teplom vrchu v okrese Rimavská Sobota nie je momentálne v Gemeri žiadna prírodná vodná plocha vhodná na kúpanie. Hygienici, okrem Tornale a Teplého vrhu, iné ani nekontrolujú, lebo im to nevyplýva zo zákona.

GEMER. Ako informovala riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave Ľubomíra Chromčíková, v okrese Rožňava nie je kontrolovaná ani jedna otvorená vodná plocha a teda kúpanie v žiadnej nie je povolené. Ani ich okolie nie je prispôsobené hygienickým podmienkam. Napriek tomu každoročne vidieť kúpať sa ľudí na Dedinkách alebo Hrušovských jazerách. "Sú to vlastne rybníky, ktoré buď patria obciam alebo rybárskym zväzom. Niekde ešte vidno tabuľky s upozornením, že kúpanie je zakázané, inde chýba už aj to. Patrí to však do kompetencie vlastníkov týchto plôch, podľa zákona by zákaz kúpania mali vyznačiť."

Kúpanie na vlastné riziko

Kúpanie v otvorených vodných plochách je možné len na vlastné riziko. A to je podľa hygienikov dosť veľké. "Vtekajú tam vody z okolitých tokov, terénu, môže tam byť pestrá škála baktérií vrátane hnilobných a iných. Prinajmenšom môžu spôsobiť hnačkovité ochorenia, kožné a črevné ťažkosti, zápaly očí, uší... Málokto potom lekárovi povie, že sa bol kúpať v nekontrolovanej nádrži, a pritom inkubačná doba tých chorôb býva od niekoľkých hodín až po niekoľko týždňov," dodala Ľ. Chromčíková.

Podľa Anny Vraniakovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote je jediným prírodným kúpaliskom s vyhovujúcou kvalitou vody Teplý vrch. "Kvalita vody tam vyhovuje, vzorky sa vyšetrujú každé dva týždne. Kontrole už nepodlieha Kurinec, takže kto sa tam kúpe, robí to na vlastné riziko."

ela

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 628
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 372
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 863
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 499
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 988
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 363
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 032
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 643
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 564
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 313
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vodná nádrž Domaša

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vodná nádrž Zemplínska Šírava, Vodná nádrž Ružín

Neprehliadnite tiež

Historik Henrich Hrehor.

Hodnotí aj súčasný stav v spoločnosti.

4 h
Vrtuľníky Black Hawk lietajú so študentami aj počas lockdowvnu. Slovak Training Academy zdôrazňuje, že to má odobrené hygienikmi.

Vrtuľníková akadémia sa drží toho, že študenti lietať smú.

4 h
Informačné tabule osadili až v priebehu januára. Do správnej výšky ich dajú na druhý pokus.

Na viacerých nových parkoviskách zabudli na informácie o spôsoboch platby.

4 h
Ilustračná fotka.

Sám už koronavírus prekonal.

4 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

10 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

8 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

8 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop