Korzár logo Korzár

Rôzne doby a režimy mali tyranov a diktátorov

V súčasnosti demontovali v Gruzínsku pomník J. V. Stalina, príslušníka tohto národa, pochádzajúceho z Gori a jedného z najkrutejších diktátorov v histórii ľudstva. Obetí jeho vlády je na milióny a presne ich asi nikdy nikto nespočíta.

Tohto tyrana 20. storočia mnohé spája s tyranmi a diktátormi rôznych dôb a režimov, hoci majú odlišné povahy aj úchylky - okrem iného aj kult vlastnej osoby a desiatky až milióny ľudských obetí.

Medzi despotickými vládcami a vodcami tohto sveta sa dajú nájsť určité rysy, ktoré sa zhodujú, predovšetkým egocentrizmus a obavy, strach o samého seba, ktoré vedú často k chorobnému správaniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tyrania ako forma monarchie

Vieme zo základnej školy, že slovo tyran (z gréckeho tyrannos) nemalo v staroveku negatívny význam utlačovateľa, krutovládcu. "Tyrannis" bola v starom Grécku jedna z foriem monarchie, ktorou prešla väčšina mestských štátov. Tyran bol samovládca, ktorý získal moc štátnym prevratom proti rodovej aristokracii a jeho vláda väčšinou prinášala týmto štátom hospodársky a kultúrny rozvoj. Ľudia ju tolerovali, kým hrozila reakcia aristokracie a keď tyrani splnili svoju úlohu, ich vláda bola po dvoch – troch generáciách odstránená. Až v neskoršom období začali grécki spisovatelia tyranom vyčítať obmedzovanie občianskych slobôd a rozširovať posmešné príbehy o ich krutosti.

SkryťVypnúť reklamu

Meč na konskom vlase

Jedným z najvýznamnejších tyranov v dejinách bol syrakúzsky vládca Dionýzios I. Starší (asi v r. 430 – 367).Pochádzal z chudobnej rodiny - jeho otec bol pastierom somárov – a on sa s Platónovou pomocou pokúsil založiť ideálnu republiku. Vtedajší spisovatelia ho opísali ako namysleného, nenásytného a bezbožného človeka, ktorý okradol bohov o ich poklady, dokonca syrakúzskeho boha Dia o zlatý plášť a nahradil ho vlnenou prikrývkou. Dionýzios bol básnik a svoje verše s obľubou čítal nahlas dvoranom. Keď básnik Philoxenes jeho dielo skritizoval, skončil vo väzení. Dionýzios sa bál atentátu a preto stále nosil železný pancier. Ohováranie trestal odstrašujúcim spôsobom a ten, akým potrestal svojho dvorana Damokla, vošiel do histórie a zaradil sa medzi okrídlené slová. Azda aj niekto z vás v situácii, keď sa niečoho obáva, skonštatuje: "Visí nado mnou Damoklov meč" a nepozná pôvod tohto konštatovania. Pochádza od Dionýzia, ktorý potom, keď na hostine počul, ako dvoran Damokles závistlivo hovorí o tyranovom pohodlnom živote, prikázal mu, aby si sadol, či ľahol na jeho miesto, lebo vtedy sa hodovalo poležiačky, a nad jeho hlavu dal zavesiť meč na konskom vlase. Tým chcel vyjadriť, že vládca žije v neustálom ohrození.

SkryťVypnúť reklamu

Čo majú spoločné

Despotickí vládcovia majú veľa spoločného, spomenuli sme strach, egocentrizmus, chorobné správanie. Chceli byť uctievaní ako božstvá. Rímsky cisár Gaius Caesar, nazývaný Caligula dal priviezť z Grécka sochy bohov, odstrániť im hlavy a nahradiť podobou svojej. Na svoj nákladný život a orgie premrhal celý štátny majetok, ako vládca si robil nároky na všetky rímske ženy, žil so svojimi sestrami v inceste, ľudí bez rozdielu postavenia, aj najbližších, dával popraviť a hodiť šelmám za maličkosti, ktoré sa mu nepáčili a bez súdu, odsúdených na smrť týral a bičoval, kým nezomreli. Aj slávny vojvodca Alexander Veľký sa pred smrťou dal uctievať ako boh. Požadovali to i mnohí rímski cisári.

Nemusíme chodiť až do takej ďalekej minulosti – pripomeňme uctievanie Mao Ce–tunga, ktorý neváhal obetovať svojim cieľom tisícky životov, aj z radov najbližších. Stalin bol vo všetkom odborník, okrem technických vied aj v literatúre a jazykovede – okrem toho, že jediným podpisom rozhodoval o živote a smrti miliónov ľudí, medzi nimi skutočných odborníkov, literátov, umelcov a vedcov. V gulagu v Buchte Nachodke bol s jedným slovenským lekárom ruský režisér, odsúdený na 15 rokov tzv. akčnou trojkou za to, že chcel inscenovať v moskovskom divadle Annu Kareninovú, a tým sa dopustil zrady na sovietskom ľude, lebo by propagoval život šľachty. Podobný osud stihol literárnych vedcov, medzi nimi aj tých, ktorí sa zaoberali dielom barda ruskej literatúry Puškina a nespočítateľného počtu iných. Kambodža je krajina, kde Polpot vyvraždil takmer celú populáciu. Neznášal vzdelancov, zakázal nosiť okuliare, rybárom loviť a z obetí masakrov, čo je strašné iba počuť, nariadil urobiť kompost. Dnes je Kambodža turistickou destináciou a čo je zvláštne, stretnete v nej málo starých ľudí, pretože nemal veľmi kto zostarnúť, iba tí, ktorí sa zachránili a deti dorástli.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo boli takí

Podľa názoru odborníkov u mnohých diktátorov a tyranov zohralo dôležitú úlohu aj to, že im chýbala otcovská autorita. Z literatúry vieme, že Hitler stratil otca ako štrnásťročný, tiež Stalina vychovávala matka, hoci aj otec obuvník si želal, aby mal syna farára, lenže po krátkom pobyte v seminári z neho ušiel a odvtedy všetko chcel riešiť násilím. Cisár Caligula prišiel v detstve o oboch rodičov, zneužíval ho strýko, milovník hromadných sexuálnych orgií. Zakladateľ čínskeho impéria Čchin Š-chuang–ti, ktorý zjednotil pod svojou nadvládou v roku 221 pred n. l. sedem čínskych kráľovstiev, bol nemanželským synom jednej z cisárskych konkubín a drobného obchodníka. On dal postaviť Veľký čínsky múr, na ktorý využil tri milióny robotníkov z dvadsaťmiliónovej populácie. Dal vybudovať šesťtisíc kilometrov ciest, navigačné a zavlažovacie kanály, unifikovať písmo aj miery, vytvoriť pre svoj budúci hrob slávnu hlinenú armádu, ale aj spáliť všetky knihy, aby neostala ani stopa po predchádzajúcich kráľovstvách, lebo on bol prvým čínskym cisárom a ním sa začína prvá čínska dynastia. Udržala sa ešte krátko po jeho smrti, ale dokonalá organizácia ríše, ktorú on vytvoril, sa udržala celé stáročia. Tento rozkvet stál počas jedenástich rokov jeho vlády veľa obetí, pretože v krutosti nemal páru. Vzdelancov dal pochovať zaživa, previnilcov zaživa uvariť, rozštvrtiť a za malé priestupky mužov vykastrovať a odrezať niektorú časť tela. Polpot mal zrejme s ním veľa spoločného.

Rímsky cisár Héliogabalos (Elagabalus), ktorý vynikal výstrednosťou, tyraniou a bezbožnosťou, bol ľavobočkom rímskeho cisára Caracalla a jeho sesternice. Za pomoci svojej starej matky sa zmocnil vlády po Caracallovej smrti v r. 218, svojich milencov kaderníka, tanečníka a gladiátora vymenoval do vysokých funkcií a jeden z nich sa stal jeho oficiálnym manželom, hoci sa oženil s vestálkou, čo bolo vrcholným prejavom bezbožnosti, lebo tieto strážkyne posvätného chrámového ohňa sa pod trestom smrti zaviazali zostať pannami. Po štyroch rokoch vlády sa proti nemu vzbúrila cisárska garda, zvrhli ho, popravili a hodili do rieky.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 997
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 846
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 198
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 068
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 022
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 399
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 119
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 243
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 022
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 399
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 119
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 243
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu