Umelé družice končia svoju aktívnu činnosť rôznym spôsobom: niektoré z nejakých známych či neznámych príčin prestanú fungovať ešte pred ukončením svojej plánovanej životnosti, iné postupne klesajú na nižšiu a nižšiu obežnú dráhu a potom zhoria v atmosfére, no a niektoré fungujú oveľa dlhšie než sa predpokladalo, takže ich napokon ich operátor musí takpovediac vypnúť.
V nedeľu ju "vypli"
To urobila aj americká vesmírna agentúra NASA, ktorá minulú nedeľu "vypla" a teda znefunkčnila svoju družicu TDRS-1. Išlo o mimoriadne úspešnú družicu, ktorá na obežnej dráhe pracovala oveľa dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo. Družica TDRS-A (po navedení na dráhu premenovaná na TDRS-1) bola do vesmíru vypustená z paluby raketoplánu Challenger počas jeho prvého vesmírneho letu. Na tento let odštartoval raketoplán už 4. apríla 1983.
Namiesto siedmich až 27 rokov
Plánovaná životnosť družice TDRS-1 bola sedem rokov, no a skutočná životnosť bola temer štvornásobná – družica spoľahlivo pracovala celých 27 rokov. Družica TDRS-1 bola prvou komunikačnou družicou, vypustenou v rámci programu TDRSS. Táto skratka znamená Tracking and Data Relay Satellite System, čiže satelitný systém na sledovanie a prenos údajov. Tento systém bol navrhnutý ako náhrada za systém pozemných komunikačných a sledovacích staníc, ktoré sa predtým používali na spojenie s pilotovanými kozmickými loďami a inými satelitmi.
Rotujú synchrónne so Zemou
Družice systému TDRS sú umiestnené na tzv. geostacionárnej obežnej dráhe, na ktorej je obežná doba rovných 24 hodín – družica teda akoby stála nad rovnakým miestom na zemskom povrchu (nad rovníkom), pretože sa otáča synchrónne s našou planétou. Výška takejto obežnej dráhy nad zemským povrchom je približne 36 000 kilometrov. Zaujímavé je, že navádzanie úspešnej družice TDRS-1 na jej obežnú dráhu nebolo bez problémov. Po vypustení z nákladového priestoru raketoplánu Challenger mali družicu na geostacionárnu dráhu naviesť raketové motory jej horného stupňa.
Problémy s navedením na dráhu
Družica sa však od tohto raketového stupňa oddelila skôr než sa plánovalo, a tak musela byť napokon "zdvihnutá" na svoju plánovanú dráhu pomocou motorčekov svojho polohovacieho systému. Družica TDRS-1 bola prvou družicou, ktorá sa začiatkom 90. rokov minulého storočia používala na retransláciu údajov a komunikácie medzi raketoplánmi a riadiacim strediskom. Eliminovala sa tak tzv. mŕtva zóna nad Indickým oceánom, v ktorej predtým nebola možná komunikácia so štartujúcimi raketoplánmi.
Pozemná stanica v Novom Mexiku
Pozemná stanica systému TDRSS je neďaleko mestečka Las Cruces v americkom štáte Nové Mexiko. Odtiaľ vysielané údaje sa prostredníctvom družíc TDRS prenášajú na konkrétne družice, raketoplány či vesmírnu stanicu ISS, a naopak, údaje z týchto vesmírnych telies putujú cez družice TDRS späť na pozemné riadiace stredisko, ktoré ich distribuuje jednotlivým užívateľom systému. Družica TDRS-1 pracovala, spolu s ďalšími ôsmimi družicami systému TDRSS, na prenose údajov a telekomunikácie pre viac než 15 užívateľov, vrátane National Science Foundation (NSF, Národná nadácia pre vedu), Hubblov vesmírny teleskop, raketoplány a stanicu ISS. V roku 1998 NASA pridelila družicu nadácii NSF na podporu amerického antarktického programu a iných vedeckých i vzdelávacích programov.
Lekári prostredníctvom nej radili polárnikom
Družica TDRS-1 sa ukázala byť veľmi užitočnou v roku 1999 pri riešení kritickej zdravotnej situácie na americkej základni Amundsen-Scott na južnom póle. Vysokorýchlostné internetové spojenie prostredníctvom tejto družice umožnilo vykonať niekoľko tzv. telemedicínskych konferencií. Počas nich lekári v USA pomohli dr. Jerrimu Nelsonovi, ktorý trpel rakovinou prsníka, pri vykonávaní autobiopsie a chemoterapeutickej liečbe. Neskôr, v roku 2002, lekári využili družicu na ďalšiu telemedicínsku konferenciu, počas ktorej na diaľku asistovali pri operácii kolena jedného meteorológa na polárnej stanici.
Prvý telefonický hovor medzi pólmi
Družica tiež sprostredkovala prvý telefonický hovor medzi severným a južným pólom i prvý globálny televízny prenos z južného pólu (na oslavu príchodu roku 2000). Vďaka družici TDRS-1 máme k dispozícii tisícky nádherných snímok vesmíru, ktoré zhotovil Hubblov vesmírny teleskop. Družica sprostredkovala snímky, televízne vysielanie, hovory a údaje z vyše stovky vesmírnych misií amerických raketoplánov. Celkovo bolo do vesmíru vypustených deväť družíc TDRS, ktoré sú "rozosiate" na obežnej dráhe nad rovníkom. Prvých šesť družíc zhotovila firma TRW Inc., ďalšie tri sú výrobkom firmy Boeing Space and Intelligence Systems. Agentúra NASA plánuje v rokoch 2012 a 2013 vypustiť po jednej družici TDRS novej generácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.