Je to už raz tak - niekto chce vidieť zblízka svojho obľúbeného speváka, herca či herečku, úspešného športovca či dajakú inú celebritu, no a ja som (konečne) chcel vidieť celkom zblízka najväčšie dopravné lietadlo na svete, "poschodový" Airbus A380. Príležitosť sa naskytla, keď som sa dozvedel, že na tohtoročnej medzinárodnej leteckej výstave ILA (Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung, čiže medzinárodná letecká a kozmonautická výstava) predstaví nemecká letecká spoločnosť Lufthansa svoj prvý Airbus A380.
Najstaršia letecká výstava
Treba spomenúť, že ILA je najstaršia letecká výstava na svete a koná sa pravidelne každé dva roky, pričom sa strieda s parížskym aerosalónom. Tohto roku sa ILA naposledy konala na berlínskom letisku Schönefeld, ktoré je v súčasnosti obrovským staveniskom, pretože sa prebudováva na centrálne berlínske letisko Berlin-Brandenburg. Keďže z Košíc som odchádzal za daždivého počasia, obával som, že takéto počasie bude aj v Berlíne, čo by mi, pochopiteľne, prekazilo môj plán nafotiť všetky lietajúce stroje, ktoré na ILA uvidím.
Horúčava otupovala...
Počasie sa síce umúdrilo, ale aj tak som napokon nenafotil všetko, čo som chcel - po niekoľkých hodinách v pekelnej horúčave medzi rozpálenými lietadlami by vás napokon nevzrušilo, ani keby ste videli pristávať na berlínskej dráhe raketoplán. Poďme však k lietadlám. Prím na tohtoročnej ILA podľa mňa jednoznačne patrí európskej firme Airbus. Návštevníci aerosalónu mohli veľmi zblízka (žiaľ, ale nie zvnútra) obdivovať prvý Airbus A380 domácej spoločnosti Lufthansa.
Odviezol nemeckých futbalistov
Tento stroj, ktorý dostal meno Frankfurt am Main (tam je aj jeho základňa), prevzala Lufthansa 19. mája a 6. júna dopravilo toto lietadlo do Johannesburgu nemecké reprezentačné futbalové mužstvo. No a o dva dni nato, v otvárací deň ILA, sa lietadlo predstavilo návštevníkom aerosalónu a prezrela si ho aj nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorá aerosalón otvárala. Od 11. júna lieta prvá tristoosemdesiatka Lufhansy, v ktorej kabínach na dvoch podlažiach je celkovo 526 miest, na pravidelnej linke do Tokia. Ďalšia novinka firmy Airbus mala na berlínskom aerosalóne svoju verejnú svetovú premiéru.
Vojenský trasportný Airbus A400M
V statickej i letovej ukážke predstavil Airbus prvý prototyp nového štvormotorového vojenského transportného lietadla A400M. Program vývoja a výroby tohto lietadla sa značne oneskoril a prvý prototyp vykonal svoj prvý vzlet až 11. decembra minulého roka. Lietadlo, ktoré si objednali vzdušné sily mnohých krajín, má byť schopné prepraviť náklad hmotnosti 30 ton na vzdialenosť 4 440 km. Na pohon lietadla slúžia štyri turbovrtuľové motory firmy EPI, každý s výkonom 8 200 kW (ide o najvýkonnejšie motory vyvinuté v západnej Európe).
Prevráti sa temer na chrbát
Doslova bombastická a dych vyrážajúca bola letová ukážka tohto lietadla, ktoré je schopné nakloniť sa až o 120 stupňov, čiže letieť už mierne "dole hlavou". Veľký konkurent európskeho Airbusu, americká firma Boeing, už akosi tradične berlínsky aerosalón bojkotuje, ale tohto roku mala opäť aspoň stánok v hale. Pre mňa nečakane masívnu prezenciu na aeroslaóne malo americké vojenské letectvo (USAF), ktoré predstavilo niekoľko svojich veľkých (aj keď už postarších) strojov. Dominoval im nestarnúci osemmotorový strategický bombardér B-52H, ktorý do Berlína priletel po 11,5-hodinovom lete zo základne v Barksdale. Lietadlo bolo vyrobené v roku 1961 a ešte sa nechystá do dôchodku.
Budú slúžiť 85 rokov
Možno pripomenúť, že lietadlo B-52, prezývané Stratofortress (čosi ako stratosférická pevnosť), vykonalo svoj vôbec prvý let už v roku 1954. V službe by mali tieto lietadlá ostať až do roku 2040, takže celkový čas ich operačného používania by dosiahol neuveriteľných 85 rokov. "Posledný pilot lietadla B-52 sa ešte nenarodil," poznamenal jeden člen posádky B-52. Z lietadiel USAF treba ešte spomenúť aspoň najväčšie americké vojenské transportné lietadlo Lockheed C-5 Galaxy. Do tohto už tiež obstarožného lietadla (prvý let vykonal prototyp v júni 1968) sa dokonca dalo "vliezť", a tak som si aspoň pár sekúnd posedel v jeho kapitánskom kresle.
Predstavili aj "tajfún"
Nemecké vzdušné sily (Deutsche Luftwaffe) sa tiež nedali zahanbiť a predstavili prakticky všetky svoje typy lietadiel a vrtuľníkov, vrátane najmodernejšieho stíhacieho a viacúčelového bojového lietadla Eurofighter EF2000 Typhoon (tajfún). Spomedzi vojenských lietadiel, ktoré mohli návštevníci aerosalónu vidieť, treba azda spomenúť ešte lietadlo včasnej výstrahy Boeing E-3A Sentry (známe aj pod skratkou AWACS) s typickou rotujúcou anténou na streche. Aj toto lietadlo si návštevníci mohli prezrieť aj zvnútra. Očakával som, že na aerosalóne uvidím aj niektoré z nových ruských či ukrajinských dopravných lietadiel.
Nové ruské dopravné lietadlo
Nestalo sa tak, ale v halách malo svoje stánky niekoľko ruských výrobcov leteckej techniky. Jednou z nich bola firma Irkut, ktorá predstavila model svojho pripravovaného dopravného lietadla MC-21. Prototyp tohto dvojmotorového lietadla, ktoré by malo prepravovať 150 až 212 cestujúcich, by mal po prvý raz vzlietnuť v roku 2014, dodávka sériových strojov by sa mala začať o dva roky neskôr. Ďalšia ruská firma, Aerovolga, ponúka obojživelné lietadlo (amfíbiu) LA-8 pre ôsmich cestujúcich, ktoré odštartuje z vodnej plochy dlhej len 450 metrov.
Vo výškach až 18,3 kilometra
Na aerosalóne som po prvý raz "naživo" videl aj bezpilotné lietadlá, medzi nimi aj lietadlo Euro Hawk pre nemeckú Luftwaffe (neskôr som sa dozvedel, že išlo len o repliku). Toto lietadlo s rozpätím krídiel temer 40 metrov a maximálnou vzletovou hmotnosťou 14,6 tony môže lietať vo výškach až 18,3 kilometra a plniť rozmanité úlohy. Na aerosalóne sa predstavilo aj niekoľko výrobcov vrtuľníkov, pričom firma Eurocopter vystavovala prakticky celý svoj sortiment civilných i vojenských vrtuľníkov. Združenie NH Industries vystavovalo vojenský transportný vrtuľník NH90, určený na prepravu 20 vojakov.
Malé poľské lietadlo
Dodávky tohto vrtuľníka sa však oneskorujú a v Nemecku bol tento typ podrobený ostrej kritike kvôli niektorým problémom v praktickej prevádzke. Na ILA, samozrejme, nechýbali ani výrobcovia malých športových a viacúčelových lietadiel. Medzi nimi som našiel aj poľskú firmu Aero AT, ktorá vystavovala ľahké cvičné a turistické lietadlo AT-3, ktoré prázdne váži len 360 kg. Lietadlo je poháňané osvedčeným motorom Rotax výkonu 74 kW a jeho cestovná rýchlosť je 200 km/h. Oživením aerosalónu boli lietajúce veterány.
Stíhačky z druhej svetovej vojny
Efektnou letovou ukážkou sa predstavil nemecká stíhačka z druhej svetovej vojny Messeschmitt BF-109G i replika prúdového lietadla Me 262. Raritou bolo dopravné lietadlo DC-6B z roku 1958, ktoré kedysi ako svoje salónne lietadlo používal juhoslovanský prezident maršal Josip Broz Tito. Na aerosalóne ILA sa zúčastnilo 4 100 predstaviteľov médií zo 70 krajín - som celkom rád, že som bol jedným z nich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.