Korzár logo Korzár

Staronová synagóga

V našom seriáli venujeme pomerne veľa pozornosti sakrálnym stavbám, teda stavbám určeným na náboženské účely. Predstavili sme už mnoho kresťanských kostolov a katedrál rôzneho štýlu, ale aj niekoľko islamských mešít.

Staronová synagóga v Prahe. Je to najstaršia dochovaná synagóga v Európe.Staronová synagóga v Prahe. Je to najstaršia dochovaná synagóga v Európe. (Zdroj: archív)

Pokiaľ ma však môj archív neklame, zatiaľ sme nepredstavili ani jednu sakrálnu stavbu, slúžiacu tretiemu z troch najväčších svetových monoteistických náboženstiev, teda judaizmu. Na bohoslužby (ale
nielen na ne) slúži židovskej komunite synagóga. Dnešnú časť nášho seriálu venujeme Staronovej synagóge v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to jedinečná stavba

Pražská Staronová synagóga je jednou z troch pražských synagóg, v ktorých sa denne konajú bohoslužby. Už viac ako 700 rokov je hlavnou synagógou pražskej židovskej obce. Staronová synagóga sa môže pýšiť jedinečným primátom - je to najstaršia dochovaná synagóga v Európe. Je súčasne najstaršou stavebnou pamiatkou pražského Židovského mesta. A aby toho nebolo málo - je to súčasne jedna z prvých gotických stavieb v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Nezvyklý názov synagógy

Možno treba objasniť trochu nezvyklý názov synagógy, ktorá akoby bola súčasne stará i nová. Pôvodne sa táto synagóga nazývala Nová alebo Veľká a až po vzniku ďalších synagóg koncom 16. storočia sa pre ňu začal používať názov Staronová. Inak však vysvetľuje tento názov jedna z pražských židovských povestí.

Názov podľa povesti

Táto povesť tvrdí, že kamene na založenie synagógy preniesli anjeli zo Šalamúnovho chrámu v Jeruzaleme. Kamene však boli do základov synagógy uložené pod podmienkou (po hebrejsky "al tenaj"), že keď príde Mesiáš a bude znovu vybudovaný Chrám, kamene prenesú späť na svoje pôvodné miesto. Synagóga bola podľa toho pomenovaná al tenaj, z čoho skomolením vznikol nemecký výraz altneu, čiže staronová. Synagóga sa začala stavať v polovici 13. storočia a bola dokončená koncom uvedeného storočia, podľa niektorých prameňov v roku 1270.

SkryťVypnúť reklamu

Kamenári kráľovskej huty

Synagógu stavali kamenári kráľovskej huty, pracujúci na stavbe neďalekého kláštora sv. Anežky. To samo osebe je svedectvom významného postavenia vtedajšej židovskej obce v Prahe. Synagóga je postavená v štýle ranej, tzv. cisterciánskej gotiky. Ide o obdĺžnikovú dvojloďovú stavbu s vysokou sedlovou strechou a gotickými štítmi. Dvojloďová dispozícia synagóg bola v stredoveku síce dosť rozšírená, ale do súčasnosti sa ich zachovalo iba niekoľko (napríklad Stará synagóga v Krakove).

Netradičných päť rebier

Hrubé obvodové múry sú spevnené opornými piliermi. Vnútorný priestor je zaklenutý šiestimi poľami krížovej rebrovej gotickej klenby. Klasické pole klenby má štyri rebrá, ktoré vraj priveľmi pripomínajú kresťanský kríž, pretože má klenba synagógy netradičných päť rebier. Rebrá pri stenách vyrastajú z oblých prípor s kalichovitými hlavicami. Prípory vyrastajú z profilovanej rímsy, ktorá je nesená konzolami. Dvojlodie sa delí dvojicou osembokých stĺpov, do ktorých sú príslušné rebrá napojené pomocou kalichovitých hlavíc.

SkryťVypnúť reklamu

Symbolizujú dvanásť kmeňov

Interiér je osvetlený cez dvanásť úzkych gotických okien, ktorých počet symbolizuje dvanásť kmeňov Izraela. V čelnej stene sú dve malé rozetové okná. Kamenné konzoly a hlavice sú oživené reliéfmi, znázorňujúcimi rôzne rastlinné motívy, pričom prevládajú listy viniča. V strede hlavnej sály je vyvýšené pódium (bima) s pultom na predčítavanie tóry, ktoré je od okolitého priestoru oddelené neskorogotickou kovanou mrežou s motívmi oslích chrbtov.

Obrátený k Jeruzalemu

Zvitky tóry sa uchovávajú v svätostánku (aron ha-kodeš), ktorý je vždy na tej strane synagógy, ktorá je obrátená k Jeruzalemu (v Európe je to východná strana). Svätostánok je zakrytý vyšívanou oponou (parochet) a drapériou (kaporet), ktoré sú ozdobené symbolmi pripomínajúcimi Chrám v Jeruzaleme.

Sedadlá po obvode

Pred svätostánkom visí večné svetlo (ner tamid), po jeho pravej strane je kamenný pult pre kantora. Istou zaujímavosťou je, že v Staronovej synagóge je dodnes zachované pôvodné usporiadanie sedadiel po obvode sály, čo bolo kedysi obvyklé i v ostatných synagógach. Na osvetlenie interiéru slúžia bronzové lustre z 16. až 18. storočia. Podlaha hlavnej lode synagógy leží podľa tradície (na znamenie pokory) o niekoľko schodíkov pod úrovňou okolitého terénu.

Historická štandarda židovskej obce

Významný prvok vnútornej výzdoby synagógy tvorí štandarda (koruhva), symbol významného postavenia pražskej židovskej obce. Jej používanie je doložené od konca 15. storočia (podľa jedného prameňa štandardu udelil obci Karol IV. v roku 1358). Do dnešnej podoby bola štandarda obnovená za cisára Karola VI. v roku 1716. K pôvodnej synagóge boli postupne pribudované ďalšie časti, a to vstupná sieň na juhu, ženská galéria na západnej strane či severná ženská galéria.

Masaker pri veľkonočných nepokojoch

Priestory pre ženy sú s hlavnou sálou spojené úzkymi otvormi, ktoré umožňujú ženám počúvať bohoslužby. Možno spomenúť ešte niekoľko udalostí z dejín synagógy. V roku 1389 pri veľkonočných nepokojoch sa synagóga stala svedkom masakru asi 3 000 židov, ktorí sa snažili dostať do nej, ale mnohí zomreli v jej okolí. Krvavé stopy po obetiach vraj boli na stenách synagógy až do roku 1618, keď bola synagóga opravená. Túto opravu pripomínajú hebrejské nápisy na severnej a južnej stene hlavnej sály. V roku 1716 dal synagógu obnoviť kráľ Karol VI.

Rekonštrukcia v romantickom štýle

V roku 1883 bola synagóga obnovená architektom Jozefom Mockerom, a to v romantickom štýle. V rámci obnovy bol vybudovaný tehlový štít. V období rokov 1966-67 bola synagóga podrobená pamiatkovej rekonštrukcii, pri ktorej boli okrem iného obnovené hebrejské nápisy v interiéri. Ďalšou rekonštrukciou prešla synagóga v druhej polovici roka 1998. Pri tejto rekonštrukcii, za ktorú dokonca dostal projektant cenu pražského primátora, však došlo k niekoľkým pochybeniam (napríklad pri výkopových prácach neboli spočiatku prítomní archeológovia).

Poškodenia pri rekonštrukcii

V rokoch 2006 až 2007 boli vykonané ďalšie úpravy, pretože pri ostatnej rekonštrukcii inštalovaný vzduchotechnický systém nemal dostatočný výkon. Chybou projektanta došlo pritom k poškodeniu pôvodnej gotickej kamennej lavice. Jednou z legiend, ktoré sa viažu k Staronovej synagóge, je známa legenda o golemovi. Možno pripomenúť, že v židovskej mystike je golem človekom oživená socha. Golem bol oživovaný vložením tzv. šému, na ktorom boli napísané magické slová, do jeho úst. Aj keď si väčšina ľudí golema predstavuje ako sochu s ľudskou podobou, môže mať aj inú podobu.

Je vraj uložený na pôjde

Jedným z najznámejších golemov je práve golem, ktorého údajne koncom 16. storočia vytvoril pražský rabín Jehuda Löw ben Becalel. Podľa legendy bol tento golem uložený na pôjde Staronovej synagógy, ale ani po niekoľkých prieskumoch sa tam nenašiel. Možno ešte spomenúť, že blízko Staronovej synagógy je Starý židovský cintorín. Ten bol celých 300 rokov jediným povoleným židovským pohrebiskom v Prahe. Odhaduje sa, že je na ňom pochovaných vyše 100 000 ľudí.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 620
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 190
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 818
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 968
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 816
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 375
  1. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  5. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  7. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  8. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 280
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 901
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 619
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 365
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 685
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 218
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 900
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 160
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  5. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  7. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  8. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 280
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 901
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 619
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 365
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 685
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 218
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 900
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 160
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu