Súdnictvo je na mŕtvicu, vysoké školstvo na šesť bajpasov, podnikateľské prostredie zhoršené a korupcia kvitne, ale toto ľudstvo do ulíc nevyženie a nezačne sa kynožiť. Dokonca ani dvojaké občianstvo už dnes nie. Iná vec je, keď štát nepošle dôchodky, neviditeľná ruka (ne)trhu zatvorí banky a jediné stroje, ktoré pôjdu na tri zmeny po Európe, budú tie tlačiarenské.
Národná banka sa nechala počuť ústami až guvernéra, že Slovensko sa v roku 2010 zrejme zadĺži viac, než predpisuje rozpočet p. Počiatka. Pridali sa analytici, ktorí krútia hlavami a tiež upozorňujú, že rast zamestnanosti si akosi nerozumie s rastom HDP, a že daňové príjmy sa držia asi podobne, ako ropná škvrna v Mexickom zálive – na vode. Takže je to zlé, nič sa nedá robiť, ba dokonca podľa Makúcha (to je guvernér), "sú určité riziká, že i to tempo rastu HDP nie je reálne". Hm. A do toho zasadá nová koaličná rada (či čo to je), od ktorej len občas vietor donesie, že "prioritou je zásadná reforma odvodov" . O ministerstve financií, ktoré ešte úraduje, škoda vety. U Počiatkovcov trvajú na tom, že "deficit sa dodrží", napr. aj preto, lebo v druhom semestri očakávajú zvýšený prílev eurofondov.
Podobne sa vyvíjalo aj leto 2009."
Zaujímavé. Nejako podobne sa vyvíjalo aj leto 2009. Rozpočet išiel do múky a minister trúbil, že on nič nebude robiť, lebo prognózy sú nejasné, takže si počká na zodpovedné čísla a priloží ruku k dielu až v septembri. Ako to na jeseň dopadlo, si všetci pamätáme, zvláštne ale je, že na Počiatka sa vtedy vyvalila dosť silná kritika, že je to nezodpovednosť, že tak sa nedá, že predsa už škrtajú všade (a pod.) a že takto nejako vyzerá "maďarská cesta". (Tá bola vtedy populárna, o gréckej sa ešte netušilo.) Dnes, keď vítame novú metlu, čo by mala zamiesť ten "grécky" bordel, o ktorom toľko rečnila, tak zrazu od analytickej obce počujeme, že už sa s tým deficitom veľa robiť nedá, je po funuse, lebo napr. "daňové prognózy a stav výdavkov odchádzajúcej vlády je jedna veľká neznáma".
No. Vôbec to prvé, čo si všímajú tie prekliate (Bruselom a spol.) ratingové agentúry, je, či politici v tom-ktorom štáte udržia ten schodok, ktorý si sami predpísali. Ak nie, môžu prísť na rad výhovorky, že rast HDP taký a makový a podobne, ale najkritickejšie je, keď neprejavujú najmenšiu snahu negatívny trend ovplyvniť (zastaviť). To sa na Slovensku práve deje druhýkrát po sebe. V prostredí, kde niet krajiny, čo by sa nesnažila udržať vlastné číslo zubami-nechtami (už aj Orbán v Maďarsku!), vyzerajú (zatiaľ) budúci vládni politici na Slovensku dierou v rozpočte akoby nedotknutí a expertní a inštitucionálni protihráči (NBS) berú stav schodku ako osudovú nevyhnutnosť. Dostať deficit na Počiatkových 5,5 percenta HDP nie je pritom žiadna veda, ale vec základnej politickej vôle.
Námietka, že koalícia len začína písať program, je v poriadku. Chýba akýkoľvek signál, známka uvedomenia, že vyššia priorita, než škrtnúť okamžite minimálne 30-50 miliárd (Sk), na Slovensku dnes neexistuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.