Siete nariekajú nad žalostným úlovkom

Francúz Just Fontaine. Vo Švédsku 1958 dal sám 13 gólov.
Francúz Just Fontaine. Vo Švédsku 1958 dal sám 13 gólov. (Autor: archív)
Sportnet|17. jún 2010 o 00:00

Góly, góly, góly... Všetky pamätné zápasy majstrovstiev sveta sú pamätné najmä v súvislosti s gólmi. Z tohto pohľadu je šampionát v Južnej Afrike zatiaľ veľkým sklamaním. V úvodných 16 zápasoch v základných skupinách padlo iba .... gólov, čo je úbohý prie

mer .... gólu na zápas. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal tento trend nejako výrazne zmeniť. Turnaj najlepších národných tímov sveta je bez gólov zatiaľ taký monotónny, ako zvuk vuvuziel, ktorý ho sprevádza.

Futbal je o góloch, a to je, pokiaľ sa nemýlim, jeho pradávna podstata. Nech si tzv. futbaloví analytici tvrdia, čo len chcú. Milan Lešický po nudnom zápase Francúzsko - Uruguaj vyjadril presvedčenie, že z hľadiska odborného či taktického ten duel nemal chybu. Ako tréneri a ich mužstvá perfektne zvládli to, čo chceli - neurobiť chybu, nedostať gól. Ale o čom to je, keď zápas, pri ktorom fanúšik zíva, uspokojí iba odborníka. Minulosť majstrovstiev sveta síce dokazuje, že aj na bezgólový, či na góly skromnejší zápas sa dá spomínať, ale jedno je isté, časy Francúza Fontaina, Gerda Müllera, Eusébia či Pelého, ktorí prinášali gólovú radosť, sú už nenávratne preč. Dnes je futbal iný. Platí v ňom to, čo v tej rozprávke - Soľ (či gól?) nad zlato.

Negatívny rekord drží Taliansko

Doteraz najviac gólov padlo v roku 1954 vo Švajčiarsku, v priemere 5,38 na zápas. Pravda, boli to ešte časy futbalových obrov a trpaslíkov, keď napríklad Maďarsko v plnom lesku rozstrieľalo Južnú Kóreu 9:0. Ale aj relatívne futbalové veľmoci pálili vo vzájomných dueloch ostošesť, divoký výsledok 7:5 v súboji Rakúska so Švajčiarskom je dodnes, a určite aj naveky, historickým rekordom majstrovstiev sveta. Diváci sa nenudili ani o štyri roky neskôr, vo Švédsku, aj keď gólový priemer išiel rapídne dole, na 3,60 gólu na zápas. To bolo naposledy, čo bol priemer viac ako trojgólový. Od Čile 1962 až do súčasnosti sa gólový priemer pohybuje v rozpätí od 2,97 (Mexiko 1970) do 2,21 (Taliansko 1990). V Taliansku, pred 20 rokmi (i v Argentíne v roku 1978), bolo až šesť zápasov v rovnakej, bezgólovej réžii, ale tento negatívny rekord drží zatiaľ Španielsko z roku 1982 a Nemecko 2006, kde sa až 7 súbojov skončilo výsledkom 0:0. Predchádzajúci svetový šampionát v Nemecku bol (po Taliansku 1990) na góly druhý najchudobnejší, v 64 zápasoch padlo iba 147 gólov, čo znamená priemer 2,29 presných zásahov na zápas.

Nábeh na niečo podobné, či nebodaj aj rekordné, je aj v Južnej Afrike. Pri tej futbalovej nude, ktorú priniesla zatiaľ väčšina zápasov, to nie je nemožné. Mám obavy, že pre nás bude tento šampionát pamätný iba tým, že na ňom hrali naši...

Gerd Müller. Na takých kanonierov sa na MS už iba spomína.
Foto: archív

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Siete nariekajú nad žalostným úlovkom