Tie si vraj vyžadujú ešte viac starostlivosti ako ruky, tvrdia odborníci. Suchá či popraskaná koža a neupravené nechty sú úplne out! Ak ste na pedikúru celú zimu kašľali, mali by ste sa urýchlene objednať do niektorého zo salónov.
Radosť z dobrej pedikúry by sme si vraj mali dopriať aspoň raz mesačne. Ak si z najrôznejších dôvodov chcete urobiť pedikúru sama, pripravili sme pre vás postup, ako na to.
Začnite kúpeľom
Ošetrenie nôh začnite 15-minútovým kúpeľom, pričom teplota vody by mala byť maximálne 40 °C. Dôležité je vždy si pred ním dôkladne odlakovať nechty! Do kúpeľa pridajte morskú soľ so skrytým účinkom, ktorý zmäkčí pokožku na nohách a nechty.
Pemza či sklenené pilníky?
Ak si budete robiť pedikúru doma, nezaobídete sa bez nástrojov na odstraňovanie suchej kože na pätách. "Táto vrstva odumretej kože už nie je hydratovaná podkožím, preto je suchá a často praská," vysvetľuje kvalifikovaná pedikérka. "To spôsobuje bolestivé zádery a pálenie chodidiel, keďže sa do kože dostávajú nečistoty a prasklinami sa porušuje aj zdravá vrstva, ktorá sa nachádza tesne pod tou odumretou." Problému môžete predísť pravidelným odstraňovaním tejto kože. Najčastejším pomocníkom, po ktorom dámy siahajú, býva pemza. Jej nevýhodou však je, že pokožku chodidiel necháva "rozštiepenú" a môže sa tak stať, že táto koža sa zatrháva a spôsobuje zádery či v extrémnych prípadoch i zápaly chodidiel. Pemzu navyše nie je možné dokonale vyčistiť, a tak sa kúsky kože usadzujú v jej póroch a vytvárajú ideálne prostredie pre množenie sa baktérií. Za lepší variant považujú odborníci pomôcky zo skla - sklenené pilníky. Ich špeciálny povrch umožňuje odstrániť stvrdnutú kožu pohodlne, bezbolestne a hygienicky. Sklo je navyše ľahko umývateľné, a tak je jednoduché pilník udržiavať v dokonalej čistote. Hrubšia strana pilníka obrúsi zatvrdnutú pokožku po odmočení v teplej vode, hladká potom uhladí povrch päty už suchej nohy. Navyše sa dá použiť aj ako pilník na úpravu nechtov.
Nezabúdajte vyživovať a hydratovať
Po odstránení prebytočnej kože nezabudnite pokožku vyživiť, hydratovať a zjemniť. Špeciálnych krémov nájdete v obchodoch a lekárňach celý rad. Pre znásobenie účinku je vhodné obliecť si po natretí nôh teplé ponožky a nechať krém pôsobiť celú noc. Táto starostlivosť by nemala byť náhodná, ale pravidelná (nohy by ste mali krémovať aspoň 2x do týždňa).
Pekné nechtíky
K pekným nohám patria aj upravené nechty. Nechtové lôžko upravíme zatláčaním kožtičky drevenou tyčinkou. Nechty striháme výlučne klieštikmi na nechty! Nestrihajte ich však úplne nakrátko, pretože stratia pekný tvar a budú sa zle lakovať. Po ostrihaní ich obrúste papierovým pilníkom a povrch upravte leštičkou na nechty. Pred lakovaním oddeľte prsty buď plastovým oddeľovačom, alebo poskladajte papierovú servítku a zapleťte ju medzi prsty. Lak voľte podľa vašich topánok. Momentálne sú in farebné laky.
Kedy určite za odborníkom
Ani najlepšia starostlivosť vám nezaručí, že vašu pokožku nepostihne plesňové ochorenie (mykóza). Jej zárodky totiž číhajú napr. vo verejných bazénoch, saunách a prenášajú sa aj obuvou. Aj plesňové ochorenie môže byť príčinou popraskanej päty! V tomto prípade určite neodkladajte návštevu kožného lekára, je nutné nasadiť liečbu antimykotikami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.