Korzár logo Korzár

Ladislav Smoljak odišiel. Jeho humor je však nesmrteľný

Stojí za legendárnymi titulmi ako Jáchyme, hoď to do stroje, Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero, či Na samote u lesa. Verejnosti spolu so Zdeňkom Svěrákom venoval originálny fenomén - fiktívneho Járu Cimrmana.

Vo filme Marečku, podejte mi pero. Nezabudnuteľný je však aj vďaka mnohým ďalším titulom.Vo filme Marečku, podejte mi pero. Nezabudnuteľný je však aj vďaka mnohým ďalším titulom. (Zdroj: archív L. Smoljaka)

Stojí za legendárnymi titulmi ako Jáchyme, hoď to do stroje, Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero, či Na samote u lesa. Či už k nim písal scenár, vyskúšal si režisérsku stoličku, alebo si v nich zahral, prispel k vytvoreniu množstva nezabudnuteľných a zbožňovaných filmov. Verejnosti spolu so Zdeňkom Svěrákom venoval originálny fenomén - fiktívneho Járu Cimrmana. A rovnako originálny, talentovaný a nenapodobiteľný bol aj on sám. Ladislav Smoljak zomrel v nedeľu v Kladne po dlhom boji s rakovinou a mnohí jeho priaznivci vravia, že s jeho odchodom akoby zomrel aj smiech. Verejná rozlúčka sa koná dnes v Žižkovskom divadle Járy Cimrmana v Prahe.

Hoci vyštudoval matematiku a fyziku, svoju kariéru si spolu so Zdeňkom Svěrákom vybudoval na neexistujúcom dramatikovi Cimrmanovi. Herec, režisér a scenárista spôsobil svojím odchodom hlboký zármutok nielen najbližším, ale i anonymným divákom, ktorí ho milovali prostredníctvom jeho práce. Pri nohách mu ležali len tie najkrajšie ženy, disponoval závideniahodným talentom, svojou šikovnosťou nadobudol obrovský majetok a so "Zubatou" sa pasoval viac ako statočne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Režisérom túžil byť od detstva

Ladislav Smoljak sa narodil v roku 1931 v Prahe a už odmalička túžil stať sa režisérom. Na Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení sa však nedostal, a tak sa dal na štúdiá pragmatického charakteru a istý čas pôsobil ako učiteľ, až kým sa jeho cesty neskrížili s cestami Zdeňka Svěráka. Potom nastal obrat o 180 stupňov a málokto vie, že stál pri vzniku ankety Zlatý slávik, pracoval vo vydavateľstve Mladá fronta a v roku 1966 založil so Svěrákom preslávené Divadlo Járy Cimrmana. Okrem toho však stíhal pôsobiť aj vo vlastnom divadle Štúdio Láďa Ladislava Smoljaka, pre ktoré napísal niekoľko titulov. Svoju prvú filmovú úlohu stvárnil o dva roky neskôr v snímke Zločin v šantánu.

Svěrák: "Zaslúži si byť v nebi"

Vyše polstoročie tvorili so Z. Svěrákom nerozlučnú dvojicu, a to nielen profesionálnu. Nepotreboval stáť na výslní, a keďže bol povahovo menej výbojný a zakríknutejší, bol z nich ten menej medializovaný. Vynikal obrovskou vytrvalosťou a pracovitosťou a podľa svojho dlhoročného kolegu boli ako rodní bratia. "Keď staval dom, tak si ho postavil vlastnými rukami. Ovládal množstvo remeselníckych prác. On bol nezmar. Vydržal skoro všetko... Nie je mi veľmi dobre. Trúchlim a pracujem. Teraz musím jeho prácu vziať ja a dohrať sezónu ako Smoljak. Nič iné mi neostáva. Nemôžeme urobiť ľuďom to, že by sme divadlo zavreli. Smoljak je však skutočne nenahraditeľný..." uviedol zarmútený Z. Svěrák. "Musím sa s jeho smrťou nejako zmieriť. Proste sa s tým pobiť... Do neba sa odobral sám. Dúfam, že tam bude. Bol to chlapec nesmierne čestný a už za tú svoju pracovitosť si zaslúži, aby ho tam vzali."

SkryťVypnúť reklamu

Ženy ho fascinovali a inšpirovali

O súkromí fenomenálneho umelca sa toho veľmi veľa nevie. Svoje ľúbostné vzťahy totiž úzkostlivo tajil, no hovorí sa, že tých žien bolo toľko, že by to stačilo na napísanie románu. Sám zo seba pritom neviniatko nikdy zámerne nerobil a do tejto pozície ho pasovali médiá. "Je to tým, že vedľa Svěráka, ktorý je pre všetkých vzorom cnosti, vernosti a šľachetnosti, ja ako kur....k nikoho nezaujímam," nechal sa počuť pred časom umelec, ktorý splodil štyri deti, vzal si za manželky tri ženy, no so všetkými sa rozviedol. Najstarší syn David má 51 rokov, najmladšia dcéra Alžbeta 31. Hoci mu manželstvá nevyšli, opustený sa rozhodne necítil. Neustále bol v obklopení krásnych žien, ktoré ho fascinovali a boli jeho inšpiráciou. Aby ho však nerozptyľovali v práci, v divadelnom súbore nikdy nevystupovala žiadna žena. Vlani na jeseň to vysvetlil vo svojom poslednom rozhovore pre denník Blesk. "Ženy sú rozkladné elementy. Jednak túžia všade vyniknúť, a potom majú sklon k intrigám. Navyše muži zvádzajú o ženy boje, čo divadlu neprospieva."

SkryťVypnúť reklamu

Miloval aj Dádu Patrasovú

Skutočnosť, že pri Smoljakových nohách "ležali" vždy len tie najkrajšie ženy, potvrdzuje aj Dáda Patrasová, ktorá bola jeho milenkou. Okrem toho, že s ním spolupracovala na filmoch Vrchní, prchni! či Trhák, mala s otcom Cimrmana aj vášnivý ľúbostný pomer. Herečka spomína, že ho zároveň vnímala aj ako učiteľa, ktorý jej ukázal, aký je život, a urobil z nej filmovú hviezdu. Románik si dopriali približne pred 30 rokmi a v tom čase bola Dáda slobodná. Horšie to bolo so Smoljakom, ktorý bol práve prvýkrát ženatý, no tvrdil, že nešťastne. "Hodiny sme tiež preklábosili. Rozprávali sme si o knižkách. Milovala som jeho osobnosť, mal pre mňa nepredstaviteľnú duševnú charizmu," vraví dnes manželka Félixa Slováčka.

So "Zubatou" bojoval statočne

Hoci sa verejnosti môže zdať odchod talentovaného umelca náhly, rodina a priatelia už dlho vedeli, že sa blíži koniec. Azda najvýstižnejšie to charakterizujú slová Z. Svěráka: "V tých nedávnych mizerných mesiacoch, keď si zažíval samú bolesť a skoro žiadnu radosť, som snímal klobúk nad tým, ako statočne si sa stretol so Zubatou a akú s tebou mala prácu... Tiež by si mal vedieť, že všetky tvoje štyri deti - Kačenka, Bětka, Filip i David - boli pri tebe až do konca, keď už si bol na prístrojoch a nevidel si ich," napísal kamarátovi po smrti.

Zanechal obrovské dedičstvo

Smoljakova smrť údajne znamená aj definitívny koniec zbožňovaného Cimrmana. Spolu so Svěrákom mal totiž dohodu, že nové hry môžu vzniknúť výhradne len s prispením oboch tvorcov. Zakladali si na tom, že môžu písať výhradne len v tandeme, inak nič nové nevznikne. Podľa všetkého sa ešte istý čas budú dohrávať existujúce tituly, no počet hier a zájazdov sa značne obmedzí. Pracovitý umelec si počas života zarobil peknú sumičku peňazí. Hovorí sa o dedičstve, ktorého výška by mohla dosiahnuť 22 miliónov českých korún (takmer 850-tisíc eur). Hoci natočil najslávnejšie komédie československej filmovej histórie, ku skutočnému bohatstvu prišiel až po revolúcii. Len Cimrman mu mal zarobiť vyše 16 miliónov českých korún (približne 618-tisíc eur), a to len za predaj video a audiozáznamov divadelných hier. Tento stav však jeho smrťou nekončí a peniažky sa budú naďalej nabaľovať. Ďalšie financie zarábal hlavne z predaja iných scenárov a kníh.

Kolegovia smútia

Václav Havel, dramatik a bývalý prezident
"Odchod Ladislava Smoljaka ma hlboko a silno zasiahol, pretože nás spájalo hlboké priateľstvo a spolupracovali sme dlhé desaťročia."

Libuše Šafránková, herečka
"Ostane po ňom veľké vákuum. Ale tiež množstvo spomienok, krásnej práce a ticho v srdci, ktoré bude vždy plné lásky a obdivu k jeho tvorbe."

Jan Hřebejk, režisér
"Ladislav Smoljak má taký zásadný podiel na tom, aby sme vedeli, čo je naozajstný humor, občiansky charakter, a čo sa dá dokázať vytrvalou partnerskou spoluprácou, že by som nevedel vymenovať takýchto osobností viac než päť. Jeho dielo je intelektuálne a predsa zľudovelo."

Hana Zagorová, speváčka
"Je mi to veľmi ľúto, vážim si ho ako umelca i ako fantastického človeka a nikdy mu neprestanem byť vďačná za rolu Elišky v Trháku... Možno je mu však teraz lepšie tam hore s pánom Cimrmanom."

Najobľúbenejšie výroky L. Smoljaka

Chčije a chčije. (Na samotě u lesa)

Nu, nepotěšil jste mne, ani já vás nepotěším! (Marečku, podejte mi pero!)

Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje pivo? (Jáchyme, hoď ho do stroje)

To jsem si dovolil na ukázku ze své zahrádky - pár švestiček, jestli se neurazíte. (Marečku, podejte mi pero!)

Hliník se odstěhoval do Humpolce! (Marečku, podejte mi pero!)

Kolik máš hodin? - Osm, pane Klabouch. - A už jsi dostal v osm přes držku? (Kulový blesk)

Lepší pivo v žaludku, nežli voda na plících. (Posel z Liptákova)

Kolik třešní, tolik višní! (Jáchyme, hoď ho do stroje)

Filmy

Jáchyme, hoď ho do stroje - spoluautor scenára, herec

Na samotě u lesa - spoluautor scenára, herec

Marečku, podejte mi pero! - spoluautor scenára, herec

Kulový blesk - spoluautor scenára, herec, režisér

Trhák - spoluautor scenára, herec

Vrchní, prchni! - herec, režisér

Jára Cimrman, ležící, spící - spoluautor scenára, herec, režisér

Rozpuštěný a vypuštěný - spoluautor scenára, herec, režisér

Nejistá sezóna - spoluautor scenára, herec, režisér

Česká hlava - autor scenára

Ako herec potešil svojím talentom napríklad aj divákov filmov Vratné láhve, Kolja, Akumulátor 1, Nesmrtelná teta, Co je vám, doktore?, Homolka a Tobolka, Pane, vy jste vdova!, Zločin v Šantánu

Spolu so Zdeňkom Svěrákom je autorom divadelných hier České nebe, Afrika, Švestka, Záskok, Blaník, Posel z Liptákova, Dobytí severního pólu, Lijavec, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Cimrman v říši hudby, Němý Bobeš, Vražda v salonním kupé, Hospoda na mýtince, Vyšetrováni ztráty třídní knihy

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 277
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 529
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 261
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 543
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 328
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 219
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 405
  1. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  2. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  4. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  5. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  6. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  7. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  8. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 712
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 583
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 41 423
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 255
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 461
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 14 425
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 975
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 830
  1. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  2. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  3. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  4. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  5. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  6. Tupou Ceruzou: Businessman
  7. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  8. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  2. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  3. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  4. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  5. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  6. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  7. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  8. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 712
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 583
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 41 423
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 255
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 461
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 14 425
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 975
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 830
  1. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  2. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  3. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  4. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  5. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  6. Tupou Ceruzou: Businessman
  7. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  8. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu