Úbory na vrchole byle jednotlivé, až vyše 30 cm v priemere, sklonené až previsnuté. Zákrovné listene škridlicovité, viacradové, zelené, podlhovasto vajcovité, končisté, brvité. Terčové kvety sú obojpohlavné, rúrkovité, krátko 5-cípové, hnedé, jazykovité kvety sú zlatožlté, jalové, lôžko úboru je ploché. Plievky sčasti uzatvárajú nažky. Nažky sú obrátene vajcovité, hranaté, sploštené, až 1,5 cm dlhé, chlpaté, hnedožlté až čierne. Chocholec je z 2 ostí a niekoľkých šupín.
Pôvodná v severnej Amerike a u nás oddávna pestovaná ako olejnina na siláž. V juhozápadnej Severnej Amerike je centrum rodu, rastie tam viac jednoročných aj trvácich druhov. Niektoré sa pestujú ako okrasné rastliny.
Semená obsahujú množstvo výborného oleja a tiež sa konzumujú ako pochutina. Zvyšky po lisovaní slúžia ako hodnotné krmivo, rovnako ako silážovaná vňať. Pozberový odpad sa užíva pri výrobe papiera a na získanie potaše a organickej látky fural. Olej sa na farmaceutické účely lisuje za studena, obsahuje kyselinu linolovú, olejovú, nasytené kyseliny (palmitovú, stearovú, myristovú a arachovú). Kvetné úbory obsahujú farbivá, faradiol a arnidiol, triesloviny, betaín, flavonoidy, minerálne látky, heliantín, provitamín A a silicu. Olej sa využíva ako nosič zle sa vstrebávajúcich látok vo farmácii. Stužený je aj súčasťou náplastí a mastí. Kvety sú adstringens, majú močopudný účinhok, protivetrový, pri chorobách žalúdka a aj ako antipyretikum. Užívajú sa pri chronických a atonických gastritídach, hnačkách, bronchitídach, prechladnutiu, zápalu pohrudnice a kašľu. Užíva sa ako zápar alebo ako prášok, zvonka ako adstringentný odvar. Plody majú aj sedatívny účinok, užíva sa zápar pri nervových ochoreniach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.