Výroky dvoch čelných predstaviteľov Fideszu na motívy, že „Maďarsko je blízko gréckemu scenáru" (Kósa), alebo že „štátny bankrot sa nedá vylúčiť" (Szijjártó – hovorca), roztancovali na trapéze smrti nielen forint (Maďarom hneď zdraželi benzín aj nafta), ale aj euro, ktoré spadlo pod 1,20/USD, a kľúčový akciový index Dow Jones. Tak tomu sa povie ouvertúra ako sviňa.
Maďari rozkývali aj rizikové ukazovatele iných európskych krajín. Zmätok na trhoch nabral také spády, že Fidesz dostal depešu priamo z US ministerstva financií, aby nepreháňali. A ministerstvo zahraničia zverejnilo gratuláciu odstupujúcej vláde Bajnaia za „úspešné manažovanie krízy" rovno od Baracka Obamu... Samozrejme, že Obama (po krk v ropnej škvrne) nemá ani poňatia, že kto je to Bajnai, resp. či je Maďarsko v Afrike, eventuálne na južnom póle, len ho „nechali prehovoriť" (Népszabadság) v panike, že trhy, po vzore pánov Kósu a Szíjjárta, zošalejú úplne. Až následne sa chytil Orbán, ktorý z Bruselu čosi zabľabdal, že „deficit je zlý", a že „do 72 hodín od správy (komisie šetriacej hospodárenie socialistov, P.S.) pripraví vláda akčný plán".
To, čo predviedol Fidesz, je kvintesencia provinčnej politiky: Domáce komunikačné priority, teda presvedčiť národ, že socialisti zanechali ešte horší bordel, než si oni dokázali predstaviť, im zatemnili mozgy do tej miery, že za pol roka dlhovej krízy si vôbec neuvedomili, že výrazy „Grécko" resp. „bankrot" sú výbušná nálož. Ešte aj keby na oltári domácej agendy neroztočili euro a burzové indexy, i tak platí, že provinčnejšie robiť politiku, než postaviť na špirálu vlastnú menu, sa už ani nedá. Momentka má toľko spoločné s Trianonom či dvojakým občianstvom, že ilustruje, akú dôležitosť prikladá Fidesz odozve svojich krokov vo svete
Pokiaľ zostaneme v ekonomike, problém s Orbánom je ten, že jeho kresťansko-národno-sociálny obrat, či čo to je, je odcudzený realite komplexne. Také neexistuje, aby v krajine, ktorá potrebuje desať ťažkých štrukturálnych reforiem, naštartoval hospodársky rast len znížením ceny práce, byrokracie a odstránením korupcie (??). Takto snívajú ekonomickí iluzionisti okolo Orbána na čele s ministrom Matolcsym. Je fajn, že v „akčnom pláne", ktorý zrejme dnes nová vláda zverejní, sa po mesiacoch tvrdení, že schodok bude 7 či viac percent, zaviažu dodržať 3,8, čo je dohoda Bajnaia s MMF. Ak toto bude dôsledok príučky, ktorú dostali, tak výborne, keďže poplach, ktorý vyvolali od New Yorku po Tokio, je svedectvom, že pôdu si pripravovali na vyšší deficit. Veľká otázka ale je, že čo z toho trhy uveria, keď v pláne zároveň zostane znižovanie daní. Orbán sám bol katom Gyurcsánya, keď jeho neplnenie sľubov a klamanie národa premenil na totálne morálne zlyhanie. Na tom sa vyviezol až k dvojtretinovej väčšine. Jeho dilema, a tento cirkus to ukázal jasne, ale znie: Ozajstnému bankrotu sa dlhodobo Maďarsko vyhne len vtedy, ak on sám sa stane Gyurcsányom číslo 2. Čo si vyberie?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.