Korzár logo Korzár

El Escorial

Treba len dúfať, že škrty v španielskych verejných výdavkoch sa neprejavia na znížení rozpočtu potrebného na udržiavanie veľkolepej stavebnej pamiatky. Je to El Escorial pri Madride.

Pohľad na El Escorial. Rozľahlý komplex dal postaviť španielsky kráľ Filip II.Pohľad na El Escorial. Rozľahlý komplex dal postaviť španielsky kráľ Filip II. (Zdroj: archív)

Španielsko je pre nás (pomerne) obľúbenou turistickou a dovolenkovou destináciou, aj keď v ostatnom období sa o tejto krajine veľa hovorí najmä v súvislosti s veľkým (ale vraj zvládnuteľným) deficitom verejných financií. Treba len dúfať, že škrty v španielskych verejných výdavkoch sa neprejavia na znížení rozpočtu potrebného na udržiavanie veľkolepej stavebnej pamiatky, ktorej je venovaný dnešný diel nášho seriálu. Je to El Escorial pri Madride.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Leží 45 km od Madridu

O komplexe El Escorial sa často hovorí ako o madridskej pamätihodnosti, aj keď tento palác leží približne 45 kilometrov severozápadne od španielskeho hlavného mesta. Oficiálny názov tohto rozsiahleho stavebného komplexu je El Real Monasterio de El Escorial. Aj keď neviete po španielsky, možno si domyslíte (a správne), že slovo Real znamená kráľovský a slovo monasterio kláštor. Podľa tohto názvu ide teda o kráľovský kláštor El Escorial. Skutočnosť je trochu zložitejšia, pretože El Escorial má síce štatút tzv. španielskeho kráľovského miesta, ale v súčasnosti funguje ako kláštor, kráľovský palác, múzeum i škola.

SkryťVypnúť reklamu

Kláštor i kráľovský palác

Pôvodne bol palác súčasne kláštorom i kráľovským palácom. Túto možno trochu nezvyklú duálnu funkciu paláca možno priblížiť v kontexte historických súvislostí. V 16. a 17. storočí bol tento palác jedným z miest, ktoré boli spoločným architektonickým výrazom jednoty svetskej moci španielskej monarchie a cirkevnej dominancie rímskokatolíckej cirkvi v Španielsku. Treba spomenúť, že ide o obdobie tzv. protireformácie, teda o obdobie, keď katolícka cirkev a s ňou spriaznené európske kráľovské domy začali vyvíjať silný protitlak voči šíriacemu sa protestantskému hnutiu.

Bojovník proti protestantizmu

Jedným z veľkých bojovníkov proti vlne protestantizmu, šíriacej sa Európou, bol španielsky kráľ Filip II. Ten venoval väčšinu svojho dlhého panovania (1556 – 1598) a veľa zo svojho zdanlivo nevyčerpateľného prísunu zlata (z Nového sveta, teda zo Španielmi dobytých území na americkom kontinente) na zabrzdenie protestantského vplyvu. Jeho úsilie bolo z dlhodobého pohľadu aspoň čiastočne úspešné. Rozhodnutie postaviť komplex El Escorial padlo už na začiatku Filipovej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Na poctu víťazstva nad Francúzmi

Filip nariadil vybudovanie komplexu na oslavu španielskeho víťazstva v bitke s francúzskym kráľom Henrichom II. v roku 1557 pri St. Quentine. V komplexe mala byť okrem kláštora aj nekropola, kde mali byť uložené pozostatky kráľových rodičov (Karola I. a Izabely Portugalskej), samotného kráľa i jeho potomkov. Okrem toho malo byť v komplexe aj centrum protireformačných štúdií. Na výstavbu komplexu bol vybratý pozemok, ktorý leží v nadmorskej výške 1 028 metrov na úpätí pohoria Sierra de Guadarrama.

Príjemnejšie ako v Madride

Výhodou takto vysoko ležiaceho miesta bolo to, že počas leta, ktoré je obvykle v Madride doslova úmorné, sa sem - do predsa len chladnejšieho prostredia - mohol presťahovať kráľovský dvor. Kráľ Filip angažoval pre výstavbu komplexu El Escorial španielskeho architekta Juana Bautistu de Toledo, ktorý istý čas pracoval ako druhý architekt pri stavbe Chrámu sv. Petra v Ríme. Základný kameň budovy bol položený 23. apríla 1563. Pôdorys komplexu má tvar akejsi pravouhlej mriežky. Traduje sa, že mriežkovitý pôdorys bol zvolený na poctu sv. Vavrincovi, ktorý bol upálený na rošte (sviatok sv. Vavrinca je 10. august, teda deň, keď Filip vybojoval víťaznú bitku s Francúzmi).

SkryťVypnúť reklamu

Kontroverzný pôdorys

V skutočnosti je kontroverzné, prečo má komplex takýto pôdorys. Nejde však o nijaký originálny typ pôdorysu, pretože takýto pôdorys malo už vtedy mnoho iných stavieb, napríklad King´s College v Cambridgi. Paláce s podobnou dispozíciou boli bežné v byzantskom i arabskom svete. Veľmi podobný pôdorys má aj Alcázar v Seville a Alhambra v Granade. Najpresvedčivejšia teória o pôvode pôdorysu stavby je tá, ktorá tvrdí, že pôdorys je založený na opise Šalamúnovho chrámu judeo-rímskym historikom Jozefom Flaviom. Nasvedčovali by tomu aj sochy Dávida a Šalamúna po bokoch vstupu do baziliky vnútri komplexu. Celý komplex má dĺžku 224 metrov a šírku 153 metrov, aj keď sa objavuje údaj, že rozmery sú 204 m x 160 m.

Vyzerá ako pevnosť

Na každom rohu komplexu je veža štvorcového prierezu, blízko stredu komplexu sú dve zvonice. Na stavbu komplexu bola použitá najmä žula (granit) z neďalekého lomu. Sivá žula dáva komplexu až pochmúrny výraz, takže sa zdá, že ide skôr o pevnosť než kláštor a palác. Hlavný architekt Toledo v roku 1567 zomrel, a potom viedol práce na stavbe jeho žiak Juan de Herrera. Z tohto obdobia pochádzajú výrazné zmeny projektu, týkajúce sa najmä kláštornej baziliky a veľkého procesného schodišťa. Bazilika San Lorenzo el Real tvorí centrálnu časť celého komplexu El Escorial.

Z latinského grécky

Pôvodne mala byť postavená, ako väčšina chrámov tej doby, na pôdoryse latinského kríža (ten má zvislé rameno dlhšie a priečne kratšie, čím má pripomínať kríž, na ktorom bol umučený Ježiš). Tento pôdorys zmenil de Herrera (niektoré zdroje tvrdia, že to nemusel byť on) na grécky kríž s rovnako dlhými ramenami. Táto zmena umožnila postaviť namiesto polkruhovej kupoly nad hlavným oltárom veľkú kruhovú kupolu nad stredom kríža. Kupola je nesená štyrmi mohutnými žulovými blokmi, ktoré sú poprepájané jednoduchými románskymi oblúkmi. So stavebnou jednoduchosťou kontrastuje mimoriadne bohato zdobený hlavný oltár. Za oltárom je 28 metrov vysoká ozdobná stena (tzv. retabulum), postavená z červenej žuly a jaspisu.

Kráľovský panteón

Táto stena je dekorovaná pozlátenými bronzovými sochami, ktoré zhotovil Leone Leoni. Kráľ pôvodne chcel, aby retabulum bolo vyzdobené Michelangelovými alebo Tizianovými maľbami, ale obidvaja títo umelci už mali pri začatí stavby vyše 80 rokov a ponuku odmietli. Pod kráľovskou kaplnkou baziliky je kráľovský panteón, kde sú pochovaní všetci španielski monarchovia (okrem troch) od doby Karola I. Je tam pochovaný aj Juan de Borbon (otec dnešného kráľa Juana Carlosa I.), hoci ten nikdy nevládol.

Sledoval omšu cez okno

Kráľovské komnaty sú postavené za bazilikou, vedľa jej hlavného oltára. Kráľ Filip mohol, keď ho zastihol záchvat dny, zo svojej izby cez okno sledovať omšu v bazilike. V komplexe El Escorial je aj obrovská zbierka umeleckých diel, vrátane diel takých majstrov, akými boli Tizian, Tintoretto, El Greco, Velázquez, Paolo Veronese a ďalší. V komplexe je aj knižnica, ktorá je dlhá 40 metrov, široká deväť metrov a vysoká desať metrov. V tejto knižnici je vyše 40 000 zväzkov, vrátane dokumentov z osobnej zbierky Filipa II.

V stredu zadarmo

Komplex obsahuje aj jednu z najväčších zbierok relikvií v celom katolíckom svete. Okolo 7 500 relikvií je umiestnených v 570 relikviároch, ktoré navrhol Juan de Herrera. Možno ešte doplniť, že v kláštore sídlili pôvodne hieronymiti, dnes tam sídlia mnísi rádu sv. Augistína. El Escorial, ktorý bol 2. novembra 1984 zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ročne navštívi vyše pol milióna turistov z celého sveta. Ak chcete El Escorial navštíviť, urobte tak v stredu, keď ho občania Európskej únie môžu navštíviť zadarmo - inak je vstupné osem eur.


Južná fasáda. El Escorial je postavený zo žuly z blízkeho kameňolomu.

Letecký pohľad na El Escorial. Podtext: Vzorom mrežovitého pôdorysu komplexu bol vraj Šalamúnov chrám.

Priečelie baziliky. Bazilika mala mať pôvodne pôdorys tvaru latinského kríža, neskôr bol zmenený na grécky kríž.

Pohľad zvnútra do kupoly. Kupola spočíva na štyroch masívnych granitových stĺpoch.

Vnútrajšok baziliky Ozdobná stena za oltárom je vysoká 28 metrov.

Sála knižnice. Je v nej vyše 40 000 drahocenných zväzkov.

Panteón pod bazilikou. V podzemnom panteóne sú hrobky španielskych kráľov.
Foto: archív

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 197
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 481
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 200
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 157
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 852
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 760
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 968
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 376
  1. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  2. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  3. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  4. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  5. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  6. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  7. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  8. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 473
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 232
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 496
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 464
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 046
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 875
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 271
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 645
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  2. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  3. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  4. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  5. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  6. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  7. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  8. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 473
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 52 232
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 496
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 464
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 046
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 875
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 271
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 645
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu