Na východnom Slovensku prší už od pondelka podvečera takmer bez prestávky. Povodne sa šíria, zaplavené sú cesty a domy, premočená pôda sa zosúva. V okresoch Trebišov a Košice-okolie vyhlásili mimoriadnu situáciu.Pribúda počet evakuovaných.
Čítajte aj ďalšie správy:
V Ždani evakuovali desiatky ľudí
Rieky na východe hrozivo stúpajú
V Jarovniciach evakuovali stovky ľudí z osád
Vojsko aj Kaliňák sú pre záplavy na nohách
KOŠICE/TREBIŠOV. Povodňová situácia na východe sa v priebehu utorka opäť výrazne zhoršila. Dušan Mydla z košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku povedal, že v stredu očakávajú ďalšie zhoršovanie.
"Situácia po víkendových a nočných zrážkach sa zhoršuje a meteorológovia predpovedajú denné úhrny zrážok až 50 milimetrov. Stúpajú hladiny veľkých riek - Hornád nad aj pod Ružínskou priehradou, Torysa, Hnilec, Olšava, Roňava. Stúpajú aj hladiny na riekach Uh, Latorica a Bodrog. Pršalo aj na Ukrajine, takže možno očakávať, že na týchto riekach hladiny ešte stúpnu," povedal Mydla.
Podľa Mydlu je povodie nasýtené, takže na stave riek sa prejaví okamžite každá zrážka. Starosti obyvateľom robia aj drobné vodné toky, ktoré reagujú ako prvé a ak je dážď intenzívnejší alebo príde prietrž mračien, okamžite sa vylievajú a dochádza k takým anomáliám, ako bola víkendová povodeň v Novej Polhore a Ploskom v okrese Košice - okolie.
Roman Ivančo z košického odštepného závodu SVP v utorok večer povedal, že očakávajú ďalší vzostup hladín. "Uh a Latorica na ukrajinskej strane už kulminovali a stúpnu aj u nás, no vzostup nebude rapídny, zatiaľ však nevieme odhadnúť, akú výšku dosiahnu," povedal Ivančo.
Podobnú povodňovú situáciu na prelome mája a júna východoslovenskí vodohospodári neznamenali najmenej 20 rokov a májový zrážkový úhrn je najvyšší za vyše 70 rokov.
V okrese Trebišov napoludnie vyhlásili mimoriadnu situáciu. Hrozí pretrhnutie hrádzí na Ondave a Latorici. Pomáha už aj armáda. Podrobnosti čítajte tu.
Na deviatich riekach je tretí stupeň
Rieky takmer na celom východe neustále stúpajú, a keďže zrážky neustávajú, ich stav porastie aj naďalej.
Ako informuje internetová stránka SHMU, dnes o jedenástej večer je tretí stupeň povodňovej aktivity už na deviatich riekach v regióne - Olšave pri Bohdanovciach, Roňave pri Michaľanoch, Hornáde pri Kysaku aj Ždani, na Hnilci v Jaklovciach, na Toryse v Sabinove aj pri Košických Olšanoch, na Svinke v Obišovciach, na Šibskej vode v Bardejovskej Zábave, na Bodve v Turni nad Bodvou aj Hosťovciach, a na Ide v Janíku.
Druhý stupeň má rieka Bodrog pri Strede nad Bodrogom, Latorica pri Veľkých Kapušanoch, Hnilec pri Švedlári a Hornád pri Spišských Vlachoch.
Rozvodnená Roňava pri Michaľanoch. Foto: Lýdia Vereščaková
Na Zemplín padá celé nebo
Obrovská únava, vyčerpanie, ale aj neskutočná súdržnosť a ochota si nezištne pomôcť. Toto spája posledné dva týždne ľudí v ťažko skúšanom regióne Zemplína. Vodný živel ďalej vyčíňa – ľudia ešte ani nestihli osušiť domy a nábytok po prvej vlne povodní a už tu majú ďalšiu. Na Zemplín sa leje doslova celé nebo. Všetka voda končí v domoch, dvoroch, záhradách, uliciach a na cestách.
Od rána sa prívalová vlna presunula z Kuzmíc cez Slivník, Kazimír a Michaľany k Veľatom a Čerhovu. Popoludní sa "vracala" opačným smerom. Na poplach bijú aj hasiči, vodohospodári a civilná ochrana. Kým zúfalí ľudia v dedinách pod Slanskými vrchmi zachraňovali, čo mohli, v Trebišovskom okrese znovu vyhlásili mimoriadny stav. Po týždni. Kvôli Ondave a Latorici, ktoré opäť hrozia vyliatím.
Tretí stupeň povodňovej aktivity v okrese Trebišov je v obciach Kuzmice, Michaľany, Čerhov, Kazimír, Hrčeľ, Čeľovce, Bieľ a Klin nad Bodrogom. Zaplavené boli ulice a domy v Michaľanoch, Kuzmiciach, Čerhove, Slivníku či Kazimíre.
Voda ohrozila rómsku osadu v Kuzmiciach. Ľudí chceli evakuovať, ale odmietli to. Naopak, tri rodiny v Čerhove s odchodom súhlasili. V Michaľanoch zažili prívalovú vlnu až dvakrát – raz skoro ráno a potom popoludní okolo štvrtej. Živel stále vyčíňa. Žiadna zemplínska dedina si nie je istá, kedy, kde a ako znovu udrie.
Kuzmice: Voda udrela rýchlo a ničivo
"Prišlo to ráno okolo piatej. Syn vstal a skríkol, že je po kolená vo vode. Utekali sme k mame do vedľajšieho domu, lebo ten je vyššie položený," spomína utorkové "zobudenie" Anna Tancošová (35), ktorá býva na Potočnej ulici v Kuzmiciach. Práve túto časť dediny vytopilo pred dvomi týždňami a z 24 domov museli evakuovať asi 150 ľudí do miestneho kultúrneho domu. Teraz sa tomu vyhli.
Anna Tancošová sa o piatej ráno zobudila a skočila po kolená do vody. Ukazuje, kam až siahala. Foto: Lýdia Vereščaková
Jej matka Mária Korová (61) hovorí, že všetky deti zobrala k sebe: "Mala som tu asi 50 ľudí, dospelí zachraňovali vonku, čo sa dalo. Hrôza."
Druhá vlna vody udrela o pár hodín na opačnej strane Kuzmíc. "Čosi podobné sme zažili pred 25 rokmi, ale nie až takto. Dnes sa zopakovalo presne to, čo pred dvomi týždňami. Ešte sme ani nestihli porátať škody a odstrániť následky a už sme tu mali znovu vody. Tak po kolená bola," dodáva 54-ročný Milan Kováč, ktorý býva na Športovej ulici.
Jeho manželka Helena dodala, že zemiaky sadili zbytočne: "Teraz v sobotu. Už je po všetkom. Ešte že do domu nám voda nevošla."
Ján Kora býva na Športovej ulici v Kuzmiciach. Nebyť vriec s pieskom, voda by mu vošla do domu. Foto: Lýdia Vereščaková
Ich sused Ján Kora so synom lopatami a metlami "vymetali" vodu z dvora aj predzáhradky: "Keby sme nezavrecovali vchod do predsiene, tak tam máme vodu. Už druhýkrát za 2 týždne. Čo k tomu dodať."
Starosta obce Ján Geňo (KDH) doplnil, že pod vodou mali počas pár hodín takmer 40 domov: "Povodeň bola rýchla a ničivá. Len škody z prvej vlny odhadujeme na asi 20- až 30-tisíc eur. Z druhej nevedno."
Potvrdil, že ľudia sú zúfalí, unavení a vyčerpaní: "Nestihli sa spamätať z prvých povodní a už tu majú ďalšie."
Osadu v Kuzmiciach zaliala voda. Evakuáciu domáci odmietli. Foto: Lýdia Vereščaková
Michaľany: Dvakrát za deň
Rovnaké pocity majú ľudia v Michaľanoch. Starosta obce Štefan Tatranský (KSS) stál popoludní okolo tretej na moste cez Roňavu: "Dopoludnia nám zaplavil miestny potok centrum obce pri obecnom úrade – museli sme vylúčiť dopravu aj autobusy cez Kazimír. Už tretíkrát za dva týždne. Teraz to zle vyzerá práve tu. Voda sa leje zhora aj z kopcov. Roňava je už rozliata po poliach, o chvíľu sa preleje cez cestu."
Michaľany zalialo raz ráno, druhýkrát popoludní. Foto: Lýdia Vereščaková
O hodinu sa jeho slová naplnili. A nielen s Roňavou. Voda sa vrátila aj do centra obce. Od obecného úradu až po odbočku na Kazimír voda siahala po kolená. "Toto tu máme už druhýkrát za dnešný deň. Už ani nemôžeme nič robiť, len čakať, kedy voda opadne," povedal Jaroslav Gaži, ktorý býva vedľa obecného úradu.
Dievčatá Borzové na pohromu hľadeli len z okna: "Ale nestrácame zmysel pre humor. Po dvoch týždňoch si na také čosi zvyknete," zakričala pani Borzová z okna.
Veľkú vodu si bola pozrieť aj školáčka Timea Kašeľáková. Zachytila sa o plot a pozerala na tečúcu vodu: "Je to tu stále. Všetci v dedine majú vodu všade."
Pán Gaži býva v dome v centre Michalian. Za deň zažil dve povodňové vlny. Foto: Lýdia Vereščaková
Čerhov: Opäť evakuovali
Poplach mali od rána aj v Čerhove. Starosta obce Pavol Balog (nez.) povedal, že voda udrela ráno o piatej: "Na rovnakom mieste ako minule. Bolo to rýchle. Jedna vlna šla od Čerhovského potoka, druhá od kanála konča dediny, ktorý berie vodu z tokajských kopcov. Podobne ako minule sme na tomto mieste evakuovali tri rodiny z okraja dediny," povedal.
Manželia Balogovci boli popoludní skontrolovať dom príbuzných, ktorých museli evakuovať. Foto: Lýdia Vereščaková
Voda tiekla do dvorov, domov aj po ceste. Popoludní prišli dom príbuzných skontrolovať manželia Balogovci. "Všetko je podmočené. Dom padá, nič sa už nebude dať použiť. Brat je teraz u nás. Uvidíme, čo bude ďalej. Katastrofa je to," poťažkal si Jaroslav Balog. Starosta dodal, že aj tu sú už ľudia zúfalí, unavení a nervózni.
Veľaty: Vrecovali a čakali
Cestou späť na Michaľany už vodný živel útočil vo Veľatoch. Most pod železnicou sa dal osobným autom prejsť len na vlastné riziko, po miestnych chodníkoch a cestách sa liali hektolitre vody. Miestny potok sa vybrežil aj tu. Ľudia postávali v gumákoch vo vode a sledovali vyčíňanie živlu. Naprostred ulice mu urobil "hrádzu" z vriec a kameňov. Márne. Voda šla, kade sa jej chcelo.
Okolo pol piatej si voda po Poštovej ulici vo Veľatoch tiekla, kade chcela. Foto: Lýdia Vereščaková.
"Poštová ulica - je to najnižšie položené miesto v dedine a voda sem steká zo všetkých strán. Ideme vrecovať, ale už ani nemáme vrecia, lebo sa minuli. Použijeme aspoň plastové. Príde to rýchlo a rýchlo aj odíde. Ale škody sú veľké. Bez gumákov a plášťa ani na krok," narýchlo informoval starosta obce Jaroslav Barila (nez.)
Nešťastie ľudí spojilo
To, čo by možno málokto očakával, je obrovská sila a odvaha ľudí v dedinách, ktoré zasiahol vodný živel. Milan Kováč z Kuzmíc sa sťažovať nechcel: "Načo. Život je taký. Prináša to i to. Čo by som vyriešil sťažovaním."
Jeho manželka Helena priznala, že si ráno len trochu poplakala a potom šli vonku robiť. Nepopustila, kým nás neponúkla čerstvo napečeným koláčom: "To je taký povodňový."
Milan Kováč prišiel o úrodu. Napriek tomu je optimistom. Foto: Lýdia Vereščaková
Štefan Tatranský z Michalian povedal, že pri všetkej biede ho dedinčania prekvapili: "Keď sa to začalo, obvolal som ľudí, či by neprišli pomôcť. O chvíľu som ich mal pred obecným úradom asi 120. Skoro som sa rozplakal."
Podobné prekvapenie pripravili aj Čerhovčania. "Vyhlásil som v rozhlase, čo sa stalo, a žiadal o pomoc. O pár minút som tu mal 50 ľudí, ktorí sa chopili lopát a vriec a robili ako diví. Bez reptania a hádania. Aj jeden s traktorom prišiel – zadarmo, len tak," priznal Pavol Balog.
Dodal, že Čerhovčania si dedinu budú strážiť aj v noci: "Rozdelili sme si hliadky po 2 hodiny. Keby sa dačo dialo, hneď zburcujeme celú dedinu."
Lýdia Vereščaková
V okolí Košíc museli večer evakuovať ľudí, vyhlásili mimoriadnu situáciu
V okrese Košice - okolie sa povodňová situácia skomplikovala a povodňová komisia navrhla dnes večer vyhlásiť mimoriadnu situáciu v celom okrese. viedla to predsedníčka okresnej povodňovej komisie Oľga Kormošová. "Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený takmer v tridsiatich obciach, tretí a druhý stupeň povodňovej aktivity je na veľkých riekach, preto sme navrhli vyhlásenie mimoriadnej situácie a riadenie záchranných prác preberá obvodný úrad," uviedla Kormošová.
Podrobnejšie o krízovej situácii pri evakuácii v Ždani čítajte tu.
"Najkritickejšia je momentálne situácia v Ždani, kde je zaplavených okolo 40 domov a starosta vyzýva obyvateľov na evakuáciu, no obyvatelia nechcú opustiť svoje domovy," informovala Kormošová. Doložila, že v priebehu noci očakávajú ešte zhoršenie situácie najmä na dolných tokoch veľkých riek, ale stúpnuť môže aj Sokoľanský potok a ďalšie miestne toky, ktoré môžu narobiť problémy v priľahlých obciach.
"Hasiči začali s evakuáciou ľudí v Ždani. Zosuv pôdy zavalil dom vo Vajkovciach a Nižnej Myšli, nik nebol zranený a obyvatelia boli evakuovaní, čo zabezpečili starostovia," informoval dôstojník operačného strediska HaZZ Košice Miroslav Betuš.
Situácia v Ždani bola večer kritická, začali s evakuáciou ľudí. Foto: Judita Čermáková
"Zhoršenie povodňovej situácie na svojom území oznámili obce Slanské Nové Mesto, Beniakovce, Valaliky, Bohdanovce, Gyňov, Skároš, v ktorých je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Dnes podvečer o štvrť na šesť starosta obce Ždaňa nahlásil vyliatie Tureckého potoka v obci a zaliatie rodinných domov, nutnosť evakuovať niektorých obyvateľov. V obci Gyňov došlo k zhoršeniu povodňovej situácie a zaplaveniu pivníc rodinných domov, čo spôsobila vysoká hladina spodnej vody. V obci Skároš v mieste sútoku potoka Marovka a Židovského potoka nastáva kritická situácia," informovala Kormošová.
V dôsledku neustáleho vzostupu hladiny Olšavy došlo k vyliatiu vody na niekoľkých miestach, konkrétne v záhradkárskej lokalite v Bohdanovciach, na poliach medzi obcami Vyšný Čaj a Nižný Čaj a pri obci Nižná Myšľa. Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili na svojom území ešte ráno obce Slanské Nové Mesto, Beniakovce, na obed Valaliky a podvečer Bohdanovce, Gyňov a Skároš.
Hasiči dnes nonstop v teréne pomáhali ľuďom v obciach na okolí Košíc zaplavených vodou. Najhoršie na tom boli v Geči, Nižnej i Vyšnej Myšli, Čani, Valalikoch, Nižnej Hutke, Ždani. Vo väčšine týchto obcí je vyhlásený tretí povodňový stupeň.
Voda zaliala mnohé domy, pivnice, garáže, hladiny riek stúpali, vodohospodári mali v teréne takmer každého zamestnanca. V Nižnej Hutke sa voda liala po ceste, ktorú v jednej časti úplne zatopila.
Pivnica v dome. Jánovi Hamrákovi ju voda zatopila do výšky 120 cm. Foto: Judita Čermáková
Pri ceste v smere na Ždaňu nás "vítal" výstražný trojuholník a polámaný asfalt krajnice vozovky. Vodou nasiaknutá zem nevydržala, povrch cesty praskol. V Nižnej Myšli hasiči odčerpávali vodu z pivnice domu Jána Hamráka.
"Nie je tu dobre urobená priekopa, vždy keď prší, voda z nej mi tečie do domu," posťažoval sa nám. "Kým prišli hasiči, v pivnici som mal vyše metra vody. Poďte sa pozrieť na moju studňu. Má hĺbku deväť metrov a vidíte, je celkom plná. Bývam tu síce len tri roky, ale to čo sa teraz robí s tými dažďami a povodňami, som ešte nezažil. Už som z toho zúfalý."
Na konci obce sme zastihli starostu Mariána Karvanského (SRS), dohliadal na čerpanie vody zo zatopených bytoviek.
"Problémy s vodou máme v obci už asi dva týždne, odvtedy ako začali výdatné dažde," uviedol starosta. "Voda vystúpila vysoko, stále tečie ľuďom do pivníc. Tu v bytovke zaplavila všetky prízemné priestory, našťastie, ľudia sa odtiaľ pred časom odsťahovali."
V Ždani mali chlapi plné ruky práce, napĺňali vrecia pieskom a stavali z nich hrádzu pri miestnom potoku - Nový járek. "Voda už zaplavila poniže nielen pozemky, ale aj domy," ukazoval chlapík v montérkach.
"Rozliala sa do takej šírky, že mi úplne zatopila obilie. Len nedávno sme opravili steny koryta jarku, teraz je to všetko aj tak nanič," dodal ďalší.
Zaplavená cesta z obce Vyšná Myšľa smerom na Košice. Foto: TASR/František Iván
V Lučivnej zatopilo sedem domov
Voda pod Tatrami narobila galibu v obci Lučivná. Zatopilo tam sedem domov. Voda obec okamžite postavila na nohy. Na pomoc vyrazili aj hasiči zo stanice v Mengusovciach, z pivníc postihnutých domov odčerpávali vodu. Pomáhali aj susedia, priatelia, známi.
„Nie je to úplne prvýkrát, ale voda teraz dom zobrala najväčším útokom. Uvidíme, či bude ďalej pršať," povedal Patrik Štipák. Kolomanovi Gažimu zase voda zatopila celý dvor s altánkom. „Dom zatiaľ obchádza, ale človek sa bojí. Náhodu zaspí a nestihne reagovať," povedal Gaži.
Celkovo zatopilo sedem domov. „Problém tentoraz narobil prítok Rakovec zo severnej strany Tatier, riečka Mlynica sa drží, je dobre regulovaná," informoval starosta Lučivnej Stanislav Gavalier (Smer). Povodňové správy z lokality pri Svite totiž väčšinou vypĺňa práve Mlynica, ktorá má pri dažďoch povesť prudkej rieky. „Vrecujeme, s hasičmi pumpujeme, robíme opatrenia na zamedzenie škôd," dodal starosta.
Hasiči smerovali tok vody preč od budov. Rozbujnený Rakovec vystrája v Lučivnej. Foto: Tomáš Tišťan
V územnom obvode Stará Ľubovňa sú momentálne tri obce s vyhláseným druhým stupňom povodňovej aktivity. Prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Starej Ľubovni Ladislav Polák uviedol, že ide o obce Ľubotín, Pusté Pole a obec Plavnica. "Tam správca toku vykonáva práce na prečistení koryta a stabilizácii brehu," konkretizoval situáciu. V ostatných obciach je situácia pokojná, ale pokiaľ bude pokračovať zrážková činnosť, je predpoklad, že opäť dôjde k povodniam v tejto oblasti.
Hovorca Obvodnej povodňovej komisie v Kežmarku Ján Trop ráno uviedol, že situácia v obvode Kežmarok je zatiaľ pokojná, nie sú hlásenia o stupni povodňovej aktivity. Zdôraznil, že vzhľadom na počasie budú situáciu naďalej monitorovať. "Zatiaľ to nevyzerá, že by sme mali mať nejaké problémy, hoci pôda je premočená," konštatoval.
Vytrvalý dážď zdvihol aj hladinu miestneho potoka v Gelnici. Rozbúrený potok strhol mostík, ktorý vytvoril prekážku v odtoku vody a tá sa vylieva do okolia a ohrozuje rodinné domy v blízkosti potoka.
Voda na Spiši ničí úrodu, zatápa pivnice
Dnes celý deň obyvatelia dedín napĺňali vrecia pieskom a stavali ich popri tokoch hrádze. Voda sa na niektorých miestach vyliala do záhrad a vytopila v domoch pivnice.
Ako nás informoval Viliam Štubňa z Obvodného úradu v Spišskej Novej Vsi, tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v obciach Spišský Hrušov, Veľký Folkmar, Henclová a v okresnom meste Gelnica. Druhý stupeň platí zase v Nálepkove. Popoludní sa okrem toho v blízkosti Spišských Vlách zosúvala pôda z premočeného svahu na cestu. Zeminu však okamžite odstránili, cesta bola prejazdná.
Ľudia v Spišskom Hrušove stavajú hrádze z vriec s pieskom. Foto: Erika Karasová
"U nás sa vylial potok asi na úseku 300 metrov. Pomáha každý, kto môže, obecný úrad dodal piesok," povedal nám v Spišskom Hrušove Peter Miženčík.
Dedinčania sa dali dokopy, pomáhal, kto mohol. U Kočišovcov voda vyrazila do záhrady. Úrodu majú zničenú. Oveľa väčším problémom však bola podzemná voda, ktorá im zatopila pivnicu. "Neustále prší, je to veľmi zlé. Od pondelka večera v kuse čerpáme vodu z pivnice," povedal nám Jozef Kočiš.
"Potok za naším domom bol vždy taký malý, že ja som chromá a preskočila som ho. Pozrite sa však, ako to vyzerá dnes," dodala manželka J. Kočiša.
V Spišskom Hrušove boli v pohotovosti všetci obyvatelia domov, ktorí bývajú pri potokoch. "Od štvrtej rána som hore, všetky veci z prízemia a z pivnice vynášame preč, už sme aj plynový kotol museli demontovať," povedal nám ďalší Hrušovčan.
Napätie a strach dnes vládli aj v okresnom meste Gelnica. "V Perlovej doline sa vylial na potok na troch miestach, ale zatiaľ to máme pod kontrolou," povedala nám popoludní primátorka Gelnice Anna Nemčíková (KDH).
V celom bardejovskom obvode vyhlásili večer tretí stupeň
Dlhotrvajúce zrážky v utorok podvečer výrazne skomplikovali povodňovú situáciu v okrese Bardejov. K siedmim obciam, v ktorých doteraz platil 3. stupeň povodňovej aktivity, pribudlo ďalších päť. Potvrdila to prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Bardejove a predsedníčka Obvodnej povodňovej komisie (ObPK) Mária Hankovská.
V regióne stále intenzívne prší a hladiny vodných tokov začali nebezpečne stúpať, pričom na niektorých miestach došlo k vyliatiu vody z korýt. "Vzhľadom na predpoveď počasia očakávame, že hladiny budú stúpať aj naďalej. Krátko pred 19. hodinou sme vyhlásili 3. SPA pre celý obvod Bardejov, aby sme mohli koordinovať zabezpečovacie práce. Zatiaľ sa situáciu snažíme zvládnuť vlastnými silami," konštatovala Hankovská po večernom zasadnutí ObPK.
Prednostka uviedla, že v obci Livov sa vybrežila Topľa, zaliala cestu, jeden rodinný dom a ďalšie ohrozuje. Rieka sa vyliala aj v nižšie položenej obci Lukov. Dodala, že správca toku Slovenský vodohospodársky podnik zabezpečil nákladné autá, ktoré budú na kritické úseky navážať kameň na spevnenie brehov, pričom by sa mala voda odkloniť tak, aby nezaplavila ďalšie domy.
Popoludní ohrozoval obec Kríže rozvodnený potok Slatvinec, tam sa však podľa prednostky vodu podarilo odkloniť, aby sa nedostala k rodinným domom. Potok spôsobuje problémy aj v obciach Bogliarka a Kružľov na svojom dolnom toku, kde vyhlásili 3. SPA okolo 20.00 h.
Najvyšší stupeň povodňovej aktivity doteraz vyhlásili starostovia obcí Šiba, Hervartov, Kľušov, Becherov, Kučín, Kochanovce, Kružľov, Kríže, Livov, Lukov, Bogliarka. Rovnaký SPA platí aj v okresnom meste, kde v miestnej časti Bardejovská Zabava, ľudia večer začali ukladať vrecia s pieskom, aby voda nezaplavila obydlia.
Podľa informácií vedúcej odboru štátnej vodnej správy Krajského úradu životného prostredia v Prešove Boženy Jacko Lysákovej, od pondelka odvolali tretí stupeň v Prešovskom okrese obce Mirkovce a Brestov, naďalej však trvá vo Varhaňovciach.
Autor: lyv, toti, kar, sam, tas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.