e fialové, vpredu tupo končisté, tohtoročné na líci belavo až striebristo nepravidelne škvrnité. Kvety vyrastajú z pazuchy listov jednotlivé, sú dlho stopkaté, dolu ohnuté. Kalich je zvonkovitý, hlboko 5-zárezový. Koruna je karmínovočervená, v ústí je tmavá, s končistými zárezmi i končistými cípmi, neskôr naspäť zahnutými a s krátkou polguľovitou rúrkou. Tyčinky sú prirastené ku korunným lupienkom. Peľnice sú kužeľovito spojené. Semenník je vrchný. Jednopuzdrová tobolka je guľatá, dvakrát dlhšia ako kalich, na špirálovito stočenej stopke.
Na Slovensku rastie cyklámen fatranský, ktorý nemá škvrnité listy, je prísne chránený. Cyklámen purpurový rastie v bučinách. Vyžaduje vlhké priepustné, zásadité až neutrálne, vápenaté, voľné kamenito-hlinité pôdy. Cyklámen je okrasná rastlina, ktorá kvitne na jeseň a je opeľovaná hmyzom.
V ľudovom liečiteľstve sa cyklámen odporúča ako osvedčený prostriedok proti istým ochoreniam. Ide však o zastarané názory. Vňať, no najmä hľuzy, obsahujú saponín cyklamín. Má veľmi prudké miestne dráždivé účinky, veľmi ľahko sa vstrebáva tráviacim traktom, vyvoláva v krvi hemolýzu, preto sú prudko jedovaté. Ďalej obsahuje v kvetoch silicu s vonným nerolom, farnezolom a v hľuzách značné množstvo škrobu a cukry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.