Mozaika z hokejových majstrovstiev sveta v Nemecku

Sportnet|26. máj 2010 o 00:00

Fín Petteri Nummelin je novým rekordérom v počte účastí na MS. Tento 37-ročný obranca si odkrútil pätnásty šampionát. Pred podujatím v Nemecku držal rekord spolu s Jiřím Holíkom a Svenom Tumbom Johanssonom, teraz je už pred nimi. Skvelý bek sa po prvý ra

Rekordér

z objavil na vrcholnej akcii v roku 1995 (vtedy sa pričinil o zlato Suomi, dovedna má v zbierke štyri strieborné a dva bronzové kovy a navyše striebro zo ZOH 2006 v Turíne), odvtedy chýbal iba raz (MS v Kanade 2008). Už piaty raz sa dostal aj do All-Stars výberu turnaja. V zápase s Nemeckom dostal pamätnú plaketu IIHF a v každej tretine mal na sebe nový dres. Po stretnutí dva z nich zmenili majiteľa, jeden zostal na pamiatku Nummelinovi, ďalší získala Fínska hokejová federácia a posledný putoval do Siene slávy fínskeho hokeja. Dres, ktorý si obliekol tento rekordér v úvodnom meraní síl MS proti Dánsku, nájde miesto v hokejovej Sieni slávy v kanadskom Toronte.


Petteri Nummelin. Klobúk dolu pred jeho zástojom. Foto: čtk/ap


Najmladší strelec

Útočník Tomáš Tatar sa stal najmladším strelcom gólu nášho národiaku na MS po tom, čo v zápase s Kazachstanom premenil trestné strieľanie. Tatar mal 19 rokov, 5 mesiacov a 12 dní. O 9 dní prekonal dovtedy najmladšieho strelca Slovenska na šampionátoch Košičana Jiřího Biceka, ktorý sa presadil vo Fínsku 1997 proti hostiteľom. Tatar vedno s Pánikom tvorili dvojicu benjamínkov v slovenských farbách a mali by patriť medzi tých, na ktorých sa bude tréner Hanlon spoliehať pri budovaní nášho kádra v budúcnosti.


Tomáš Tatar. Na svoj gól benjamínok nikdy nezabudne. Foto: sita

Výbuch

Na úvodné osemfinálové stretnutie Slováci len tak ľahko nezabudnú. Prehra s Dánskom 0:6 bola ozajstnou senzáciou, hoci predošlé výsledky severanov dávali tušiť, že to nie je zďaleka ten tím, ktorý sme zdolali na šampionáte 2004 8:0. Všetky góly sme inkasovali v prvej tretine, čo sa nám stalo predtým iba v príprave na SP 1996 s USA. Naopak, Dáni si pripísali najvyššie víťazstvo počas ich účinkovania v elitnej kategórii. Kormidelník Slovenska aj hráči boli bezradní, a keby to bolo možné, určite by to zabalili ešte skôr, než zaznel klaksón po dvadsiatich minútach. Bude asi navždy záhadou, ako sa mohlo čosi také prihodiť. Hoci ukazuje sa, že svetový hokej je čoraz vyrovnanejší a každý má na každého. Pritom Dáni sa v elitnej kategórii MS predstavili po dlhej odmlke až pred ôsmimi rokmi, no v roku 2007 skončili na 10. mieste a teraz si ako prví z D-skupiny vybojovali postup do osemfinálovej skupiny, odtiaľ sa dostali do štvrťfinále, kde však ich ťaženie zastavili Švédi.



Radosť. Dánski fanúšikovia boli vo vytržení, naši zúfalí. Foto: tasr



PREKVAPENIA

Aj v nečakanej skutočnosti, že Američania bojovali iba o záchranu po troch prehrách v základnej skupine, mali prsty Dáni (tí si poradili aj s Fínmi). Hráči spoza veľkej mláky boli strelecky neefektívni a do skupiny o udržanie spadli po siedmich rokoch. Tam však zapli a príslušnosť si uchránili. Predstavitelia USA nehovorili o nejakej traume, lebo vedeli, že poslali 16 debutantov. Celkove podujatie v Nemecku sa nieslo v znamení mnohých nečakaných zvratov a výsledkov. Stačí spomenúť úspech Čechov a finálovú porážku dovtedy neotrasiteľných Rusov či boj o 3. miesto v podaní domáceho tímu, ktorý sa naposledy do kvarteta najlepších dostal v roku 1938 (Nemci majú síce aj striebro z roku 1953, ale vtedy boli iba štyri tímy a Československu dodatočne anulovali výsledky). Zo šokujúcich výsledkov zaujala i prehra Česka s Nórskom, čo sa severanom podarilo po prvý raz v 18. vzájomnom zápase na šampionáte za ostatných 73 rokov. Novinári označili počínanie si zástupcov Dánska a Nórska za severskú vzburu. Nečakala sa ani porážka Kanady v dueli so Švajčiarmi a to, že javorové listy sa nedostali cez štvrťfinále a od roku 2006 nezískali na tomto fóre medailu. Progres naznačili znovu zástupcovia helvétskeho kríža, ktorý svojím 5. miestom dosiahli maximum po štvrtej priečke z MS 1998.

Smoliari

K hokeju patria zranenia a niektorí hráči podujatie nedokončili. Citeľná strata sa týkala Kanady a ich kapitána Ryana Smytha. Už v bojoch základnej skupiny utrpel zlomeninu ľavého členka. Paradoxné je, že 34-ročný útočník Los Angeles Kings sa zranil nie v zápase, ale na tréningu. Smoliarom bol i náš Roman Kukumberg, keď v druhom stretnutí s Bielorusmi dostal pukom do kolena. V ďalšom priebehu turnaja sa síce na ľade objavil, ale už to nebolo herne celkom stopercentné.



Ryan Smyth. Predčasne sa musel vrátiť domov. Foto: tasr/ap

Unfair zákroky

O výkonoch rozhodcov sa dosť polemizovalo. Servítku si nedávali pred ústa napríklad Rusi či Lotyši (tí kritizovali verdikty nášho Daniela Konca). Nás teší, že Vladimír Baluška sa stal tretím Slovákom po Antonovi Dankovi a Petrovi Országovi, ktorý viedol finále MS (v zápase o bronz bol jedným z čiarových zase Miroslav Valach). Vcelku sa síce hralo slušne, ale verdikty mužov s píšťalkami i tak vyvolávali polemiku. Niektoré zákroky úzkostlivo trestali, iné prehliadali. Našťastie sa vyskytlo len niekoľko hrubých porušení pravidiel. Neslávne vynikli Nóri. Ich brankár Grotnes dostal trest v hre za napadnutie do oblasti hlavy a krku. Dvojzápasový dištanc sa ušiel jeho spoluhráčovi Ylvenovi za rovnaký faul na Francúza Manaviana, ktorý utrpel otras mozgu. Kapitána Jakobsena IIHF vylúčila z MS za napadnutie rozhodcu v zápase s Kanadou. Ako to býva, nie na všetky hrubé zákroky bola rovnaká záplata. Trebárs Rus Kovaľčuk zlomil ruku Fínovi Hietanenovi a dostal iba dvojminútový trest. Nechutný bol záver štvrťfinále medzi Nemcami a Švajčiarmi, keď obranca spod Álp Helbling dostal dištanc na dva zápasy za bitku, po ktorej rezultovala hromadná mastenica pred nemeckou striedačkou. Do nej sa zapojil i asistent trénera víťazov Ernst Höfner (tiež dostal trest) či tréner Uwe Krupp.




Tommy Jakobsen. Presvedčil sa, že napadnúť rozhodcu sa nevypláca.

Návštevnosť

Šampionát sa zapíše do histórie tým, že otvárací duel Nemecko - USA v Gelsenkirchene videlo rekordných 77 803 divákov. Tiež ďalší zápis bol nevšedný - do hľadiska Lanxess Areny v Kolíne nad Rýnom prišlo na zápas Slovenska s Ruskom 18 522 divákov, čo bolo najviac fanúšikov v histórii MS na zápase, v ktorom nehral tím organizátorskej krajiny. Pravda, vyskytli a aj negatívne čísla a na dueli Švajčiarska s Nórskom bolo iba 1 896 divákov, čo bola najnižšia návšteva za posledné roky. Celkovo hlavne vďaka vstupnému súboju prekonal šampionát hranicu 500-tisíc divákov. Zaujímavé je, že v druhej časti MS interes domácich fanúšikov nepochopiteľne ochabol, čo bolo podmienené aj nástupom futbalového diania (LM a blížiace sa MS). Aj tak však celkový priemer na zápas činil viac než 9 700 divákov, no usporiadatelia mali ešte väčšie oči. Museli sa uspokojiť iba s 2. priečkou v rebríčku v tomto parametri - zápasy na troch štadiónoch v Kolíne nad Rýnom, Mannheime a Gelsenkirchene videlo dovedna 548 768 fanúšikov. Na špici záujmu je tak stále Ostrava a Praha z roku 2004, kde bolo v hľadisku 552 097 divákov, no a tretí sú Fíni 1997 (Tampere a Turku) - 526 000. Najviac lákali vystúpenia Nemcov - 207 415 divákov (priemer 23 046 na zápas). Vyše 100-tisíc divákov prišlo v celkovom súčte aj na deväť zápasov Ruska (131 295, priemer 14 588) a šesť duelov USA (119 139, priemer 19 856). Na opačnom póle návštevnosti boli Nóri (18 172 divákov, priemer 3 028 na zápas). Slovenské súboje sledovalo dovedna 63 993 fanúšikov, čo predstavuje v priemere 10 665 na jeden duel.



Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Mozaika z hokejových majstrovstiev sveta v Nemecku