Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Dohodli sa na tom včera zástupcovia odborárov na rokovaní v Žiline.
KOŠICE/PREŠOV. Ako sme dnes zistili na košicej autobusovej stanici, nezapnúť motory svojich autobusov je pripravená väčšina vodičov najväčšieho prepravcu na východe - košického Eurobusu.
Tí sú spolu s odborovými predákmi nespokojní, že aj s rodinnými príslušníkmi prídu od začiatku júna o bezplatné cestovanie, resp. zľavy na cestovnom. Do 31. mája tohto roka mali zamestnanci SAD, ich deti a bývalí vodiči-dôchodcovia po kúpe ročného lístka za 10 eur nárok na bezplatné cestovanie kamkoľvek po Slovensku. Manželia a manželky zamestnancov SAD mali za rovnakú cenu nárok na polovičnú zľavu.
Podľa novej smernice EÚ však kompetencie určovať zľavy prešli z ministerstva dopravy na samosprávne kraje. Dopravcovia však kvôli výhodám pre zamestnancov prichádzajú o tržby. Samosprávne kraje, vrátane košického (KSK) a prešovského (PSK), ktoré následne hradia rozdiel medzi tržbami a ekonomicky oprávnenými nákladmi, upozorňujú, že nemajú v čase krízy peniaze na tieto dodatočné výdavky a chcú ich po 60 rokoch zrušiť, resp. výrazne obmedziť.
Vodiči sú jednoznačne proti. Argumentujú aj tým, že železničiarom výhody ostanú, im nie, ale patria pod rovnaké ministerstvo dopravy. Považujú to za veľkú nespravodlivosť.
Ako bude vyzerať štrajk, ešte nevedno
Postupne sa majú k štrajku pridať aj vodiči v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji. Podľa všetkého nebude v Žilinskom ani Trenčianskom kraji, kde predĺžili platnosť zliav do konca roka, a zrejme ani v Banskobystrickom kraji, kde majú byť zľavy rovnako zachované.
Ostrý štrajk by sa podľa šéfa odborového zväzu KOVO Emila Machynu mal začať v Košickom a Prešovskom kraji 2. júna o 4. hodine ráno. Neskôr sa majú pridať ďalšie. "Formu vyhlásime deň predtým, teda či to bude, že zastavíme všetky autobusy alebo okupačný štrajk alebo iná forma. Platí, že bude prebiehať rokovanie o zachovaní zliav až do dňa vyhlásenia štrajku," povedal Machyna.
Cestujúci majú zmiešané pocity
Cestujúci mali v otázke opodstatnenosti štrajku na rozdiel od vodičov rôzne názory. Niektorí sa s ním stotožňovali, iní zas vraveli, že vodiči s ním môžu začať až vtedy, keď ich odvezú domov. Ďalší zas tvrdil, že vodičmi by sa mali inšpirovať aj ďalší zamestnanci, ktorí by mali zorganizovať gereálny štrajk voči súčasnej vláde.
Sestrička Helena však z požiadaviek vodičov nadšená nebola. "To je vydieranie, na ktoré doplatíme my, bežní cestujúci. Robím v nemocnici a tiež môžem štrajkovať za to, že keď ochoriem, chcem mať lieky zadarmo. Vôbec sa mi to nepáči," tvrdila.
KSK rokuje s dopravcami o kompromise
KSK platí zo svojho rozpočtu košickému Eurobusu a michalovskej SAD zhruba 11 miliónov eur. Ako nám povedala hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková, v snahe predísť štrajku rokujú s oboma dopravcami o zavedení osobitnej tarify pre ich zamestnancov. Tá by napríklad znamenala, že by naďalej mali jazdiť lacnejšie a za cestu do 50 km by platili asi 4-5 eurocentov.
"Rokujeme o vytvorení systému zliav a stanovení rozsahu oprávnených osôb. Ten je zatiaľ z pohľadu KSK príliš veľký, zahŕňa široký okruh rodinných príslušníkov, ale napríklad aj bývalých zamestnancov firiem, ktoré boli niekedy súčasťou autobusovej dopravy (oprava, údržba, služby). Odsúhlasiť by sa mala osobitná tarifa, ktorá by platila ako príloha k cenovému výmeru. Stanovovala by symbolické cestovné pre zamestnancov, čo by však umožňovalo presnú evidenciu poskytovanej zľavy," dodala hovorkyňa s tým, že KSK chce osobitnú tarifu zladiť so susedným Prešovským krajom, keďže existuje množstvo liniek prechádzajúcich z jedného kraja do druhého.
PSK má rovnaký názor ako KSK, že nemajú prečo riešiť sociálny program podnikov SAD. "Našou úlohou je zabezpečiť výkony vo verejnom záujme pre všetkých občanov, nie výhody pre istú časť zamestnancov," uviedla hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková. Dodala, že PSK, ako jediný na Slovensku, podpísal v roku 2009 so štyrmi dopravcami zmluvu na 10 rokov bez nátlaku, dobrovoľne a na prospech oboch strán. "Zľavnené cestovné pre zamestnancov SAD považujeme za problém medzi odborármi a zamestnávateľmi. Chápeme tieto požiadavky a sociálny princíp rešpektujeme. Ak však chceme zachovať aj princíp solidarity, potom by sme také zmluvy museli preplatiť všetkým zamestnancom v Prešovskom kraji," sprostredkovala nám názor predsedu PSK Petra Chudíka (Smer).
Dopravcovia chcú rokovať
Generálny riaditeľ košického Eurobusu Ľubomír Gerši ako aj šéf odborárov Ján Gonda boli dnes v Žiline, ich stanovisko sa nám nepodarilo získať.
O stanovisko sme chceli požiadať aj manažment prešovskej SAD, a. s., ale generálny riaditeľ Jozef Kičura bude do konca týždňa mimo pracoviska.
SAD Humenné rokuje s PSK, ktorému navrhol uzatvorenie dodatku k Zmluve o výkonoch vo verejnom záujme o osobitnej tarife a zamestnaneckých výhodách, informoval agentúru SITA generálny riaditeľ SAD Humenné Jozef Lacký a dodal: "Benefity zamestnancov súvisiace s osobitným cestovným nepredstavujú 20-percentný nárast miezd a s takýmto nárastom nesúhlasíme." Kováci totiž v prípade zrušenia zliav žiadajú ako kompenzáciu zvýšenie ich miezd zhruba o 20 percent.
Autor: jsv, ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.