Z tejto štatistiky vyplýva, že v roku 2008 prepravili letecké spoločnosti celkovo 4,4 miliardy cestujúcich, čo predstavuje pokles o 2,7 % v porovnaní s rokom 2008. Špičkovým obdobím globálnej krízy leteckej dopravy boli prvý a druhý štvrťrok 2009, keď počet cestujúcich poklesol o 8 % resp. o 5 %.
Rast v Číne, Indii a Brazílii
V druhom polroku došlo k zotaveniu prepravy, a to najmä vďaka rastu prepravy na domácich linkách v Číne, Indii a Brazílii. Vo štvrtom štvrťroku už počet prepravených medziročne narástol o 3,5 %. Počet cestujúcich, prepravených vlani na medzinárodných linkách, poklesol dokonca o 4,2 %, na 1,8 miliardy. Letecky bol vlani prepravený náklad (vrátane pošty) s celkovou hmotnosťou 71,3 milióna ton, čo predstavuje medziročný pokles o 8,2 %.
Pokles prepravy nákladov o desatinu
Medzinárodná preprava nákladov klesla až o 10,1 %, na 41,7 milióna ton. Vlani bolo zaznamenaných 63,9 milióna pohybov lietadiel (súčet štartov a pristátí), čo predstavuje pokles o 5,5 % v porovnaní s rokom 2008. Vedenie ACI však vo svojej tlačovej správe upozornilo, že tieto štatistiky sú založené na údajoch, ktoré poskytlo 906 letísk, ktorých podiel na svetovej leteckej doprave je 93 %. Konečné výsledky, ktoré budú známe v júli, prinesú preto ešte určité korekcie. Pozrime sa teraz na štatistiku najrušnejších letísk sveta.
Nárast len u štyroch
Z dvadsiatky najvyťaženejších letísk zaznamenali vlani len štyri nárast počtu cestujúcich. Štatút svetovej jednotky si zachovalo letisko v Atlante, ktorým vlani prešlo 88 032 086 cestujúcich, čo je pokles o 2,2 % v porovnaní s rokom 2008. Na druhé miesto poskočilo z tretieho londýnske letisko Heathrow, ktorým vlani prešlo 66 037 578 cestujúcich, čo predstavuje pokles o 1,5 %. Určitým prekvapením je tretie miesto letiska Peking Capital, ktoré bolo predvlani na ôsmom mieste. Toto letisko zaznamenalo (kríza-nekríza) medziročný nárast počtu prepravených cestujúcich o 16,8 %, keď jeho bránami prešlo 65 329 851 cestujúcich.
Poradie sa premiešalo
Chicagské letisko O´Hare spadlo z druhej priečky v roku 2008 na štvrtú priečku v roku 2009, keď zaznamenalo pokles o 8,8 %, na 64 397 891 prepravených cestujúcich. Z predvlaňajšej štvrtej priečky kleslo na piatu pozíciu letisko Tokio Haneda, ktorým prešlo 61,9 milióna cestujúcich, čo je medziročný pokles o 7,2 %. Na ďalších miestach vlaňajšej štatistiky sa umiestnili letiská Paríž Charles de Gaulle (pokles o 4,9 %), Los Angeles (pokles o 5,5 %), Dallas/Forth Worth (-1,9 %), Frankfurt (-4,7 %) a Denver (-2,1 %). Okrem už spomínaného letiska Peking Capital sú jedinými letiskami v prvej dvadsiatke, ktoré vlani zaznamenali nárast počtu cestujúcich, letiská Dubaj (nárast o 9,2 %), Bangkok (+4,9 %) a San Francisco (+0,2).
Nárast len u 26 zo 100
Pre zaujímavosť možno uviesť, že v stovke najväčších letísk sveta je len 26 takých, ktoré vlani zaznamenali nárast prepravy. Azda ešte zaujímavejšie je to, že z tých 26 sú len štyri (Káhira, San Francisco, Baltimore a Istanbul) situované inde než v ázijsko-pacifickej oblasti alebo v Brazílii. Dvojciferný pokles (teda o vyše 10 %) počtu cestujúcich zaznamenali napríklad letiská Londýn Stansted, Manchester, Stockholm Arlanda či Dublin.
Memphis jednotkou v preprave nákladov
Pokiaľ ide o prepravu nákladov, svetovou jednotkou je - to by ste asi nečakali - letisko v americkom Memphise. Na tomto letisku bol vyložený a naložený náklad s celkovou hmotnosťou 3,7 milióna ton. Na druhom mieste je letisko Hongkong (3,38 mil ton), tretí je Šanghaj (2,54 mil. ton), štvrtý kórejský Incheon (2,3 mil. ton) a piatym je letisko Anchorage na Aljaške (2 mil. ton). Nasledujú Louisville, Dubaj, Frankfurt, Tokio a Paríž. Pokiaľ ide o počet pohybov, svetovou jednotkou je letisko v Atlante, ktoré vlani zaznamenalo 970 235 štartov a pristátí, čo znamená, že denne na tomto letisku pristáva resp. štartuje v priemere 2 658 lietadiel.
Letecká doprava sa zotavuje
Na ďalších miestach rebríčka podľa počtu pohybov sú letiská Chicago, Dallas/Forth Worth, Denver, Huston, Los Angeles a Paríž. Zdá sa však, že svetová letecká doprava je z najhoršieho vonku. Združenie ACI už zverejnilo aj štatistiku prepravy za prvý štvrťrok tohto roku. Z nej vyplýva, že v porovnaní s prvým štvrťrokom 2009 došlo k nárastu celkového počtu cestujúcich o 6,1 %, počet cestujúcich na medzinárodných linkách narástol až o 8,4 %. K dvojcifernému nárastu prepravy došlo napríklad na egyptských letiskách v Káhire, Hurghade a Šarm el Šejku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.