aj trenky.
Mnohé ženy si sadajú s väčšou istotou za volant, keď si kúpili auto s automatickou prevodovkou.
Keď je problémom preraďovanie
Na dilemu, či je lepšie mať v aute automat, alebo manuál, nepozná dlhoročný šofér a majiteľ jednej z autoškôl Vladimír Smolej jednoznačnú odpoveď. "Najväčšie nešťastie je, keď si do auta sadne hlúpy šofér a je jedno, či je to muž, alebo žena. Automat je výborná vec hlavne pred tých, ktorí majú problém s radením prevodových stupňov. Treba si však zapamätať, že žiadna automatická prevodovka vám nezastaví na červenú a ani vás nebuchne po hlave, že máte zastaviť, lebo prednosť má ten, čo ide po hlavnej alebo auto idúce sprava. Automat je najmä na to, aby sa človek nezaoberal tým, že si musí pri určitej rýchlosti preradiť alebo podradiť rýchlostný stupeň. V zásade platí, že pri jazdení po meste je veľkou výhodou."
Vodičky sú cieľavedomejšie
Vladimír Smolej má ženy veľmi rád, no pripúšťa, že keď sú za volantom, jeho sympatie nie sú vždy iba pozitívne. "Ženy - vodičky sú cieľavedomejšie a húževnatejšie ako muži. Keď som na ceste, podľa štýlu jazdy z 80 percent viem, či auto riadi muž, alebo žena. Žena pred križovatkou začne myslieť trochu skôr ako priemerný vodič, čo sa prejavuje v tom, že skôr dá nohu na brzdu. Dá sa na to pozerať z dvoch hľadísk. V prípade, ak žena začne brzdiť skôr na svetelnej križovatke, nemá to pozitívny vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Naopak, pri vstupe na svetelne neriadenú križovatke je to lepšie. Stávajú sa aj prípady, keď človek začne rozmýšľať až vtedy, keď sa na nej už ocitne, a to môže byť už neskoro, lebo napríklad prehliadne dopravnú značku upozorňujúcu na zmenu riadenia. Blondíny zas majú na rozdiel od tmavovlások občas pocit, že prednosť na križovatke má zásadne väčšie auto," tvrdí s úsmevom "ujo Panda", ako ho občas volajú jeho žiačky v autoškole.
Na skrášľovaní nevidí nič zlé
O ženách sa niekedy traduje, že voľnú chvíľu, ktorú majú za volantom, venujú pohľadu na svoj zovňajšok v zrkadle, prípadne ho využívajú na to, aby si dali na pery rúž. S takýmito prípadmi sa stretáva aj V. Smolej. "Tá reklama na isté auto, kde sa vodička maľuje, je inšpirovaná skutočnosťou. Ja na tom nevidím nič zlé, hoci je to také zvláštne, keď som niekedy na križovatke alebo stojím v kolóne a vidím, ako ženy vyťahujú rúž a tiene a využívajú každú voľnú chvíľu na svoje skrášľovanie. Na druhej strane si však chlapi často špárajú v nose alebo v uchu. Nie je to v rozpore so zákonom o cestnej premávke a ani príslušnou vyhláškou, tak aký problém?"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.