No. Posúdiť z Košíc, do akej miery je to pravda v Albióne, sa neodvážime, ale na slovenskú predvolebnú scenériu poznatok sedí náramne.
Základná vec, ktorú je k úradnému štartu kampane povinnosť zopakovať, znie, že nožnice medzi agendou, čo čaká na slovenskú politiku po voľbách, a témami kampane ešte nikdy neboli také roztvorené, ako práve dnes. Vzdialenosť medzi straníckymi propagandami, nech berieme pod drobnohľad kohokoľvek, a tým, čo postaví na stôl leto, jeseň, zima 2010 (a tak ďalej), sú svetelné roky. Kým napr. Smer sa chce venovať aj "ochrane kultúrneho dedičstva" (a mnoho, mnoho inému), a SDKÚ "zvyšovaniu kvality života", títo aj iní i znižovaniu odvodov (hahaha), či nebodaj doplatkov za lieky, a SaS odvodovému bonusu (hehehehe), a tak ďalej, a tak podobne, pojúnový život bude predovšetkým o znižovaní dlhov. A kto sa nevydá strastiplnou cestou krátenia "sociálneho štátu", povedie svoj národ do veľkých treskov, či hyperinflácie, či obrovských konfliktov. To, isteže, môže počkať ešte tri-päť rokov, ale nastať aj do Vianoc. Nikto nevyčíta politikom, že nekmitajú od mítingu k mítingu s piesňou na perách, ako všetci schudobnieme. Nikto nechce, aby na bilbordoch propagovali "utiahnuté opasky" a pod. Ale to, že vytvárajú atmosféru kontinuity národného rozmachu a bohatnutia (len každý na ten svoj spôsob, ktoré sa však veľmi nelíšia), je v dnešnej realite virtuálna agenda, mimo sveta, v ktorom je zasadené Slovensko. A vypomstí sa hneď po tom, čo z urien vypadne akýsi výsledok.
V Bruseli sa eurokrati práve uzniesli, že rozhodnutie, či založia európsku rozpočtovú federáciu, alebo sa euro rozpustí, odsúvajú na jesenné dni. Prolongácia neistoty už nielen v eurozóne, ale i mimo nej, hrozí kedykoľvek novou panikou na trhoch, ktorá už môže "chytiť" i slovenské dlhopisy. To sa udeje napr. okamžite, ak začne byť pravdepodobný scenár, že sa menová únia rozdelí na "tvrdé jadro" a "perifériu". Podľa všetkého je to v hre, keďže podmienky sprísnenia pravidiel deficitov a dlhov, ktoré predložila Merkelová, vyzerajú nepriechodne, pričom Nemecko ustupovať sotva bude. Nemá veľmi kam, politicky i ekonomicky je s trpezlivosťou na hrane. Akokoľvek spor medzi hlavnými hráčmi, Francúzskom a Nemeckom, a mnohými vedľajšími (zvonka Británia, Švédsko, týka sa aj ich), dopadne, aj Slovensku začínajú tikať nové hodiny. Či vnútri eurozóny, či mimo nej.
Variáciám vývoja koniec nedovidieť. Avšak s nepripravenými a vymiešanými politikmi, ktorí sú zaklinčovaní v svete roka 2006, to bude len zle alebo ešte horšie. Jediné, čo môžu ovplyvniť k lepšiemu a majú v rukách, je gigantický deficit, ktorého radikálne krátenie sa hodí ako nieže plus, ale nevyhnutnosť v každom scenári. Škoda, že to nie sú politici, ale deti v obchode so sladkosťami. A ešte ušlo ich pozornosti, že už i ten obchod je prázdny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.