Tentoraz v rámci svojej šou Best Of Live predstaví východniarom to najlepšie zo svojej doterajšej tvorby, ktorou chce podľa vlastných slov preniesť kúzlo svojich veľkých koncertov pod holým nebom aj do krytých hál a vtiahnuť ich do deja prostredníctvom moderných vizuálnych efektov spôsobom, ktorý ešte nikdy predtým nezažili. Bude to skvelá šou, tvrdí Jean Michel Jarre, ktorý týždeň pred koncertom poskytol nášmu denníku exkluzívny rozhovor.
Košice ste navštívili pred čosi vyše rokom a každý si vašu šou pamätá ako neskutočný zážitok. Aké spomienky máte na metropoly východu vy, ako ste sa na Slovensku cítili?
- Z minulej návštevy mám fantastický dojem. Bratislava aj Košice sú mestá s európskou dušou, cítil som sa tu ako doma. Aj u vás bolo cítiť rodinnú atmosféru. Také výjazdy ma ako umelca robia šťastným a je jedno, či som vo Francúzsku, Taliansku alebo na Slovensku. Okrem toho, že som tu odohral koncert plný skvelých fanúšikov, našiel som tu aj nových priateľov.
Video z košického koncertu v roku 2008 si pozrite tu.
Vtedy ste odohrali svoje najväčšie hity z oboch albumov Oxygene. Čím potešíte vašich fanúšikov na východe tentoraz?
- Prichádzam s novým projektom, ktorý je omnoho ambicióznejší a magickejší. Používam nové technológie, laser, video, svetlá, kamery a 3D efekty, na ktoré nemusíte mať ani špeciálne okuliare. Na druhom koncerte zahrám všetky moje známe hity, ale aj nové pesničky, budem aj veľa improvizovať. V porovnaní s predchádzajúcim koncertom bude tento ešte väčšou šou a zahrám aj viac piesní. Mal by trvať okolo dve a štvrť hodiny a bude plný ďalších prekvapení. Verím, že všetci moji fanúšikovia, ale aj priatelia, ktorých tu mám, budú rovnako nadšení ako ja. O niečom podobnom som sníval už pred šiestimi rokmi, no vtedy to ešte nemohlo byť reálne, lebo sme nemali k dispozícii takú špičkovú technológiu, ktorá by to umožňovala.
Na nedávnom košickom koncerte vás nemohla sprevádzať vaša manželka, dôjde aspoň teraz?
- Teraz natáča jeden film, takže momentálne vám neviem povedať, či sa to podarí termínovo zladiť. Ale viem, že by šla veľmi rada, tak sa aj ja nechám prekvapiť :-)
Na šesťdesiatnika vyzeráte veľmi dobre. Ako sa udržiavate?
- Myslím, že je to z veľkej miery zásluha genetiky. Je to aj fanúšikmi, ktorí mi dávajú veľa pozitívnej energie, a sú za tým aj veci, ktoré ma robia neustále zaneprázdneným, a tak som fit. Myslím, že keď ste v psychickej pohode, prejaví sa to aj na fyzickom stave. Všetky koncerty, projekty, na ktorých robím, dobrých ľudí, ktorých stretávam, pekné krajiny, ktoré spoznávam - to všetko sú veci, ktoré ma udržiavajú vo fit forme a v dobrej nálade.
Vieme však, že máte aj mladšiu manželku, možno aj tá vás robí mladším...
- Áno, určite, to je dobrý postreh. Mladé dievčatá sú vždy veľkou vzpruhou a skvelou príležitosťou na to, aby ste boli fit :-)
Predali ste milióny albumov, ste známy ako priekopník elektronickej hudby a ako hviezda svetových rozmerov. Aký je však Jean Michel Jarre v súkromí, čo robíte, keď nepracujete, máte vôbec voľný čas?
- Veľmi rád robím veľa rozličných vecí. Rád chodím do kina, z toho, čo som videl v posledných týždňoch sa mi páčil Avatar, Robin Hood alebo Alica v krajine zázrakov. Nie som však veľmi spoločenský typ, s výnimkou toho, keď chodím na párty s mojimi priateľmi. Mám rád jednoduchý život, muziku, malé kluby. Najradšej trávim čas spoločne s ľuďmi, ktorých mám rád, a nemusí ich byť ani veľa.
Občas aj športujete?
- Väčšina mojich športových aktivít sa deje na pódiu. Dávam do toho tak veľa energie, však už onedlho to uvidíte. Po takom koncerte schudnem až dve-tri kilá. Keď sa dá, tak ešte občas lyžujem a spoločne s manželkou sa sem-tam chodíme prechádzať alebo v lete si spolu zaplávame. Ale určite sa o mne nedá povedať, že by som bol nejaký veľký fanúšik športu.
Francúzi sú vraj veľkí gurmáni, s veľkým pôžitkom a dlho si dokážu vychutnávať kvalitné jedlá a vína. Patríte aj vy k labužníkom, viete variť, alebo to nechávate na manželku?
- Mám veľmi rád dobré jedlo, no ako kuchár by som veľmi neuživil. No myslím si, že dokážem pripraviť výborné cestoviny a čokoládový krém, to sú moje špeciality. Osobne viem robiť len máloktoré druhy cestovín, konkrétne sedem druhov. A ozaj, veľmi dobre si pamätám, že som jedol skvelé cestoviny u vás, na Slovensku, chutila mi aj vaša kuchyňa.
Ste známy aj ako ambasádor UNESCO - máte zrejme veľký zmysel pre rozvoj krajín v oblasti vedy, výchovy či výskumu a tiež charitatívne cítenie - čo iné je ešte vo vašom živote podstatné a aké životné hodnoty uznávate?
- Všetky moje koncerty majú aj nezanedbateľný ekologický akcent a aj sám mám dosť silné environmentálne cítenie. Aj album Oxygene bol vydaný ešte pred tým, než začala v spoločnosti výraznejšie rezonovať téma ochrany životného prostredia. Niekedy som veľmi smutný z toho, že ľudia si nevážia prírodu a ničia ju. Nepáči sa mi, že niektorí ľudia našu planétu nevnímajú ako dar, ale ničia ju a vôbec sa nestarajú, čo zostane po nich. Ekologické posolstvo je aj na mojom albume Waiting for Cousteau, kde 46-minútová titulná skladba bude ako zvuková kulisa pred a po skončení košického koncertu.
Slovenskí fanúšikovia vám dali do daru aj náš národný nástroj - fujaru. Keďže ste multiinštrumentalista, dokážete na nej hrať? :)
- Myslím, že je to fantastický a zaujímavý nástroj, no vyžaduje si mnoho tréningu. Má veľmi špecifický zvuk. No hrať na nej ešte neviem. Predsa len, keby som sa chcel porovnávať s vašimi hráčmi na fujare, určite by to nedopadlo v môj prospech... (úsmev) Ale zas nevylučujem, že by som jej zvuk použil v niektorej zo svojich budúcich skladieb.
Viete už aspoň približne, čo budete robiť po tejto jarnej časti vášho svetového turné?
- Pracujem aktuálne na novom albume, predpokladám, že by mohol byť hotový do konca roka. Dávam ho dokopy aj teraz, keď som na cestách. Album zatiaľ nemá meno, tak možno ma u vás nejaké napadne. Už sa veľmi teším na Slovensko a aj na svojich fanúšikov v Košiciach a Bratislave.
Zaujímavosti o Jeanovi Michelovi Jarrem
Narodil sa pred 60 rokmi vo francúzskom Lyone. Hudobné gény mal v rodine - aj jeho otec Maurice Jarre bol známy francúzsky filmový skladateľ. Momentálne nezažíva práve najpriaznivejšie rodinné obdobie, keďže minulý rok zomrel jeho otec a pred troma týždňami aj jeho mama.
Má tri deti - Emilie (dcéru z prvého manželstva s herečkou Flore Guillard), nevlastného syna Barnaby Southcombea a vlastného Davida (z manželstva s herečkou a fotografkou Charlotte Rampling). Jeho súčasnou manželkou je od 12. mája 2005 francúzska herečka Anne Parillaud, ktorá napr. hrala hlavnú úlohu vo filme Brutálna Nikita.
Na klavíri začal hrať už ako päťročný, jeho prvý oficiálny album Oxygene bol vydaný v roku 1976. V tom roku bol prestížnym americkým časopisom People ocenený ako Osobnosť roka.
Štyrikrát prepísal údaje v Guinnessovej knihe rekordov za počet návštevníkov na svojich koncertoch. V septembri 1997, len týždeň po smrti britskej princeznej Diany, hral počas osláv 850. výročia založenia Moskvy na najväčšom koncerte v dejinách ľudstva pod Štátnou (Lomonosovou) univerzitou. Na tento koncert si našlo cestu 3,5 milióna divákov, čo je doteraz platný svetový rekord.
V jeho vlastnom nahrávacom štúdiu sa okrem iného dá nájsť aj pravá slovenská fujara. Je to dar od jeho fanúšikov zo Slovenska, ktorí mu ju odovzdali počas koncertu v dánskom Aalborgu. Ako nám povedal, skúšal na nej už aj hrať, ale klávesy mu idú predsa len lepšie.
Je považovaný za jedného z "pionierov" elektronickej hudby a tiež inovátora pre jeho veľkolepé koncerty na voľných priestranstvách. Jeho (mega)koncerty sú známe tým, že obsahujú laserové show a ohňostroje a mieša sa v nich hudba s architektúrou a prostredím. Hral na Sahare, pri mexických pyramídach, pri výročí založenia poľskej Solidarity alebo NASA a takisto sa v roku 1981 stal vôbec prvým západným umelcom, ktorému bolo umožnené koncertovať v Číne.
Skladba Oxygene (Part IV) bola vydaná ako singel a stala sa jednou z najznámejších a najpredávanejších elektronických skladieb vôbec, do pozornosti sa dostala aj vďaka netradičnému videoklipu, v ktorom "účinkovali" stovky tučniakov z Antarktídy.
V roku 1983 zložil album Musique pour supermarchés (Hudba pre supermarkety), z ktorého nechal vylisovať jediný kus, čím vyjadril svoje znechutenia a ľahostajnosť k hudobnému priemyslu. Album dal do aukcie v hoteli Drouot, vydražil sa za 69 000 frankov (cca 12 000 €), čím sa stal najdrahšou nahrávkou na svete. Krátko po aukcii bol album prvý- a zároveň poslednýkrát odvysielaný na Rádiu Luxembourg.
Na počesť J. M. Jarrea a jeho otca bol pomenovaný aj Asteroid 4422 Jarre, pred dvoma rokmi mu titul Doktor Honoris Causa udelila moskovská Mendelevova univerzita.
Jeho skladby sa použili aj vo filmoch Gallipoli alebo Deväť a pol týždňa, fanúšikovia počítačových hier počúvajú jeho syntetizátorovú virtuozitu napr. v Grand Theft Auto 4.
Tento "veľvyslanec dobrej vôle" pri UNESCO je momentálne na druhej časti svojho svetového halového turné World Arena Tour 2009/2010. V rámci neho vystúpi 28. mája v košickej Steel Aréne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.