Listy sú krátko stopkaté, obličkovité, horné listy sú okrúhlo srdcovité, sú vrúbkované, vpredu sú tupé až zaokrúhlené. Paprasleny kvetov sú 2- až 3-kveté, kalich je asi 6 mm dlhý, rúrkovito-zvonkovitý, do asi 2/3 2-pyskový, krátko chlpatý alebo páperistý, niekedy i so sediacimi žltými žliazkami, zuby horného pysku sú 3-5x kratšie ako rúrka, sú trojuholníkovité, končisté. Koruna je 2-pyskovitá, jej rúrka je rovná a v ústí rozšírená a celá koruna je až 2 cm dlhá, jej horný pysk je plochý a dolný 3-cípový, koruna je modrofialová , zriedka ružová alebo biela, na dolnom pysku je červeno bodkovaná, tyčinky sú kratšie ako horný pysk koruny. V kvete sú 4 dvojmocné tyčinky. Peľnice sú v pravom uhle k sebe sklonené. Semenník je vrchný. Tvrdky sú hladké. Blízky zádušník chlpatý má dlhšie zuby horného kališného pysku a dlhší kalich, je husto chlpatý.
Rastie v lesoch, krovinách, na lúkach, medziach, v lužných lesoch a pobrežných nivách. Vyžaduje vlhké až mokré, výživné, zásadité až slabo kyslé, humózne, voľné, kamenité i piesočnato-hlinité pôdy.
Rastlina sa pridáva do jarných bylinkových polievok a šalátov. Ako liečivá rastlina sa zberá celá vňať bez koreňov v dobe kvetu. Droga obsahuje triesloviny, draselné soli, silicu, cholín, saponín a horkú substánciu glechomín. Užíva sa ako vonkajšie i vnútorné adstringens a proti hnačkám. Využíva sa aj pri rozpúšťaní hlienu, pri pľúcnych chorobách, pri astme a zápalových ochoreniach dolných močových ciest. Ľudovo sa užíva aj ako prostriedok na povzbudenie chuti a trávenia, na zlepšenie látkovej premeny, zvonka do kloktadiel, na umývanie zle sa hojacích rán, podliatin, pri niektorých kožných chorobách a zápaloch. Užíva sa ako zápar, prípadne čerstvá šťava z byliny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.