KOŠICE. Tvrdí sa, že rokmi človek zmúdrie, či stane sa zodpovednejším. A to sme si mohli myslieť aj o Michaelovi Schumacherovi, ktorého kariéra je pretkaná kontroverznými udalosťami. Pravda však je aj to, že ak niekto chce získať titul majstra sveta F1, tak neraz musí použiť aj lakte. Možno aj preto sme mali a máme sklon jeho počiny akosi ospravedlňovať. V nedeľu v Monte Carle sa však znova ukázal Schumacherov pravý charakter.
Zasa v Monaku
Sedemnásobný šampión bol už na začiatku svojej kariéry veľmi nekompromisný prijať akúkoľvek prehru. Či už to bola jazda na trati, slovná diskusia, alebo kartová hra. Jeho postoje boli vždy radikálnejšie a nepripúšťali polemiky. Časom sa tieto hrany otupili, no stačí si pripomenúť len zopár incidentov, ktoré napovedajú, že hranice akejsi tolerancie či súdnosti sú v jeho prípade kamsi posunuté. Prípady, akým bolo vyradenie Damona Hilla v posledných pretekoch sezóny 1994 v austrálskom Adelaide, či podobná situácia so Jacquesom Villeneuvom v Jereze 1997 boli priam ukážkové. Schumacher v situácii, keď išlo o všetko, bol ochotný riskovať haváriu vozidiel, kde v krajnom prípade mohlo hroziť aj zranenie pilotov. Neuveriteľným prípadom bolo aj takzvané zaparkovanie jeho ferrari v poslednej zákrute počas GP Monaka 2006, čím znemožnil Alonsovi dokončiť najrýchlejšie kolo kvalifikácie, ktoré by ho pripravilo o výhodnejšie postavenie na štarte. Detinskému vysvetleniu aj tak nikto neveril a komisári ho vtedy potrestali presunom na posledné miesto na štarte. A práve v tejto zákrute nám v nedeľu Nemec znova pripomenul, prečo mu niektorí kolegovia (zvlášť anglickí) nemôžu prísť na meno.
Charakter sa nemení
Až sa nám nechce uveriť, že by skúsený šampión nepoznal správne pravidlá a takto naivne ich porušil. Pravidlá totiž hovoria o tom, že v kole za safety carom sa nesmie predbiehať. Vo výklade je však škáročka, na ktorú sa teraz odvoláva tím Mercedes, ktorý sa postavil za svojho pilota. Pravda tiež je, že aj v pravidlách pre F1 treba všetko rozpísať do detailov, aby neskôr nemohli vzniknúť pochybnosti. A práve teraz sa našla situácia, ktorá takto rozpísaná podrobne nie je, pretože všetkým bolo doteraz vždy jasné, že v kole, ktoré vedie SC, sa predbiehať nesmie a reštart je od nasledujúceho kola - teda až po prejazde cieľovou čiarou. Schumacher to však vysvetľuje, že po zabočení SC bola trať čistá a túto informáciu mu potvrdil aj tím. FIA má však na vec jasný názor a Nemca potrestala (pri porušení pravidiel päť kôl do konca sa trest v podobe prejazdu pit line nahrádza 20-sekundovou penalizáciou). A tá teraz Schumiho pripravila nielen o šieste miesto, ale aj o pôvodné siedme, pretože ho posunula dozadu až o šesť miest. Pikantné na celej situácii bolo, že športovým komisárom v Monaku bol Damon Hill, ktorého práve v Adelaide 1994 svojím počínaním Schumacher pripravil o titul. A práve na Hilla pripadla dôležitá úloha posúdiť a rozhodnúť o celej situácii. Damon sa nikdy netajil svojou antipatiou voči Nemcovi a teraz mal možnosť sa s ním porátať. Podľa verdiktu to tak aj urobil. Schumacher to prijal s krivým úsmevom a jeho fanúšikovia už útočia na Hilla. Angličan však tvrdí, že konal nestranne a spytovať svedomie by si mal Schumacher. Ten svojím počínaním, ktoré nech už oficiálne tím či Nemec sám zdôvodnia akokoľvek, dokázal, že jeho charakter a inštinkt sa nezmenili. Túžba posunúť sa za akúkoľvek cenu aspoň o jediné miesto znova Michaelovi zatemnili myseľ a vrátili vietor do plachiet jeho nepriateľom. A oprávnene.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.