POVODŇOVÁ AKTIVITA Čím vyšší stupeň, tým vyššie nebezpečenstvo
1. stupeň - stav bdelosti (nebezpečie povodne, začína sa hliadkovanie) 2. stupeň - stav pohotovosti (nebezpečie sa zmenilo na skutočnú povodeň, aktivizujú sa orgány protipovodňovej ochrany) 3. stupeň - stav ohrozenia (v záplavovom území hrozia škody väčšieho rozsahu alebo sú ohrozené životy)
Kde zistiť aktuálne stupne povodňovej aktivity a vývoj na jednotlivých tokoch?
O vývoji hladiny riek neustále informuje Slovenský hydrometorologický ústav na jeho webstránke v častiach
Hydrologické spravodajstvo a Hydrologické výstrahy
Šesť riek stále na treťom stupni
Dnes o deviatej bol podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásený na Roňave pri Michaľanoch, na Hornáde v Kysaku, na Toryse pri Košických Oľšanoch, na Olšave pri Bohdanovciach, na Bodve v Turni nad Bodvou aj Hosťovciach a na Ondave v Horovciach.
Všetky tieto rieky už majú klesajúcu tendenciu. Klesá aj hladina Ondavy v Horovciach, na ktorej sa pretrhla hrádza a vodohospodári pristúpili aj k ďalším opatreniam. Ondava kulminovala medzi polnocou a druhou ráno na 686 cm, dnes o deviatej večer bola na 501 cm.
Druhý stupeň povodňovej aktivity platí na Laborci v Ižkovciach, na Latorici vo Veľkých Kapušanoch, na Bodrogu v Strede nad Bodrogom a na Hornáde v Ždani.
Prvý stupeň povodňovej aktivity je na Hnilci v Stratenej, Švedlári a v Jaklovciach, na Hornáde v Margecanoch, na Toryse v Sabinove, na Ide v Janíku, na Dunajci v Červenom Kláštore.
Najväčšia povodňová vlna už na riekach pominula, väčšina z nich klesá. Stúpajúcu tendenciu majú na juhu Latorica a Bodrog, ktoré ovplyvňujú najmä zrážky na Ukrajine.
Čítajte o aktuálnej povodňovej situácii na východe - na Zemplíne, v podtatranskom regióne, na Spiši, v košickom regióne, v prešovskom regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.