Policajti sa predrali do štvorky

Zo štyroch účastníkov nadstavbovej časti vodnopólovej extraligy budú až traja zastupovať Košice. Na poslednú chvíľu sa totiž podarilo prebojovať medzi elitu aj policajtom z ŠKP.

Môže byť spokojný. Tréner Eschwig-Hajts doviedol ŠKP do prvej štvorky.Môže byť spokojný. Tréner Eschwig-Hajts doviedol ŠKP do prvej štvorky. (Zdroj: Veronika Janušková)

KOŠICE. ČH Hornets a Akademik, ako aj Topoľčany mali postup istý už skôr, v poslednom kole sa rozhodlo medzi ŠKP a Bratislavou. Policajti síce prehrali v Topoľčanoch 5:11, ale i tak postúpili.

Omladina to zvládla

"Keby mi pred súťažou niekto povedal, že pôjdeme do štvorky, veľmi by ma to potešilo. Veď Bratislava skončila vlani druhá, Topoľčany sa posilnili, kým od nás odišlo osem hráčov. Mužstvo je poriadne omladené, vyše päťdesiat percent tvoria juniori alebo kadeti," teší postup trénera ŠKP Szabolcsa Eschwiga-Hajtsa.

Bratislava mala síce v základnej časti lepšie celkové skóre, ale to nerozhodovalo, kritériom bol počet strelených gólov a o jeden-jediný postúpilo ŠKP. "Bratislava kritizuje systém súťaže, že rozhodovali strelené góly, ale každý má možnosť prečítať si súťažný poriadok pred začiatkom súťaže. Myslím si, že si miesto v nadstavbe zaslúžime, lebo na rozdiel od Bratislavy sme raz porazili aj Topoľčany a aj vo vzájomných dueloch so Sláviou UK sme boli bližšie k tomu, aby sme mali lepšiu bilanciu."

Teraz maturity

Už tento víkend je v Košiciach na programe prvý nadstavbový turnaj. "Budeme to mať ťažké, v týždni budú abcencie na tréningoch, lebo veľa chlapcov maturuje. Držím im palce. Postup do štvorky je asi maším maximom, súboje s lepšími budú pre našich hráčov dobrou školou," dodal lodivod ŠKP.

FAKTY

ŠKP Košice a Slávia UK Bratislava mali po základnej časti zhodný bodový zisk i rovnakú bilanciu vzájomných zápasov (8:11, 13:13, 10:10, 11:8).

Ďalším kritériom, ktoré rozhodlo o postupujúcom do nadstavby, bol počet strelených gólov v súťaži celkovo - ŠKP ich mal 169, Bratislava 168.

Slávia UK Bratislava kritizovala po základnej časti toto pravidlo, podľa ktorého o postupe rozhodli strelené góly.

Podľa Bratislavčanov by bolo spravodlivejšie, keby rozhodoval celkový rozdiel skóre, nie strelené góly, pretože napríklad prehra 4:5 nie je lepším výsledkom ako prehra 5:11.

Z logického hľadiska majú Bratislavčania pravdu, aj v iných športoch rozhoduje najprv rozdiel skóre, až keď je ten rovnaký, tak sa berú do úvahy strelené góly.

Rozhodujúce však je, čo je uvedené v súťažnom poriadku, ktorý bol známy od začiatku súťaže a všetky tímy stanovené pravidlá poznali od začiatku.

Ak má dôjsť k zmene pravidla, tak pred súťažou, lebo zmena podmienok počas nej by bola zásahom do regulárnosti ligy.