Na rôzne predajné automaty sme si už dávno - a pomerne rýchlo - zvykli: v automatoch si môžeme kúpiť niečo na pitie, niečo pod zub, prezervatívy i iné užitočné "vecičky". Skutočne originálny predajný automat však uviedli nedávno do činnosti v emiráte Abú Zabí (no, všade na svete je tento emirát známy pod anglickým názvom Abu Dhabi, ale my vieme svoje...), patriacom do Spojených arabských emirátov.
Prvý na svete
Automat, prvý svojho druhu na svete, je umiestnený v hale luxusného hotela Emirates Palace, kde si okrem iného môžete dať kapučíno (či ako sa to vlastne slovensky píše...) posypané zlatými vločkami. Ide, ako už prezradil titulok, o automat na predaj zlata. Automat predáva malé zlaté zliatky hmotnosti 1 gram a 5 a 10 gramov. Okrem toho si v automate možno kúpiť šesť zlatých mincí rôznej hmotnosti, na ktorých je vygravírovaný javorový list, kenguru a krugerrand (najznámejšia zlatá minca), čo sú symboly troch krajín ťažiacich zlato (Kanada, Austrália a Južná Afrika). Zlatý "tovar" vypadne z automatu zabalený v darčekovom papieri a prípadne aj v peknom puzdre.
Cena z internetu
Možno vás napadne (skvelý postreh), že predsa zlato nemá fixnú cenu, pretože sa s ním priebežne obchoduje na burzách. Za akú cenu sa teda zlato predáva? S tým, samozrejme, konštruktéri automatu počítali. Automat je online pripojený na webovú stránku, na ktorej sa každých desať sekúnd aktualizuje svetová cena zlata. Táto informácia sa prenáša do automatu, ktorý cenu zlata aktualizuje každých desať minút. Originálny automat na predaj zlata je výrobkom nemeckej firmy Ex Orienete Lux AG.
Nápad na zviditeľnenie firmy
Myšlienka na zhotovenie takéhoto automatu sa objavila približne pred dvoma rokmi, keď spomenutá firma hľadala kreatívne nápady na svoje zviditeľnenie sa. Práce na automate sa začali pred približne 15 mesiacmi. S myšlienkou inštalovať prvý takýto automat práve v hoteli Emirates Palace prišiel šéf spomenutej firmy Thomas Geissler, ktorý v roku 2008 v tomto luxusnom hoteli býval. Automat na predaj zlata je, ako sa to patrí, pozlátený. Riadiaci systém automatu obsahuje rôzne bezpečnostné systémy, vrátane skenera osobného identifikačného preukazu, čo je opatrenie proti praniu "špinavých" peňazí. Oskenovať svoj preukaz musí nechať každý, kto vykonáva transakciu za vyše tisíc eur. Oskenované údaje sa však uchovávajú len 72 hodín.
Platba kartami i hotovosťou
V "zlatom" automate možno platiť všetkými bežnými medzinárodne akceptovanými platobnými a kreditnými kartami i hotovosťou. Automat je vysoký 180 cm, široký 85 cm a hlboký 60 cm a možno ho upevniť zozadu k stene alebo na podlahu. Hmotnosť automatu je okolo 450 kg. Na želanie môže byť skriňa automatu pancierovaná 4 cm hrubou vrstvou molybdénovej ocele. "Stroj sa sám chráni. Potrebovali by ste vojenské výbušniny na to, aby ste ho zdemolovali", povedal Geissler. Zaujímavosťou je, že predajca zlata zaručuje vrátenie peňazí za nákup do 10 dní, ak je zákazník z nejakého dôvodu s nákupom nespokojný. Geissler sa domnieva, že automaty na zlato poslúžia aj tým obchodným cestujúcim, ktorí hľadajú originálne suveníry pre svojich blízkych.
Radšej zlato než voňavku?
Geissler si myslí, že muži by možno viac ocenili, keby im ich žena zo služobnej cesty priniesla pravé zlato než nejakú voňavku. Firma Ex Oriente Lux plánuje inštalovať 200 automatov na predaj zlata v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Preferovanými lokalitami na inštaláciu týchto automatov budú letiská, hotely, nákupné centrá, kasína, banky či zlatníctva, teda všetko miesta s vysokou návštevnosťou, atraktívnym prostredím a vysokým bezpečnostným štandardom. Až po vyhodnotení úspešnosti automatov v uvedených krajinách zváži výrobca, či ich bude ponúkať na celom svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.