.
Najdôležitejšie heslo znie: "V jarnom období treba ochranu pre bodavým hmyzom zintenzívniť." Na Slovensku rozšírené komáre a ovady nespôsobujú takmer nikdy alergické reakcie. Začervenané opuchnuté miesto sa preto časom vytratí. Väčšiu hrozbu predstavujú osy, včely, sršne či čmeliaky, ktorých bodnutie u alergikov sa zvyčajne prejavuje silnou alergiou. U človeka, ktorý nie je alergický, dochádza k miernemu začervenaniu alebo opuchu, ktoré môže pretrvať niekoľko dní.
Nebezpečná alergia
U alergika sa bodnutie môže prejaviť viacerými bodnutiami naraz. Koža na tvári môže začervenať. Často dochádza k svrbeniu na lakťových jamkách a krku. Občas sa objavuje malátnosť, hnačka či zvracanie. Čím rýchlejšie reakcia postupuje, tým je vážnejšia. Alergia na bodnutie môže byť v najhoršom prípade smrteľná, pretože môže dôjsť k opuchu dýchacích ciest tak, že sa alergik môže zadusiť.
Hmyzu sa stráňte!
Aj nealergici by sa mali vyhýbať zbytočnému kontaktu s hmyzom, aby si nevytvorili zvýšenú citlivosť. Dôležité je obliekať sa aj v letných mesiacoch tak, aby boli všetky časti tela pokryté, a nebehať po tráve bosý. Dávať pozor na to, aby odpadky neboli porozhadzované v okolí smetného koša, pretože pachy hmyz priťahujú. Z tohto dôvodu nie je dobré príliš sa parfumovať. Ak ste alergickí, nevenujte sa prehnane fyzickej námahe, pretože aj pot je pre hmyz lákadlom. Zabúdať by ste pri tom nemali na ostražitosť pri pití sladkých nápojov alebo pri trhaní kvetov.
Po bodnutí
Ak po bodnutí hmyzom dochádza k alergickej reakcii, odporúča sa prekryť miesto vpichu studeným obkladom a okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Alergici pri sebe nosia pohotovostný balíček, v ktorom má uskladnené lieky zabraňujúce reakcii. Ak aj prejavy alergie začnú ustupovať, návštevu lekára neodkladajte, pretože sa môže opäť dostaviť v oneskorenej fáze.
Prvá pomoc pri bodnutí
Postihnutého umiestnite do polosedu - ak sú príznaky šoku, zabezpečte protišokové opatrenia - žihadlo musíte z miesta vpichu vybrať pinzetou - na postihnuté miesto priložte studený obklad - v prípade bodnutia do úst, jazyka alebo hrdla dávame postihnutému na lízanie ľad
Centrum pre alergikov
Odborné rady o tom, ako alergickú reakciu zvládnuť, čo robiť, aby bolo riziko uštipnutia minimálne, ako poskytnúť prvú pomoc, ako sa ošetriť a aké prípravky kupovať, vám ochotne poradia v Centre pre liečbu hmyzovej alergie v košickej Fakultnej nemocnici L. Pasteura. Pracovisko poskytuje pacientom komplexnú diagnostiku a liečbu.
V akútnom stave môže pacient prísť na centrálny príjem fakultnej nemocnice, kde ho po závažnej reakcii hospitalizujú alebo ambulantne ošetria a nasmerujú na novovzniknuté pracovisko. Odborníci ho vyšetria, a ak sa potvrdí, že nešlo o len o lokálnu reakciu, poskytnú odborné poradenstvo, respektíve navrhnú adekvátnu liečbu.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.