Skvelé zavŕšenie záchranárskej jari Košíc

SITA|17. máj 2010 o 00:00

Sobotňajšími stretnutiami záverečného 33. kola sa uzavrel ďalší - v poradí XVII. ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.

O majstrovskom titule Žiliny sa rozhodlo už pred týždňom, a tak sa pozornosť uprela na to, komu sa ujde čierny Peter. V hre boli tri tímy, ktoré bojovali o záchranu v Corgoň lige. Napokon smútok doľahol na Petržalku, ktorá prehrala doma so Senicou a jej konkurenti bodovali. Radovať sa mohli Košičania a ich pocit zo skvelej záchranárskej jari neskalilo ani to, že vo finiši sa dostala pred nich D. Streda, a tak tímu MFK napokon patrí predposledná 11. priečka. Východniari uhrali na dubnickom trávniku vytúženú remízu, a tá im zaručila účasť medzi elitou aj v budúcom ročníku. Zmierlivým výsledkom sa rozlúčili so svojimi priaznivcami i Prešovčania, ktorí hostili Ružomberok a v pelotóne obsadili 8. stupienok.

Dubnica - Košice 1:1 (0:0)

DUBNICA. Súperi nastúpili v rozdielnom rozpoložení. Kým Dubnica zavŕšila záchranárske práce v Trnave, Košiciam na výsledku veľmi záležalo. Z toho pramenilo veľké nasadenie. Zdalo sa, že hostia budú zameraní najmä na útok so zdvojeným hrotom Novák - Škutka. V 8. min. strieľal nad Škutka, v 10. min. domáci brankár vyrazil strelu Megiasa. V 19. min. utiekol domácim obrancom Novák, ale vystrelil nepresne. Vzápätí servíroval loptu po zemi Škutkovi. U domácich to skúšal Bruško, ale neuspel. V domácom tíme bolo cítiť neúčasť Porázika. V 36. min. sa dostali do šance Dubničania, P. Poliaček však Lópeza neprekvapil. Dve minúty pred polčasom
mohli ísť do vedenia hostia, ani niekoľko dorážok zblízka však neskončilo za chrbtom domáceho brankára Bajzu. Na začiatku druhej polovice Novák poslal do úniku Škutku a Milinkoviča, ale dubnický brankár odvážne loptu uchmatol. V 59. min. po kolízii Oberta s Milinkovičom zostal hosťujúci hráč ležať na zemi a Novák nariadený pokutový kop premenil. Košice získali vedením sebavedomie, ale v 77. min. zabojoval Obert a Gorelka sa opäť prejavil ako muž okamihu - vyrovnal na 1:1. V tej chvíli už bolo jasné, že Košice ďalší gól pridať nemusia, keďže remíza im na záchranu v súťaži stačila.

Góly: 77. Gorelka - 59. Novák (z pok. kopu), ŽK: I. Obert, P. Bajza - K. Kuzma (Košice), rozhodoval Pavlík, 1 860 divákov. Dubnica: P. Bajza - I. Obert, Chupáč, Nosek, M. Ondráš - P.
Poliaček, Šulek, Bruško, Ľupták (64. H. Tubonemi) - Augustíni (64. Harvilko), M. Filo ml. (46. Gorelka). Košice: Fernando López - Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Juhar - Megias (77. L. Janič), K. Kuzma, Pérez Stoeten, Milinkovič (90. Vaščák) - J. Novák (71. Viazanko), Škutka.

(sita)

Prešov - Ružomberok 0:0

PREŠOV. Tatran sa chcel rozlúčiť so sezónou víťazstvom a už v 1. min. mal blízko ku gólu domáci Belejík. Jeho hlavička len o milimetre minula pravú žrď Hrdličkovej brány. V 13. min. mohol skórovať domáci Bernardo, keď po prihrávke od Belejíka sám zoči-voči Hrdličkovi nedal a o tri minúty nepremenil tutovku ani Vršajevič, keď sa znova vyznamenal brankár hostí. V 25. min. sa pokúšali streliť gól hosťujúci Coimbra a Piščur, ale neboli dostatočne dôrazní. Vzápätí nepremenil svoju šancu domáci Vršajevič. Ružomberok mohol vyhrávať v
38. min., ale Piščur z priameho kopu len opečiatkoval brvno Muchovej bránky. Druhý polčas sa hral za vytrvalého dažďa, hostia začali aktívnejšie, ale len po šestnástku Prešova. Oba tímy kopili množstvo chýb. Prvú šancu mal až v 65. min. ružomberský útočník Piščur, keď obišiel aj domáceho brankára Muchu, ale netrafil opustenú bránku. O päť minút neskôr sa pokúšal skórovať aj domáci Belejík, jeho delovka však letela len tesne vedľa pravej žrde Hrdličkovej svätyne. V 78. min. sa ocitol sám pred Muchom Ďubek, ale jeho strela skončila mimo bránky. O dve minúty neskôr mohol skórovať Belejík, ale zahodil stopercentnú šancu. Na výsledku sa už do konca zápasu nič nezmenilo, Tatran sa rozlúčil so sezónou bezgólovou remízou s Ružomberkom.

ŽK: Hanek, Pavol Jurčo - P. Besta, ČK: 90. Piščur (Ružomberok) za nešportové správanie, rozhodoval Fajčík, 1 010 divákov. Prešov: J. Mucha st. - Ščasný, Hanek, Farbák, Tesák - Lipták - Papaj (90. Hatok), Piter-Bučko, Vršajevič (64. Leško) - Bernardo (46. Pavol Jurčo), Belejík. Ružomberok: Hrdlička - P. Maslo, P. Besta, Kostelný, Gallo - Hoferica (68. Bielák), Kukoľ (59. Pilár), Ďubek (82. Zošák), J. Chovanec - Piščur, Higor de Sales Coimbra.

12. Petržalka 33 7 8 18 33:51 29

Banská Bystrica - Žilina 1:1 (1:0). Góly: 29. M. Turňa - 73. Piaček, ŽK: Hlinka (Banská
Bystrica), rozhodoval Kružliak, 2 660 divákov.

D. Streda - Trnava 2:1 (0:0). Góly: 79. Bajevski (z 11 m), 80. Halimi - 53. Hruška, ŽK:
Sariyar, Bajevski - Juhász, Kopúnek, Štyvar, "Pítio", Procházka, rozhodoval Smolák, 1 987 divákov.

Nitra - Slovan 2:5 (0:1). Góly: 68. a 85. T. Kóňa - 19. a 88. Breznaník, 55. Ivana,
65. Štepanovský, 77. Sylvestr, ŽK: Sailer, Leško - Sylvestr, Jánošík, ČK: Sailer (Nitra) po druhej žltej karte, rozhodoval Hracho, 1 680 divákov.

Petržalka - Senica 1:2 (1:1)
. Góly: 8. Pavol Ďurica - 14. R. Pillár, 90.+ F. Kučera, ŽK:
Bajan (Senica), rozhodoval Samotný, 450 divákov.

Najlepší strelci

18 gólov: Rák (Nitra)

13 gólov: Lietava (Žilina)

12 gólov: Novák (Košice)

11 gólov: Halenár (Slovan), Piščur (Ružomberok), Oravec (Žilina)

10 gólov: Masaryk (Slovan)

9 gólov: Doležaj (Trnava)

8 gólov: Majtán (Petržalka 4/Žilina 4), Bernáth (Trnava)

7 gólov: Koejoe (D. Streda), Uškovič (B. Bystrica)

6 gólov: Hodek (Petržalka), Ďuriš (B. Bystrica), Piroska (Senica), Škutka (Košice), Marek Kuzma (B. Bystrica 5/Slovan 1)