Dolné listy sú s 3 -7 jarmami lístkov, vajcovitých a zubatých, až 2x perovito strihaných, s čiarkovitými úkrojky, horné listy sú sediace, menšie, 3-dielne až nedelené. Okolíky majú 6-25 okolíčkov, ktoré sú pred rozkvitnutím ovisnuté, sú bez obalov a obalčekov. Kalich je zakrpatený, koruna je biela alebo ružová, slabo lúčovitá, až 1 mm dlhá. Plody sú široko vajcovité, z bokov mierne stlačené dvojnažky, 2-3 mm veľké, na chrbte nízko rebrovité. Podobný bedrovník čierny má koreň, ktorý po narezaní modrá.
Rastie na suchých lúkach a pasienkoch, medziach a násypoch, výslnných zarastených skalách a krovinách a v svetlých lesoch. Vyžaduje vlhké, v lete suché, výhrevné, zásadité až neutrálne, často vápenaté, hlboké, piesočnato-hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa užívajú korene, zriedka vňať zbieraná počas kvitnutia rastliny. Droga obsahuje silicu svetlomodrej farby. Obsahuje kumaríny - horký pimpinelín, umbeliferón, menšie množstvo izopimpinelínu, izobergapténu a spondínu. Z ostatných látok obsahuje živicu, saponín, triesloviny, cukry a pektíny. Z minerálnych látok obsahuje hlavne soli draslíka a vápníka. Užíva sa proti chrapotu a katarom, kloktá sa pri angínach a zápaloch hrdla. Má močopudný účinok, je to aj žalúdočný prostriedok a silica uľahčuje odkašlávanie. Preto sa užíva ako tinktúra. Účinkuje aj na maternicu. Vňať sa užíva ako stomachikum a diuretikum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.