Korzár logo Korzár

V Poľsku rozkvitli tulipány Márie Kaczyńskej

Osemnásť rokov trvalo Janovi Ligthartovi, elitnému holandskému pestovateľovi, kým vyšľachtil jedinečný nový druh tulipánov prekrásnej smotanovožltej farby.

Mária Kaczyńská so vzorkou odrody tulipánov, ktoré nesú jej meno. Do poslednej rozlúčky s prvou dámou však nestihli rozkvitnúť.Mária Kaczyńská so vzorkou odrody tulipánov, ktoré nesú jej meno. Do poslednej rozlúčky s prvou dámou však nestihli rozkvitnúť. (Zdroj: archív)

Jan pred dvoma rokmi prostredníctvom holandského ambasádora v Poľsku odovzdal prvý certifikát novej tulipánovej odrody s číslom 0001 manželke prezidenta Lecha Kaczyzńského. S dovolením prvej poľskej dámy nazval úžasný nový tulipán jej menom. Ako svoj hold Márii Helene Kaczyńskej. Mimochodom, nebol prvým druhom holandských tulipánov, pokrsteným s poľskou inšpiráciou - už predtým z Janovej šľachtiteľskej záhrady vyšli napríklad tulipány Polonia, Koperník a Chopin.

Vtedy nik nemohol tušiť, že Poliaci tejto jari, v apríli, vykúpia za náručia skleníkových tulipánov. To preto, aby ich pred varšavským prezidentským palácom pri nevídaných poliach horiacich sviečok mnohí s plačom ukladali k portrétom tragicky zosnulých Márie a Lecha Kaczyńských, ktorí sa 10. apríla 2010 spolu s 94 ďalšími ľuďmi stali obeťami leteckej katastrofy pri západoruskom meste Smolensk. Cestovali do Katyne uctiť si pamiatku obetí inej veľkej tragédie - tisícok dôstojníkov a ďalších predstaviteľov vtedajšej poľskej elity, ktorých na Stalinov príkaz povraždili. Bol medzi nimi aj dôstojník Mackiewicz - brat Máriinho otca.

Do Varšavy letecky prepravili z miesta tragického pádu lietadla TU-154 najprv iba telesné pozostatky prezidenta Lecha Kaczyńského. S jeho identifikáciou pomohol o 45 minút mladší brat Jaroslav. U pani prezidentovej Márie Kaczyńskej to trvalo dlhšie - umožnil ju až jej snubný prsteň s vygravírovaným menom manžela Lecha. Aj truhlu s telom prvej dámy očakávali vo varšavských uliciach desaťtisíce Poliakov a mnohí na auto hádzali kytice smotanovožltých tulipánov zo skleníkov.

Poľsko, ponorené do hlbokého smútku i nad odchodom dcér a synov - poslancov, senátorov, predstaviteľov cirkví, veľmi rešpektovaného hnutia pozostalých po obetiach Katyne i generálov či veteránov Solidarity, prejavovalo v čase smútočných ciest z letiska i pohrebov obetiam strašného leteckého nešťastia hlbokú pietu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hlboká katyňská trauma

Pre milióny ľudí nielen v Poľsku sa práve Mária Helena Kaczyńska, rodená Mackiewiczová, stala jedným zo symbolov smolenskej tragédie. Pochádzala z famílie odvážnych ľudí. Jej rodičia Czeslaw a Lýdia žili i v Litve a prakticky tak ako tisícky poľských rodín sužoval aj túto tragický osud jedného z jej príslušníkov. Aj Czeslawovho brata ruskí katani z obávanej NKVD zastrelili v hrôzostrašnej Katyni. Západné Rusko, ale i Ukrajina a Bielorusko boli po roku 1939, keď sa poľskí vojaci ocitli v dôsledku dopadov paktu Molotov - Ribbentropp v ruskom zajatí, miestami hromadných popráv tisícok poľských oficierov. Dodnes nie sú odhalené všetky masové hroby nevinných mužov. Prvé objavili pri postupe na východ už Nemci.

Potomkovia obetí sa napriek prenasledovaniu desaťročia vytrvalo dovolávali pravdy a objasnenia všetkých okolností tohto zverstva, aby sa zaň napokon po Gorbačovovi ospravedlnili i prezident Medvedev a premiér Putin.

Svoju symbolickú kyticu chcela k pamätníku katyňských obetí pri Smolensku položiť aj Mária Kaczyńska. Aj ju príslušnosť k bolestne zasiahnutej rodine vyzbrojila do života odvahou a statočnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Za Lechom šla aj za mreže

Potrebovala ich predovšetkým v rokoch, keď sa i jej manžel Lech Kaczyński ocitol v komunistickom žalári. Aj tento právnik patril medzi elitu legendárnej Solidarity, bol poradcom Lecha Walesu a ako taký neostal, samozrejme, bez "trestu". Mária priblížila cez médiá aj atmosféru jednej vianočnej návštevy u väzneného manžela, keď jej dovolili doniesť mu aj trochu domáckej stravy. S humorom porozprávala, že sa iba bála, aby bachári neporozbíjali, hľadajúc nebezpečné veci, aj vajcia natvrdo, ktoré doniesla s ďalším proviantom v igelitke.

Poliaci vyexpedovali v roku 1989 červeného generála Jaruzelského a jeho družinu do politickej penzie a aj bratia Lech i Jaroslav Kaczyńskí sa ocitli medzi prominentmi nového Poľska. Lech bol poslancom, ministrom spravodlivosti v Buzekovej vláde, tiež primátorom Varšavy, Jaroslav poslancom i premiérom a obaja mali aj ďalšie funkcie. Poliaci oboch bratov, na rozdiel od iných disidentov, poznali už roky predtým. Dvojčatá, podobné si takmer na nerozoznanie, v minulosti úspešne hrali v poľskom detskom filme so sci-fi tematikou.

SkryťVypnúť reklamu

Mária, hip-hop a kocúr

Mária sa po skončení strednej školy vydala pre dámu mierne dobrodružnou cestou. Jemná ctiteľka hry na klavír sa na Vysokej škole ekonomickej v Sopotoch špecializovala na ekonomiku námornej dopravy. Bola to správna voľba, vedela po anglicky, francúzsky, španielsky. Na poľskom baltickom pobreží boli kontakty so slobodným svetom častejšie ako inde v štáte. Mária ich vnímala ako mnohí jej rovesníci aj cez modernú hudbu, keď neskôr novinárom porozprávala, že ju po pankáčoch oslovujú napríklad aj hip-hop a rap.

V roku 1976 sa v Gdaňsku stretla s o sedem rokov mladším právnikom Lechom Kaczyńským. A bola svadba. Tam sa im narodila aj jediná dcéra Marta. A v ich domácnosti našli svoje miesto aj psíky a mačky. Jedného havka menom Lulu našiel Lech opusteného v studenej noci pri benzínovom čerpadle. Škótsky teriér Titus mal v rodine miesto dlhé roky. Žili v pokoji i s mačkou Molly a čiernobielym kocúrom Rudolfom. Keď sa Mária s Lechom v decembri 2005 presťahovali do varšavského prezidentského paláca, niektoré zvieratká prišli s nimi.

Pod drobnohľadom novinárov

Pre novinárov to bola lahôdka. A hoci manželia Kaczyńskí mali s médiami skúsenosti už z čias, keď bol Lech ministrom či varšavským primátorom, museli si zvyknúť, že hlavne bulvár chcel vedieť všetko. I to, že prvé manželstvo ich dcéry Marty sa skončilo rozvodom a druhýkrát sa vydala za ľavičiara Martina Dubieneckého. A že k ich vnučke Evičke pribudla potom, keď Marta rodila cisárskym rezom, ako musel zaznamenať bulvár, i ďalšia malá princeznička - Martinka.

Pani prezidentová trpezlivo odpovedala novinárom i na to, ako sa cítila oblečená v japonskom kimone, o čom diskutovala s francúzskou pani prezidentovou Carlou Bruniovou, ktorú nazvala sympatickým dievčaťom, čo robí prezidentovi na raňajky, čo vedno s Lechom oslavovali v reštaurácii Antrakt na varšavskom Divadelnom námestí (výročie svadby), či a aké rozprávky rozprávajú vnučkám.

Verejne hovorila aj o umelom oplodnení, potratoch

Lenže takéto klebietky neboli pre Máriu Kaczyńskú hlavnou agendou prvej dámy. Keď bola reč o rozprávkach pre vnučky, využila mediálny priestor na to, aby poľských rodičov a prarodičov nabádala - rozprávajte drobizgu rozprávky aj dnes, presne tak ako v časoch, keď ešte neboli v telke, na internete, DVD a CD, nič takú intímnu interpretáciu starých príbehov nenahradí. Prezradila dokonca, že jej švagor Jaroslav vymyslel pred rokmi pre malú Martu i rozprávkový hit o zvláštnom strašidelnom kocúrovi.

Pani Mária sa výrazne pričinila o to, že poľské ženy dnes oveľa zodpovednejšie pristupujú ku gynekologickej prevencii - nabádala ich, aby absolvovali mamografické i cytologické vyšetrenia a bola patrónkou veľkej celoštátnej preventívne orientovanej kampane. Odvážila sa, pri všetkej úcte a rešpekte ku katolíckej cirkvi, nastoliť i otázky umelého oplodnenia či plánovaného rodičovstva a distingvovane reagovala na podráždenú kritiku niektorých kňazov. A ešte ich podráždila, keď v roku 2007 pozvala do prezidentského paláce viacero novinárok a podpísala petíciu za zachovanie vtedajšieho znenia zákona povoľujíceho vo výnimočných prípadech interrupciu, čo je v Poľsku veľmi citlivá téma.

Energicky sa napríklad zapojila aj do protestov obyvateľov poľskej Lodže, ktorým chceli "podnikaví" otcovia mesta vziať detskú nemocnice - dar, ktorý deťom venoval známy americký milionár a filantrop Herbst. Navštívila v nemocnici nešťastnú čečenskú matku, ktorej pri nelegálnom prechode hraníc v Beskydách zomreli zimou deti a ubezpečila ju, že sa pričiní, aby v Poľsku našla nový domov. Angažovala sa aj v kultúre, charite a dobročinnosti.

Práve kvitnú jej tulipány

Práve teraz, iba pár týždňov po tragédii pri Smolensku, keď už Mária a Lech Kaczyńskí v pokoji odpočívajú v krypte pod Striebornou vežou na krakovskom Waweli, keď svet stále čaká na objasnenie skutočných príčin tragickej havárie prezidentského lietadla a objavujú sa stále nové, seriózne i senzačné hypotézy, začali v Poľsku práve kvitnúť smotanovožlté tulipány. Od udelenia certifikátu s číslom 0001, ktorý ako dar Holanďanov vlastnila od roku 2008 poľská pani prezidentová, je to v krajine našich severných susedov iba ich druhá jar. S menom ženy, právom Poliakmi nazývanej veľkou prvou dámou, pripomenú pamiatku Márie Heleny Kaczyńskej iste aj vo vzdialenejšej budúcnosti.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 47 310
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 950
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 8 480
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 434
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 093
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 866
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 759
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 422
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 403
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 480
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 422
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 805
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 097
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 748
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 068
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 403
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 480
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 422
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 805
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 097
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 748
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 068
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 744
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu