To sa stáva i v lepších domácnostiach. Problém je, že kyjakom na mlátenie iných do hlavy je pre ne téma výlučne. Mraky nezmyslov, ktoré vypisujú politici SaS či SDKÚ po blogoch (a bodujú v súťažiach krásy na vybrali.sme.sk), sú nielen toho dôkazom, ale i výstrahou, keďže ekonomický nacionalizmus potrebujeme na Slovensku zo všetkého najmenej.
K tomu, čo je Fico zač a čo sleduje, jeho brífing o SDKÚ a štatistických číslach nič nového nedodal. To, že kvartálny rast HDP je 4,6 percenta, je vynikajúce. Z kampane, ako je SR "v lepšej kondícii" než zvyšok Európy, lebo aj prognózy EK na 2011 a 2012 "sú najlepšie", sa ale dá len (cez slzy) vysmiať. Presne tak ako z každej predstavy, ktorá si myslí, že návrat SR k relevantnému rastu je mysliteľný bez oživenia v celej EÚ. A čerstvé čísla z nej sú neradostné. "Nemecko a eurozóna budú pravdepodobne pokračovať v zaostávaní za globálnou ekonomikou a tým, čo vidíme v USA", hovorí napr. analýza Reuters, čo je odpoveď na Počiatkov predpoklad, že "tohto roku sa vymaníme z krízy".
Hoci konšpiračné teórie nepodporujeme, až tak veľmi by zase neprekvapilo, keby sa tento "rýchly odhad" ŠÚ po voľbách ešte upravoval... No. Česko rástlo medziročne 1,2, Nemecko 1,7... A to, že Grécko nebolo zďaleka jediné, kto pestoval kreatívnu štatistiku, je už tiež dlhšie známe... Keby namiesto demagógie, akú predviedol aj večer na TA 3, najal Fico mažoretky, úroveň kampane by sa prudko zvýšila. Základná otázka, ktorej ani na Slovensku neutečieme, stojí totiž tak, či svetový rast, umelo nadopovaný čínskymi a US "balíčkami", je udržateľný aspoň na malom plameni. Po Grécku a "záchrannom mechanizme" EÚ, to už pre mnohých nie je ani otázka...
Pozícia štátnych dlhov sa úplne zmenila."
Bez ohľadu na to, kto skrachuje a kto nie, pozícia štátnych dlhov sa úplne zmenila. Skrývajú sa v portfóliách tých istých finančných domov, ktoré si po zrútení Lehmana úplne prestali dôverovať. Pričom celkový "výtlak" štátnych dlhopisov, ktoré banky kedysi nakupovali ako najlepší AAA (rating) tovar, rádovo prekračuje 750 miliárd eur "garančného fondu" EÚ i možnosti MMF. Keďže vďaka politikom, ktorí manažment gréckej krízy katastrofálne pohnojili, sa zo štátnych bankrotov stala pavlačová téma, zmrazenie medzibankového trhu je veľmi pravdepodobný scenár. A bez dostatku financií pre súkromný sektor číha za rohom len dlhá stagnácia, resp. doba nizučkých rastov.
Európsky spôsob "oddlženia" Grécka (a spol.) nie je nešťastný tým, že je údajne k Slovensku nespravodlivý, ale tým, že dlhodobo zhoršuje východiská z krízy a približuje konečné riešenie, nespravodlivé nielen pre Slovákov, ale všetkých, čo sú dnes na strane zodpovednejších: Zmazanie dlhov cestou znehodnotenia úspor. Nič iné v koncovke nezostane. A to sú veci, s ktorými sa síce ozaj nedá robiť kampaň, ale politici majú povinnosť viesť verejnú diskusiu o nich. I preto je blokovanie parlamentnej schôdze, ako ho predviedol Smer, atentát proti demokracii. Ešte i keď by účastníci, stačí počúvať i mimo parlament, rozprávali od veci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.