Korzár logo Korzár
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Strach pred fanúšikmi ohrozil pohárové finále v Michalovciach

Veľa nechýbalo a finálový zápas Slovenského pohára vo futbale medzi Trnavou a Slovanom by sa na michalovskom štadióne vôbec neodohral.

Aktuálny záber. Igor Šoltinský pred trnavským sektorom bez sedačiek.Aktuálny záber. Igor Šoltinský pred trnavským sektorom bez sedačiek. (Zdroj: jč)

MICALOVCE. Oba kluby totiž majú problémových fanúšikov. Polícia trvala najprv na nevpustení oboch "rizikových" táborov na štadión, pričom ich sektory mali ostať prázdne.

Dnes dokonca vyzvala spoluorganizátora, mesto Michalovce, aby zápas úplne zakázalo. Podľa zástupcov polície štadión nespĺňa všetky bezpečnostné podmienky na takéto stretnutie. Proti tomu sa ohradil klub i Slovenský futbalový zväz. Nastal totálny chaos a ešte deň pred stretnutím nebolo poriadne jasné, či sa vôbec bude hrať.

Mesto Michalovce však dnes rozhodlo, že stretnutie sa uskutoční. V utorok o 16.30 hod. sa teda za prísnych bezpečnostných opatrení bude hrať aj pred zrakmi trnavských a bratislavských fans.

Finále aj s fanúšikmi Slovana a Trnavy

Premiéra mobilného súdu


Premiéru v Michalovciach bude mať mobilný súd. Sudca však nebude sedieť priamo na štadióne. To by si vyžadovalo veľké náklady. Bude iba pripravený mimo štadióna, ak policajti niekoho zadržia a predvedú. Trestný zákon umožňuje rýchle odsúsenie výtržníka. Musia však byť jasné dôkazy. Tie by mal poskytnúť nový kamerový systém, ktorý týmto zápasom v Michalovciach spúšťajú. Mal by identifikovať výtržníka aj v dave. Otázne je, ako dlho by celý proces dokazovania trval. Mienka, že by výtržník putoval rovno zo štadióna do väzenia, teda nie je celkom pravdivá.

Presne 24 hodín pred začiatkom zajtrajšieho finálového súboja 41. ročníka Slovenského pohára medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava padlo definitívne rozhodnutie o účasti fanúšikov oboch aktérov na zápase v Michalovciach. Rozhodla o tom až mestská rada mesta Michalovce na svojom dnešnom mimoriadnom zasadnutí, hoci predstavitelia Policajného zboru Slovenskej republiky sú z bezpečnostných dôvodov naďalej proti odohratiu duelu. V tejto súvislosti sme oslovili Igora Šoltinského, predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti MFK Zemplín Michalovce, ktorý prenajal svoj štadión organizátorovi zápasu, Slovenskému futbalovému zväzu.

Pán Šoltinský, aj vy ste boli na mimoriadnom zasadnutí mestskej rady v Michalovciach. Takže čo tam odznelo a aký je záver?

"Predstavitelia mesta sa rozhodli nezakázať toto športové podujatie. Na mimoriadnom rokovaní mestskej rady si vypočuli všetky argumenty Policajného zboru SR (PZ SR), predstaviteľov Slovenského futbalového zväzu (SFZ) aj nášho michalovského klubu. Konečné rozhodnutie je, že finálový súboj sa uskutoční, a prítomní budú aj fanúšikovia Slovana a Trnavy, ktorých prítomnosť bola problematická."

Práve vyjadrenia PZ SR sa opierali o to, že michalovský štadión je síce pekný, ale vraj z bezpečnostného hľadiska nedostatočne vybavený. Čo vy na to?

"V tejto súvislosti nesúhlasím s názorom polície, ktorá tvrdí, že štadión nespĺňa bezpečnostné kritériá. Náš štadión prešiel dôslednou bezpečnostnou prehliadkou a o tom, že dané kritériá spĺňa, svedčí aj to, že je zaradený medzi dvojhviezdičkové štadióny organizáciou UEFA. Problém vidím skôr v tom, že náš štadión predbehol dobu o desať rokov, keď, verme, sa aj tí najradikálnejší fanúšikovia budú správať na štadiónoch slušne. Súčasťou nášho štadióna je aj nový kamerový systém, čiže po tejto stránke niet čo vyčítať."

Napriek tomu sme si včera všimli, že na štadióne v sektoroch pre fanúšikov Trnavy a Slovana robíte ďalšie opatrenia, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť. Prečo?

"Nemuseli sme, ale vyhoveli sme všetkým, ktorí sa báli o bezpečnosť. Dodatočne sme odmontovali sedačky v spomínaných sektoroch a takisto sme smerom k ihrisku nainštalovali mobilné bariéry. O demontáž sedačiek nás požiadal PZ SR, aj keď podľa noriem SFZ by takéto sektory mali byť uzavreté. Vyhoveli sme požiadavkám polície."

Akú návštevu očakávate?

"Celková kapacita je 4 500 miest, ale kvôli bezpečnosti sme ju museli znížiť o cca 800 miest. Zvyšok vstupeniek je vypredaný, respektíve rozdaný."

Verejnosť zaujíma aj to, ako to bude s políciou...

"Ak sa pýtate na počet policajtov, takýmito informáciami nedisponujem, pretože ide o interné údaje. Môžeme si však byť istí, že policajné zložky budú v pohotovosti. Nie priamo na štadióne, ale - obrazne povedané - päť metrov za plotom. Podľa zákona môžu zasiahnuť až v prípade narušenia verejného poriadku."

Na čo sa teda majú diváci nachystať?

"Budú dvojstupňové kontroly a nebude možný vstup s dáždnikom či fľašami, alebo akýmikoľvek nebezpečnými predmetmi. Na štadióne a v jeho okolí bude zákaz predaja alkoholických nápojov. Hviezdoslavova ulica bude uzavretá, preto sa odporúča parkovať v meste alebo pri OC Kaufland."

Genéza a časová os kauzy

Ako sa rodila "kauza" o usporiadaní Slovenského pohára? Prečo sa rozhodli Michalovce kandidovať? A ako do tohto vývoja zasiahla polícia a Slovenský futbalový zväz?

 • Prvá polovica roka 2009 - Vtedy nadobudli reálne kontúry dlhoročné myšlienky funkcionárov michalovského klubu zrekonštruovať svoj futbalový stánok do absolútne modernej podoby. Výsledkom mal byť jeden z najmodernejších futbalových stánkov na Slovensku, a tak si Zemplínčania položili otázku, prečo ho neprezentovať na celoštátnom fóre. Kvalifikačný zápas národnej reprezentácie bol kvôli nízkej kapacite a chýbajúcemu umelému osvetleniu pasé, no finále Slovenského pohára bolo ideálnou možnosťou.
 • Druhá polovica roka 2009 - Štadión už bol takmer hotový a namieste stála otázka, kedy sa slávnostne otvorí. Ako prvá sa javila možnosť pritiahnuť do Michaloviec zo španielskej Primery Division atraktívny Villareal, ktorý je súčasne družobným partnerom Michaloviec. Španieli sa aj dvakrát stopercentne sľúbili, no napokon ostalo len pri sľuboch. Ďalšie voľby padali na Slovan Bratislava, Spartu Praha či dokonca na vtedy čerstvého víťaza Pohára UEFA Šachťar Doneck. Nič sa nenaplnilo, preto sa v MFK Zemplín rozhodli jasne: ideme kandidovať na usporiadanie finále Slovenského pohára.
 • Február 2010 - Uzávierka prihlášok na organizáciu finále SP bola stanovená do konca februára 2010 a kladne zareagovali iba Trnava a Michalovce, pričom prvá alternatíva bola vysoko otázna kvôli semifinálovej účasti Spartaka.
 • 7. 4. 2010 – Odohrali sa odvetné semifinálové zápasy SP, po ktorých bolo jasné, že vo finále sa stretne Trnava so Slovanom. O dva dni neskôr SFZ potvrdil Michalovce ako dejisko finálového súboja.
 • 16. 4. 2010 - Michalovce splnili poslednú podmienku na usporiadanie finálového zápasu. MFK Zemplín v spolupráci s mestským magistrátom zabezpečil kamerový systém v hodnote 100 000 €.
 • 27. 4. 2010 - Spečatila sa dohoda o finále SP medzi Michalovcami a SFZ. O dva dni neskôr začali s predpredajom vstupeniek cez sieť Ticketportal, kde sa vypredali v priebehu necelých troch hodín!
 • 6. 5. 2010 - Policajný zbor SR večer vyrukoval so šokujúcou informáciou: finále Slovenského futbalového pohára bude bez slovanistov a Trnavčanov! Rozhodla o tom polícia z bezpečnostných dôvodov, kvôli predošlým výtržnostiam. "Ak by usporiadateľ toto nariadenie nerešpektoval, zápas sa nebude hrať vôbec. Štadión Michaloviec je síce pekný, ale nespĺňa bezpečnostné parametre," informoval policajný viceprezident Stanislav Jankovič.
 • 6. 5. 2010 - Zástupcovia oboch klubov ihneď prekvapene reagovali, že od Slovenského futbalového zväzu (SFZ), ktorý riadi Slovenský pohár, nedostali žiadne záväzné vyhlásenie.
 • 7. 5. 2010 - Zástupcovia Trnavy a Slovana nedisponovali ešte ani v piatok dopoludnia informáciami, že ich fanúšikovia nemôžu navštíviť finálový duel.
 • 7. 5. 2010 - Organizátor súťaže SFZ inicioval v piatok dopoludnia mimoriadne rokovanie výkonného výboru, ktorý sa situáciou zaoberal.
 • 7. 5. 2010 - Výkonný výbor SFZ sa na svojom piatkovom mimoriadnom zasadnutí zhodol na tom, že si nepripúšťa alternatívu odohrať finále bez prítomnosti fanúšikov zainteresovaných klubov. Vyhlásil, že je pripravený ihneď rokovať s políciou. Deklaroval, že štadión v Michalovciach spĺňa požiadavky podľa smernice Európskej futbalovej únie UEFA pre infraštruktúru z roku 2006 vrátane kamerového systému. "Mrzí nás, že informácie zverejnené policajtmi sú zavádzaním verejnosti. Štadión v Michalovciach totiž po zmodernizovaní spĺňa kritériá UEFA a je zaradený medzi dvojhviezdičkové štadióny," povedal člen VV SFZ Karol Belaník.
 • 7. 5. 2010 - Policajný zbor v piatok popoludní zobral na vedomie stanovisko Výkonného výboru SFZ. "Napriek tomuto stanovisku polícia opakovane upozorňuje na bezpečnostné riziká odohratia tohto zápasu na štadióne tohto typu. Tento štadión nespĺňa podmienky dané § 9 zák. č. 479/2008 Z.z.," informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová. Policajný zbor sa rozhodol, že po vyhodnotení všetkých bezpečnostných rizík a prijatých opatrení zodpovedných subjektov definitívne rozhodne o svojom postupe v pondelok.
 • 10. 5. 2010 - Polícia SR cúvla a dokonca našla aj elegantné riešenie: o účasti fanúšikovských táborov Slovana a Trnavy má rozhodnúť spoluorganizátor podujatia, čiže obec, teda mesto Michalovce. Polícia však odporučila obci, aby finálový zápas dokonca zakázala "vzhľadom na to, že môže dôjsť k ohrozeniu života, zdravia a hromadnému narušeniu verejného poriadku".
 • 10. 5. 2010 - Konečné rozhodnutie padlo iba 24 hodín pred stretnutím včera popoludní po šestnástej hodine! Mesto Michalovce po rokovaní mestského zastupiteľstva zápas povolilo. "Po vypočutí rôznych názorov sme sa rozhodli, že táto akcia bude pre naše mesto prínosom. Veríme, že zápas sa odohrá v korektnej športovej atmosfére, ku ktorej prispejú aj oba fanúšikovské tábory," informovala hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková. Dnes sa teda hrať bude, aj s fanúšikmi oboch tímov.
Štadión v Michalovciach

Rok postavenia prvej tribúny: 1958

Začiatok rekonštrukčných prác: 3. júna 2009

Premiéra: 22. augusta 2009 v zápase Michalovce - Liptovský Mikuláš

Výška celkovej investície: 2 231 000 € (bez DPH)

Počet kamier kamerového systému: 21

Kapacita: 4 500 divákov (na finále Slovenského pohára znížená na 3 400)


Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 4. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 5. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 638
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 315
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 356
 4. Aká je chémia vôní 10 134
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 331
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 703
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 669
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 163
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 650
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.

Katarína Knechtová vydala nový album Svety.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj volič ĽSNS je občan

Vláda nenechala priestor na zákonné protesty.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop