Pondelok, 18. december, 2017 | Meniny má Sláva, Slávka

Iuventa domácim výbuchom ponúkla zlato ŠKP

Hádzanárky Michaloviec v domácej odvete finálovej série výkonom sklamali, prehrali o osem gólov a zaslúžene skončili druhé.

Finálová kapitulácia. Michalovské hádzanárky nestačili na ŠKP Bratislava nielen vonku, ale ani doma.(Zdroj: Jaroslav Čúrny)

MICHALOVCE. Iuventa Michalovce opäť raz na ŠKP Bratislava vo finálovej sérii nestačila. Tentoraz zaslúžene. Zemplínčanky po prehrách 24:31 a 24:26 na ihrisku súpera prehrali aj v treťom finálovom stretnutí pred domácim obecenstvom 26:34 (10:17), a keďže výkonnostne vybuchli, zlaté medaily bez väčšieho odporu ponúkli bratislavskému ŠKP. Smutné, ale pravdivé...

Ostalo pri plánoch...

Cieľ Iuventy znel jasne: v sobotu vyhrať, v nedeľu prevalcovať a v stredu sa pokúsiť o zvrat. Málo platné. Tieto smelé ambície pochoval bratislavský tím už po desiatich minútach, keď viedol 4:0, 6:2 i 9:3. Niežeby sa to nedalo ešte zvrátiť, ale spôsob a štýl hry už po úvodnej štvrťhodine jasne navrával, že titul sa bude po tretí raz za sebou oslavovať v Bratislave. ŠKP sa ani veľmi nenadrelo, vyhralo rozdielom triedy a zaslúžene získalo majstrovský triumf. Tréner Dušan Daniš v prvom polčase stavil na osvedčenú zostavu, ktorá však absolútne zlyhala, a hoci sa omladina z lavičky po prestávke sympaticky snažila, osemgólovú prehru nezmiernila. Aspoň sa však snažila. Z nádeje na zvrat v sérii nebolo nič, ostalo len pri plánoch.

Rozhodli spojky a skúsenosti

Tréner Iuventy Dušan Daniš sa po zápase na nič nevyhováral, priznal, že o víťazstve v zápase i celej sérii rozhodli skúsenosti a lepšie disponované spojky. "Nezachytili sme úvod stretnutia. Čakal som, že sa potom chytíme a v defenzíve začneme hrať lepšie, ale ŠKP sebavedomo kráčalo za titulom. Nám sa počas zápasu zdecimovala zostava, prišli sme o Škľarukovú, ešte pred stretnutím aj o Tobiášovú, Gubíková a Bachirevová nastúpili so sebazaprením. Bratislavský tím mal skúsenejší káder, strelecky disponovanú Šimákovú a celkovo kompaktnejší tím. Mrzí ma, že sme sa im výkonom nepriblížili. Neviem to pochopiť," konštatoval kormidelník Michaloviec Dušan Daniš.

Ostali prekvapení

Aj keď ŠKP Bratislava mal na rane majstrovský mečbal, hráčky obhajcu titulu určite nečakali, že sa takto pomerne ľahko a rýchlo budú tešiť už v sobotu. "Klamal by som, keby som tvrdil, že sme to išli vyhrať už po troch zápasoch. Ale aspoň to potvrdzuje, že sme vyhrali zaslúžene a boli sme na výške nielen fyzicky, ale aj psychicky. Dnes nám parádne vyšiel úvod, ale dôležité bolo, že sme dobrý štart do stretnutia potvrdzovali počas celého jeho priebehu. Vyhrali sme jasne a zaslúžene, o to je naša majstrovská oslava príjemnejšia," konštatoval tréner bratislavského celku Štefan Katušák.

Michalovce - Bratislava 26:34 (10:17) - konečný výsledok série 0:3

Hádzanárky michalovskej Iuventy neuspeli vo finálovej sérii národného play-off v konfrontácii s ŠKP Bratislava, ktorému podľahli v sérii hranej na tri víťazné stretnutia hladko 0:3. Bola to repríza lanského finále, v ktorom Zemplínčanky takisto ťahali za kratší koniec. ŠKP získalo tretí majstrovský titul za sebou. Iuventa skončila druhá, čo je po šiestom mieste v základnej časti WHIL úspech, aj keď Michalovce mali majstrovské ambície.

Domáce nastúpili bez zranenej kanonierky Tobiášovej a diváci si museli počkať na úvodný gól do 3. minúty, keď sa presadila Bratislavčanka Martanovičová. ŠKP sa potom presadilo ešte trikrát za sebou a v polovici 7. minúty viedlo 4:0. Až potom sa presadila domáca Škľaruková. Keď bratislavský tím po ďalších dvoch góloch viedol v 10. minúte, vyžiadal si domáci tréner oddychový čas. Iuventa sa síce potom strelecky prebrala, ale keďže v obrane bola nulová, ŠKP pohodlne zvyšovalo svoj náskok. V 21. minúte Iuventa znížila na 8:12, ale v 26. minúte kanonierka Šimáková zvýšila na 15:9. Po prestávke ŠKP zvýšil svoje vedenie na 19:10, čo prinútilo domáceho trénera omladiť zostavu. Hra sa zrýchlila, brankárka Kudročová sa zlepšila a v 42. minúte bol rozdiel v skóre už iba päťgólový (17:22). ŠKP však v tomto zápase zdobilo hlavne to, že zabral vtedy, keď to potreboval. Snahu domácich o zvrat odrazil troma gólmi za sebou a v 47. minúte bolo po góle pivotky Štetákovej 18:25. Iuventa sa ešte v 54. minúte dokázala priblížiť na rozdiel šiestich gólov (22:28), ale napokon sa musela zmieriť nielen s najvyššou domácou prehrou s ŠKP Bratislava, ale zároveň aj s vyradením z finálovej partie.

Pok. hody: 6/5 - 3/3, vylúčené: 1 - 1, rozhodovali: Horáček a Novotný (obaja ČR), 1 500 divákov.

IUVENTA: Kudročová, Gubíková - Bachirievová 6/3, Kvetková 1, Bačíková, Szollosiová, Polláková, Škľaruková 2, Obšatníková 11/2, Hollá 1, Horňáková 2, Piskayová, Rebičová, Tregubovová 3.

ŠKP: Z. Školková, Múdra - Martanovičová 6, Cicmanová, Kochanová 2, Kertészová-Hrmová, Hodošková 3, Beňušková 2, Porubská 1, Globanová 2, Šimáková 14/3, Štetáková 4, H. Janšáková, Z. Janšáková.