Len tak sa totiž dá rozumieť nedávnemu vystúpeniu prezidenta, ktorý si (uprostred „gréckeho" prekrikovania) vybehol na súdny stav s veľkou razanciou. Ak prekročíme to odpútavanie pozornosti od Grécka, tak podozrenie, že išlo o čistú kampaň, konkrétne lov Smeru v revíre HZDS, umocňuje predovšetkým fakt, že k „veľkému churalu" prezident-premiér-Paška-Macejková neboli prizvaní Harabin ani Petríková (to druhé je ministerka spravodlivosti za HZDS, kto by ešte nepočul). Po druhé, spoločensko-politická kritika naozaj nie je žáner Ivana Gašparoviča, z iniciatívy ktorého sa „summit" konal. Ani jeho štýl „vládnutia". Nepoviete precedens, minimálne za vlády Smeru nie, že by sa zo slonej veže štátnej hlavy spustil k „ostrej kritike" nejakého rezortu či vyhláseniam typu, že „štát musí platiť za nečinnosť súdov", čo je aj „spochybnenie odbornosti" (a pod.).
Indícia, že prezident republiky je tak ovládaný jednou politickou stranou, že jej miništruje v kampani (aj s predsedníčkou ÚS), nie je, samozrejme, väčší problém než samotná justícia. Len pripomína, kto všetko sa začína zaujímať o dianie v zemi, keď idú voľby... Hahahaha. K prognóze, že špeciálne v súdnictve nič nezmenia, netreba priberať ani skepsu z politickej triedy, ktorá aj keby sa vo vláde nejako obmenila, chýbať jej bude, po prvé, ústavná väčšina. A bez 90 hlasov a navyše veľkého politického odhodlania sú reformy v tomto najnezávislejšom zákutí slovenského verejného domu jednoducho nemožné. Nevraviac ani o tom, že niektoré nápady, ako zmeniť (vylepšiť) systém (napr. priama voľba sudcov), sú uletené do tej miery, že nie je celkom isté, či najrozumnejšie nie je zmieriť sa s tým, že spravodlivosť zo Slovenska skrátka odišla.
Iste, vo volebných programoch sú aj lepšie návrhy, ktoré by stáli za hriech. Celkom zásadný problém, po druhé, je, že na vrodené a získané defekty slovenského ľavosúdia by bola krátka i ústavná väčšina. Niet totiž pomoci justícii, ktorej 80 percent (teda štyria z piatich) sa pridáva k tzv. diskriminačnej žalobe o „dorovnaní" platových rozdielov, čo by vyšlo štátnu kasu, tak od oka, na 300 mil. eur... Na základe naprosto absurdných argumentov, ktoré potierajú základný rozum i morálku („znížila sa ich vážnosť a dôstojnosť", lebo berú menej ako členovia Špeciálneho súdu), sa domáhajú v kríze peňazí, o ktorých si chcú v konflikte záujmov (sudca sudcovi) rozhodovať sami. No. Nezmyselné verdikty v kauzách ochrany osobnosti, z ktorých si urobili vedľajší (hlavný??) zdroj príjmov politici (Fico, Harabin), nemajú čo do blbosti a neopodstatnenosti precedens vo svete.
To a mnoho iného vedie k presvedčeniu, že jediná reforma súdnictva je rozohnať ho celé a postaviť nové. Skutočnosť, že zástavu kritiky zdvihol JUDr. Gašparovič, ktorého kedysi Havel zosadil z postu Generálneho prokurátora pre neschopnosť, a ktorý svojou celou bytosťou stelesňuje korene dnešného stavu, je naozaj príznakom, že voľby sa už blížia cvalom a prezident je premiérovi oddaným...hm, súdruhom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.