Korzár logo Korzár
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

CityCenter v Las Vegas

Keď sa povie The Strip, myslí sa tým časť dlhého bulváru v americkej metropole hazardných hier, v Las Vegas. Dnešnú časť nášho seriálu venujeme komplexu CityCenter na Stripe.

Obchodné a zábavné centrum The Crystals. Toto centrum nezvyčajných hranatých tvarov navrhol renomovaný architekt Daniel Libeskind.Obchodné a zábavné centrum The Crystals. Toto centrum nezvyčajných hranatých tvarov navrhol renomovaný architekt Daniel Libeskind. (Zdroj: archív)

Nie je strip ako Strip. Zrejme (temer) každý s aspoň priemernou znalosťou angličtiny vie, že anglické slovo strip znamená pruh či pásik. Tí, ktorí dobre ovládajú americkú angličtinu, (možno) vedia, že výrazom strip sa nazývajú aj veľké, reštauráciami a módnymi obchodmi posiate bulváry v amerických veľkomestách. Ale málokto okrem vášnivých hráčov hazardných hier (v "novodobej" slovenčine už nazývaných gambleri) vie, že keď sa povie The Strip, myslí sa tým časť dlhého bulváru v americkej metropole hazardných hier, v Las Vegas. Dnešnú časť nášho seriálu venujeme komplexu CityCenter na Stripe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Patria medzi najväčšie na svete

Na úvod možno spomenúť, že Strip je v podstate približne šesť kilometrov dlhou časťou lasvegaského Boulevard South, pričom z administratívneho hľadiska už táto časť nepatrí pod mestskú správu v Las Vegas. Na Stripe je mnoho takých hotelov, kasín a zábavných centier, ktoré patria medzi najväčšie na svete. Devätnásť z 25 najväčších svetových hotelov (podľa počtu izieb) leží na Stripe alebo v jeho tesnej blízkosti. Tieto hotely majú dokopy vyše 67 000 izieb.

Meno podľa Sunset Stripu

Strip sa pred niekoľkými desaťročiami nazýval Arrowhead Highway a jeho terajšie meno mu vraj dal policajný dôstojník Guy McAfee z Los Angeles, a to podľa známeho losangeleského bulváru Sunset Strip (bulvár západu Slnka). Najviditeľnejším vizuálnym aspektom Stripu - a vlastne celého Las Vegas - je jeho takpovediac dramatická architektúra. V Las Vegas nájdeme stavby, ktoré sú viac či menej podarenými (a obvykle zmenšenými) kópiami rôznych známych európskych stavebných diel (napríklad Eiffelovej veže či rôznych benátskych stavieb). Od konca minulého roka dopĺňa panorámu Stripu nový, obrovský komplex, nazvaný CityCenter.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší súkromný stavebný projekt

Tento komplex, tvorený siedmimi budovami s celkovou podlažnou plochou vyše 1,5 milióna štvorcových metrov, je postavený na rozlohe 31 hektárov. Projekt CityCenter začala spoločnosť MGM Mirage, v priebehu výstavby centra sa partnerom projektu stala spoločnosť Dubai World. Ide o najväčší súkromne financovaný stavebný projekt v celej doterajšej histórii Spojených štátov. Pôvodne odhadované celkové náklady na výstavbu centra boli 4 miliardy dolárov, rastúce náklady na stavebné práce i zmeny projektov však vytlačili celkovú sumu až na približne 11 miliárd dolárov.

Nezhody medzi partnermi

Začiatkom minulého roka došlo k nezhodám medzi obomi partnerskými organizáciami podieľajúcimi sa na výstavbe centra, ale tieto nezhody, týkajúce sa financovania projektu, sa napokon podarilo vyriešiť. Koncepčný urbanistický plán celého centra vypracovalo štúdio Ehrenkrantz, Eckstut & Kuhn Architects. Celé centrum malo podľa projektu obsahovať okolo 2 400 bytových jednotiek a 4 800 hotelových izieb rozdelených do niekoľkých výškových budov zoskupených okolo nákupného a zábavného strediska nazvaného The Crystals.

SkryťVypnúť reklamu

Využíva "zelené" technológie

Celý multifunkčný projekt využíva mnohé "zelené" technológie, napríklad recyklovanie odpadovej vody a lokálnu elektráreň. Hlavným dodávateľom stavebných prác bola firma Perini Building Company. Na mieste výstavby nového centra stálo niekoľko starších budov, z ktorých posledná bola "odstrelená" 9. mája 2006. So stavebnými prácami sa začalo v júni 2006, a to bez oficiálneho položenia základného kameňa. Počas výstavby došlo k šiestim smrteľným úrazom.

Krátky štrajk

Na protest proti nedostatočným opatreniam týkajúcim sa bezpečnosti práce prestali robotníci o polnoci 3. júna 2008 (na stavbách sa pracovalo 24 hodín denne) pracovať. Stavebná firma Perini Building nakoniec súhlasila so všetkými požiadavkami odborov, a tak prerušenie práce trvalo len 24 hodín. Predstavme teraz aspoň stručne hlavné stavby tvoriace komplex CityCenter. Centrálnou stavbou, či lepšie povedané súborom stavieb, je luxusný hotel s kasínom nazvaný Aria Resort & Casino.

Aria so sklenenými fasádami

Tento stavebný komplex, ktorý navrhlo štúdio Pelli Clarke Pelli Architects, tvoria dve výškové, 60-podlažné budovy so sklenenými fasádami. V komplexe je 4 004 hotelových izieb (vrátane 568 apartmánov). Spodnú časť týchto budov zaberá kasíno s celkovou podlažnou plochou 14 000 štvorcových metrov. V komplexe sú aj nočné kluby a špičkové reštaurácie. Súčasťou komplexu je divadlo Cirque du Soleil s 2 000 sedadlami. V trojpodlažnom konferenčnom centre s plochou 28 000 štvorcových metrov sú štyri plesové sály a 38 rokovacích a konferenčných miestností.

Monitoruje spotrebu energie

Automatický systém monitoruje spotrebu energie v celom komplexe Aria. Tento systém si pamätá hosťove preferencie, a keď hosť prejde svojou čipovou kartou cez čítačku na dverách, systém podľa údajov v pamäti nastaví osvetlenie, teplotu a žalúzie na oknách. Ďalšou výškovou stavbou v komplexe CityCenter je hotel Vdara. Exteriér tejto 57-podlažnej budovy navrhol Rafael Vinoly zo štúdia RV Architecture. V tomto komplexe je 1 495 rezidenčných jednotiek (v podstate apartmánov) s podlažnou plochou od 50 do 163 štvorcových metrov.

Problémy s oceľovou výstužou

Aj keď ide oficiálne o hotel, ráta sa s dlhodobým pobytom hostí, takže vo všetkých apartmánoch je kuchynka, v mnohých je aj práčka so sušičkou. V hoteli nie je žiadne kasíno. Ďalšou budovou komplexu mal byť hotel Harmon (oficiálny názov je The Harmon Hotel and Spa). Tento hotelový komplex navrhol renomovaný britský architekt Sir Norman Foster. V 49-podlažnej budove malo byť 400 hotelových izieb a približne 207 rezidencií. Koncom roka 2008, keď bolo postavených 15 podlaží, však inšpektori objavili nesprávne uloženie zosilňovacej oceľovej výstuže.

Znížili výšku

To si vynútilo zásadnú zmenu projektu. Konečná výška budovy bola znížená na 28 podlaží a rezidenčná časť bola z projektu úplne vypustená. Podľa najnovších správ bolo dokončenie tejto stavby odložené na neurčito. Do komplexu CityCenter patrí aj luxusný hotel Mandarin Oriental. Túto 56-podlažnú budovu navrhol architekt Kohn Pedersen Fox. V hoteli je 392 izieb, v hornej časti je 225 luxusných rezidencií. Pri návrhu vnútorných priestorov sa uplatnil orientálny prístup k dizajnu. V tomto roku má byť dokončený rezidenčný komplex Veer Towers.

Centrum The Crystals má hranaté tvary

Tento komplex pozostáva z dvoch 37-podlažných veží a navrhol ho Helmut Jahn z chicagského štúdia Murphy/Jahn Architects. V každej z oboch veží bude 337 luxusných rezidencií s plochou od 46 do 140 štvorcových metrov. Na streche každej veže bude bazén, fitnescentrum a ďalšie priestory pre obyvateľov. Nezvyčajnými hranatými tvarmi sa vyznačuje obchodné a zábavné centrum The Crystals. Toto centrum s luxusnými obchodmi, reštauráciami, klubmi a galériami má celkovú podlažnú plochu 46 000 štvorcových metrov a navrhol ho renomovaný architekt Daniel Libeskind.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Content agency mení svoje meno na Contedy
  2. Ako správne napúšťať bazén
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  8. V Bratislave sa koná Globsec
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 228
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 919
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 335
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 601
  6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 498
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 456
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 981

Blogy SME

  1. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Rozhýbme krídla belasých motýľov
  2. Radka Wagingerová: Tisícky ton textilného odpadu ročne
  3. Peter Cmorej: Ad Peter Schutz: Hlasovali ako neznabohovia
  4. Martin Barto: Ak by VšZP bola inštitúciou finančného trhu, tak by už prišla o licenciu. Zlyháva VšZP, otázky zodpovednosti Ministerstva zdravotníctva a financií.
  5. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Nórske inšpirácie alebo lekcia z rozmanitosti
  6. Ján Šeďo: Zjazd KSS pod obrázkami masových vrahov, zobuďte GP !
  7. Dušan Kelle: Goodbye DM
  8. Jozef Varga: Horkýže Slíže boli v mojom hľadáčiku, keď ešte vydali prvé kazety
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 703
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 46 584
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 36 690
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 433
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 21 846
  6. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 7 826
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 478
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 141
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Rozhýbme krídla belasých motýľov
  2. Radka Wagingerová: Tisícky ton textilného odpadu ročne
  3. Peter Cmorej: Ad Peter Schutz: Hlasovali ako neznabohovia
  4. Martin Barto: Ak by VšZP bola inštitúciou finančného trhu, tak by už prišla o licenciu. Zlyháva VšZP, otázky zodpovednosti Ministerstva zdravotníctva a financií.
  5. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Nórske inšpirácie alebo lekcia z rozmanitosti
  6. Ján Šeďo: Zjazd KSS pod obrázkami masových vrahov, zobuďte GP !
  7. Dušan Kelle: Goodbye DM
  8. Jozef Varga: Horkýže Slíže boli v mojom hľadáčiku, keď ešte vydali prvé kazety
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 703
  2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 46 584
  3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 36 690
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 433
  5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 21 846
  6. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 7 826
  7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 478
  8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 141
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu