Korzár logo Korzár

CityCenter v Las Vegas

Keď sa povie The Strip, myslí sa tým časť dlhého bulváru v americkej metropole hazardných hier, v Las Vegas. Dnešnú časť nášho seriálu venujeme komplexu CityCenter na Stripe.

Obchodné a zábavné centrum The Crystals. Toto centrum nezvyčajných hranatých tvarov navrhol renomovaný architekt Daniel Libeskind.Obchodné a zábavné centrum The Crystals. Toto centrum nezvyčajných hranatých tvarov navrhol renomovaný architekt Daniel Libeskind. (Zdroj: archív)

Nie je strip ako Strip. Zrejme (temer) každý s aspoň priemernou znalosťou angličtiny vie, že anglické slovo strip znamená pruh či pásik. Tí, ktorí dobre ovládajú americkú angličtinu, (možno) vedia, že výrazom strip sa nazývajú aj veľké, reštauráciami a módnymi obchodmi posiate bulváry v amerických veľkomestách. Ale málokto okrem vášnivých hráčov hazardných hier (v "novodobej" slovenčine už nazývaných gambleri) vie, že keď sa povie The Strip, myslí sa tým časť dlhého bulváru v americkej metropole hazardných hier, v Las Vegas. Dnešnú časť nášho seriálu venujeme komplexu CityCenter na Stripe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Patria medzi najväčšie na svete

Na úvod možno spomenúť, že Strip je v podstate približne šesť kilometrov dlhou časťou lasvegaského Boulevard South, pričom z administratívneho hľadiska už táto časť nepatrí pod mestskú správu v Las Vegas. Na Stripe je mnoho takých hotelov, kasín a zábavných centier, ktoré patria medzi najväčšie na svete. Devätnásť z 25 najväčších svetových hotelov (podľa počtu izieb) leží na Stripe alebo v jeho tesnej blízkosti. Tieto hotely majú dokopy vyše 67 000 izieb.

Meno podľa Sunset Stripu

Strip sa pred niekoľkými desaťročiami nazýval Arrowhead Highway a jeho terajšie meno mu vraj dal policajný dôstojník Guy McAfee z Los Angeles, a to podľa známeho losangeleského bulváru Sunset Strip (bulvár západu Slnka). Najviditeľnejším vizuálnym aspektom Stripu - a vlastne celého Las Vegas - je jeho takpovediac dramatická architektúra. V Las Vegas nájdeme stavby, ktoré sú viac či menej podarenými (a obvykle zmenšenými) kópiami rôznych známych európskych stavebných diel (napríklad Eiffelovej veže či rôznych benátskych stavieb). Od konca minulého roka dopĺňa panorámu Stripu nový, obrovský komplex, nazvaný CityCenter.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší súkromný stavebný projekt

Tento komplex, tvorený siedmimi budovami s celkovou podlažnou plochou vyše 1,5 milióna štvorcových metrov, je postavený na rozlohe 31 hektárov. Projekt CityCenter začala spoločnosť MGM Mirage, v priebehu výstavby centra sa partnerom projektu stala spoločnosť Dubai World. Ide o najväčší súkromne financovaný stavebný projekt v celej doterajšej histórii Spojených štátov. Pôvodne odhadované celkové náklady na výstavbu centra boli 4 miliardy dolárov, rastúce náklady na stavebné práce i zmeny projektov však vytlačili celkovú sumu až na približne 11 miliárd dolárov.

Nezhody medzi partnermi

Začiatkom minulého roka došlo k nezhodám medzi obomi partnerskými organizáciami podieľajúcimi sa na výstavbe centra, ale tieto nezhody, týkajúce sa financovania projektu, sa napokon podarilo vyriešiť. Koncepčný urbanistický plán celého centra vypracovalo štúdio Ehrenkrantz, Eckstut & Kuhn Architects. Celé centrum malo podľa projektu obsahovať okolo 2 400 bytových jednotiek a 4 800 hotelových izieb rozdelených do niekoľkých výškových budov zoskupených okolo nákupného a zábavného strediska nazvaného The Crystals.

SkryťVypnúť reklamu

Využíva "zelené" technológie

Celý multifunkčný projekt využíva mnohé "zelené" technológie, napríklad recyklovanie odpadovej vody a lokálnu elektráreň. Hlavným dodávateľom stavebných prác bola firma Perini Building Company. Na mieste výstavby nového centra stálo niekoľko starších budov, z ktorých posledná bola "odstrelená" 9. mája 2006. So stavebnými prácami sa začalo v júni 2006, a to bez oficiálneho položenia základného kameňa. Počas výstavby došlo k šiestim smrteľným úrazom.

Krátky štrajk

Na protest proti nedostatočným opatreniam týkajúcim sa bezpečnosti práce prestali robotníci o polnoci 3. júna 2008 (na stavbách sa pracovalo 24 hodín denne) pracovať. Stavebná firma Perini Building nakoniec súhlasila so všetkými požiadavkami odborov, a tak prerušenie práce trvalo len 24 hodín. Predstavme teraz aspoň stručne hlavné stavby tvoriace komplex CityCenter. Centrálnou stavbou, či lepšie povedané súborom stavieb, je luxusný hotel s kasínom nazvaný Aria Resort & Casino.

Aria so sklenenými fasádami

Tento stavebný komplex, ktorý navrhlo štúdio Pelli Clarke Pelli Architects, tvoria dve výškové, 60-podlažné budovy so sklenenými fasádami. V komplexe je 4 004 hotelových izieb (vrátane 568 apartmánov). Spodnú časť týchto budov zaberá kasíno s celkovou podlažnou plochou 14 000 štvorcových metrov. V komplexe sú aj nočné kluby a špičkové reštaurácie. Súčasťou komplexu je divadlo Cirque du Soleil s 2 000 sedadlami. V trojpodlažnom konferenčnom centre s plochou 28 000 štvorcových metrov sú štyri plesové sály a 38 rokovacích a konferenčných miestností.

Monitoruje spotrebu energie

Automatický systém monitoruje spotrebu energie v celom komplexe Aria. Tento systém si pamätá hosťove preferencie, a keď hosť prejde svojou čipovou kartou cez čítačku na dverách, systém podľa údajov v pamäti nastaví osvetlenie, teplotu a žalúzie na oknách. Ďalšou výškovou stavbou v komplexe CityCenter je hotel Vdara. Exteriér tejto 57-podlažnej budovy navrhol Rafael Vinoly zo štúdia RV Architecture. V tomto komplexe je 1 495 rezidenčných jednotiek (v podstate apartmánov) s podlažnou plochou od 50 do 163 štvorcových metrov.

Problémy s oceľovou výstužou

Aj keď ide oficiálne o hotel, ráta sa s dlhodobým pobytom hostí, takže vo všetkých apartmánoch je kuchynka, v mnohých je aj práčka so sušičkou. V hoteli nie je žiadne kasíno. Ďalšou budovou komplexu mal byť hotel Harmon (oficiálny názov je The Harmon Hotel and Spa). Tento hotelový komplex navrhol renomovaný britský architekt Sir Norman Foster. V 49-podlažnej budove malo byť 400 hotelových izieb a približne 207 rezidencií. Koncom roka 2008, keď bolo postavených 15 podlaží, však inšpektori objavili nesprávne uloženie zosilňovacej oceľovej výstuže.

Znížili výšku

To si vynútilo zásadnú zmenu projektu. Konečná výška budovy bola znížená na 28 podlaží a rezidenčná časť bola z projektu úplne vypustená. Podľa najnovších správ bolo dokončenie tejto stavby odložené na neurčito. Do komplexu CityCenter patrí aj luxusný hotel Mandarin Oriental. Túto 56-podlažnú budovu navrhol architekt Kohn Pedersen Fox. V hoteli je 392 izieb, v hornej časti je 225 luxusných rezidencií. Pri návrhu vnútorných priestorov sa uplatnil orientálny prístup k dizajnu. V tomto roku má byť dokončený rezidenčný komplex Veer Towers.

Centrum The Crystals má hranaté tvary

Tento komplex pozostáva z dvoch 37-podlažných veží a navrhol ho Helmut Jahn z chicagského štúdia Murphy/Jahn Architects. V každej z oboch veží bude 337 luxusných rezidencií s plochou od 46 do 140 štvorcových metrov. Na streche každej veže bude bazén, fitnescentrum a ďalšie priestory pre obyvateľov. Nezvyčajnými hranatými tvarmi sa vyznačuje obchodné a zábavné centrum The Crystals. Toto centrum s luxusnými obchodmi, reštauráciami, klubmi a galériami má celkovú podlažnú plochu 46 000 štvorcových metrov a navrhol ho renomovaný architekt Daniel Libeskind.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 837
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 306
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 966
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 048
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 486
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 346
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 470
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 455
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 712
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 374
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 34 514
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 29 704
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 421
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 786
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 860
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 967
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 712
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 374
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 34 514
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 29 704
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 421
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 786
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 860
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 967
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu