Korzár logo Korzár

Washington - veľkomesto ako park bez mrakodrapov

Pri zaoceánskych potulkách po severovýchodnej časti Spojených štátov amerických medzi najatraktívnejšie lákadlá našinca nesporne patrí hlavné mesto Washington. Nedokázala som mu odolať ani ja.

Centrum Washingtonu. Jeho dominantou je budova Kongresu Capitol (v strede snímky), od ktorej vedú čiary v smere hlavných svetových strán a rozdeľujú mesto na štyri časti.Centrum Washingtonu. Jeho dominantou je budova Kongresu Capitol (v strede snímky), od ktorej vedú čiary v smere hlavných svetových strán a rozdeľujú mesto na štyri časti. (Zdroj: wikipedia)



Už počas vjazdu do labyrintu kolosálnych architektonických výtvorov som sa nechala unášať nespočetnými kolónami automobilov najrozličnejších značiek, tvarov a veľkostí. Ich rozmanitý kolorit vytváral mohutnú dúhovú riavu, valiacu sa po osemprúdovej autostráde smerom k Atlantiku. Znenazdajky sa priamo pred mojím zrakom vynoril Washington Monument, pripomínajúci tvar ceruzky (odtiaľ jeho prezývka The Pencil). Mimoriadne pôsobivý obelisk sa týči do výšky 169 metrov a pred ukončením parížskej Eiffelovej veže bol považovaný za najvyššiu stavbu sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mesto nepatrí žiadnemu štátu únie

Pomerne mladé megacity vytvára samostatnú územnú jednotku District of Columbia (D. C.), rozprestierajúcu sa na rozlohe 174 km štvorcových medzi štátmi Maryland a Virginia. História prezrádza, že o situovaní The Capital rozhodol Kongres v roku 1790. Následne bola vytýčená plocha v tvare štvorca, ktorá sa rozkladá na obidvoch brehoch rieky Potomac, ústiacej do Atlantického oceánu. Územie dištriktu bolo vyňaté z právomoci priľahlých štátov a administratívne začlenené priamo pod federálnu vládu. Aglomerácia získala štatút hlavného mesta v roku 1800, keď sa tam presťahovala vláda z Philadelphie.

Capitol je stredom mesta

Urbanistický plán Washingtonu navrhol francúzsky klasicistický architekt Pierre Charles L´Enfant. V súlade so špecifickými prírodnými danosťami vymedzeného teritória vytvoril pravouhlú uličnú sieť s hviezdicami radiálnych Avenue. Dominantou zástavby sa stala budova Kongresu, Capitol, od ktorej vedú čiary v smere hlavných svetových strán a rozdeľujú mesto na štyri samostatné kvadranty. Centrom sa tiahne rozsiahly park The Mall v tvare latinského kríža. Pri jeho päte stojí Capitol, v strede Washington Monument, na vrchole Lincoln Monument a v ramenách kríža Jefferson Monument a sídlo amerického prezidenta White House (Biely dom).

Všetky spomínané objekty sú neodmysliteľnou súčasťou prehliadky mesta a nepochybne zanechávajú u návštevníka neopakovateľné dojmy na celý život. Ich majestátnosť abstraktných dimenzií evokuje v človeku pocit absolútnej dokonalosti zhmotnenia ľudskej predstavivosti a umu. Pod týmto uhlom pohľadu vari ešte viac vynikajú detaily každého z nich.

Bielobou žiariaci Capitol, sídlo Kongresu USA, sa skvie na vyvýšenine Capitol Hill a jeho kupola siaha do výšky 87,5 metra. Z umeleckého hľadiska ide o významnú klasicistickú stavbu, v ktorej okrem 535 kongresmanov pracuje ďalších 7 500 zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Monumentmi si uctili prezidentov

Washington Monument postavili na pamiatku prvého prezidenta USA. Svojrázny solitér je obložený bielym mramorom s hliníkovou špicou a ako symbol mesta patrí k najdôležitejším orientačným bodom pre všetkých návštevníkov Washingtonu. Výťahom sa možno dostať do výšky 152 metrov, odkiaľ je panoramatický výhľad na celé mesto s priľahlým územím štátov Maryland a Virginia.

Ďalšou pozoruhodnou stavbou je Jefferson Memorial. Pamätník bol postavený pri príležitosti 200. výročia narodenia veľkého politika a mysliteľa, zakladateľa Demokratickej strany Thomasa Jeffersona. Je situovaný na brehu zálivu Tidal Basin a tvorí ho rotunda v gréckom štýle so sugestívnou šesťmetrovou sochou jubilanta.

Rovnako očarujúco pôsobí veľkolepý Lincoln Memorial. S menom tohto zavraždeného prezidenta je spojené historické zrušenie otroctva. Objekt má tvar gréckeho chrámu s 36 mramorovými stĺpmi, ktoré symbolizujú počet štátov Únie v čase Lincolnovej smrti. Vo vnútri je osadená veľká mramorová socha Abrahama Lincolna s výhľadom na Capitol. Po jeho ľavici je v parku umiestnený Pamätník veteránov v podobe zalomenej steny s menami takmer 58-tisíc amerických vojakov, ktorí našli smrť vo vietnamskej vojne. Pri pohľade na mramorovú pietu nevdojak prichodí zamyslieť sa nad veľkou národnou tragédiou a následne vzdať hold obetiam tejto nezmyselnej apokalypsy.

SkryťVypnúť reklamu

Fingovaný úlovok pre chválenkárov

Pre nespočetné zástupy zvedavcov nesporne najočakávanejšou je prehliadka Bieleho domu, ktorý sa stal oficiálnou rezidenciou a úradom amerických prezidentov. Je oddelený od Pennsylvania Avenue priľahlým pásom parkovej zelene a pre verejnosť sprístupnený iba prvým poschodím. Nachádza sa tu Štátna jedáleň pre 140 osôb, ďalej Červená, Zelená, Oválna, Modrá a Východná izba. Výnimočne lákavou atrakciou sú verné atrapy aktuálnych prezidentov s manželkami v životnej veľkosti, pri ktorých si možno dať vyhotoviť fotografiu na počkanie. Nejeden chválenkár sa neskôr pýši takýmto fingovaným osobným kontaktom s prezidentským párom priamo pred Bielym domom.

Po vizuálnej absorpcii najdôležitejších objektov centrálnej časti mesta ostal ešte čas aspoň na chvíľu sa zastaviť pri reprezentačnej budove National Museum of American History a následne si zhotoviť niekoľko unikátnych záberov v interiéri National Air and Space Museum. Okrem stovky vystavených lietadiel, leteckých motorov, rakiet či kozmických družíc je v objekte inštalované aj Planetárium A. Einsteina. Tento muzeálny gigant je okrem iného povestný najväčšou návštevnosťou na svete.

Pri rozlúčke s veľkomestom posledný pohľad patril známej päťuholníkovej budove Pentagon, ktorá sa radí medzi unikáty v celosvetovom kontexte. Sídlo Ministerstva obrany USA bolo postavené v rokoch 1941 - 43 a 11. septembra 2001 sa stalo jedným z terčov teroristických útokov.

Mesto, kde dominuje príroda

Zvláštnosťou Washingtonu je, že v ňom absentuje akýkoľvek priemysel a jeho teritórium slúži výlučne ako centralizované sídlo administratívy. Avšak napriek diametrálne odlišnej filozofii architektúry a urbanizmu so striktným dodržaním výškového limitu zástavby nemožno sa ubrániť pocitu, akoby zostával v tieni povestných amerických mrakodrapov, končiacich v nedohľadne. Pôsobí skôr dojmom unikátneho veľkoplošného parku s akcentom na environmentálnu oblasť, v ktorej až príliš zjavne dominuje organická príroda nad agresívnou komerciou. A to je pre veľkomesto, ktoré si pozvoľna píše zaujímavé dejiny, rovnako prekvapujúce ako fascinujúce.

Autor: Tamara Hrabková

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 256
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 895
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 164
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 359
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 320
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 093
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 703
  8. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 656
  1. Michaela Witters: Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
  2. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni?
  3. Ľubomír Smetana: Vláda SR chce obmedziť podnikanie cudzincov na Slovensku – ohrozený môže byť aj stavebný sektor.
  4. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým.
  5. Miroslav Kocúr: Fico vie, že niektorí už vedia
  6. Juraj Ondruška: „Letisko Vajnory – porušenie verejnej vôle? Dokumenty hovoria jasne“ ✈️🚨
  7. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  8. Otilia Horrocks: Stop netransparentným haciendám !
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 909
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 955
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 749
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 859
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 815
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 369
  7. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 255
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 197
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Michaela Witters: Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
  2. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni?
  3. Ľubomír Smetana: Vláda SR chce obmedziť podnikanie cudzincov na Slovensku – ohrozený môže byť aj stavebný sektor.
  4. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým.
  5. Miroslav Kocúr: Fico vie, že niektorí už vedia
  6. Juraj Ondruška: „Letisko Vajnory – porušenie verejnej vôle? Dokumenty hovoria jasne“ ✈️🚨
  7. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  8. Otilia Horrocks: Stop netransparentným haciendám !
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 909
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 955
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 749
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 859
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 815
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 369
  7. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 255
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 197
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu