menej prelomových záležitostiach diskutuje v parlamente.
Podstatná je tá diskusia. Paška, ako ho poznáme, to napokon zvolá i tak až po piatku, čiže po summite lídrov aj s Ficom v Bruseli. O tom, či sa SR má zúčastniť vabanku s "odbankrotovaním" na prístrojoch umierajúceho Grécka, je však už rozhodnuté. A opozícia, predovšetkým SDKÚ, by si mali šesťkrát rozmyslieť, kým otvoria ústa v gréckej otázke. Pretože ona už nie je zďaleka iba grécka.
Výzva premiérovi, "aby neprijímal žiadne záväzky v tejto kauze" (Radičová), je populistická a zmeškaná. Na toto mali čas mesiace. Od novembra sú viacmenej jasné tri grécke scenáre: Bankrot, bailout alebo zázrak. Štvrtý nie je. Politicko-formálne to "vyriešil" Počiatek pred týždňom. Súhlas ministra financií na euroskupine bol potrebný, aby do sveta letela správa o DOHODE EUROZÓNY na pôžičke Grécku a mohli sa spustiť následné rokovania parlamentov (všade mimo SR). Taký manéver, že by zajtra vzal Fico súhlas späť (takmer vylúčené), by bol podraz voči ostatným, unikát v dejinách EÚ a dlhodobo by SR ťažko diplomaticky i inak poškodil.
Hoci je Slovensko v tejto megaoperácii smietka a jeho 800 mil. eur naozaj nikoho nevytrhne, vrazenie klinu do zdania jednoty e-zóny by stupňovalo hrozbu ďalších otrasov na finančných trhoch. Tie dnes vnímajú všetky signály s desaťnásobnou senzibilitou. To je pointa, ktorú buď účelovo ignorujú, alebo jej fatálne nerozumejú ako v SDKÚ, tak aj všetci, ktorí stále tárajú o "trojnásobných dôchodkoch" v Grécku (a pod). Tu už nejde nejaký Absurdistan, že Slovensko si musí požičať na pôžičku krajine s dvaapolkrát vyšším priemerným príjmom. To mohla byť dobrá téma ešte tak pred mesiacom. Dnes ide o to, že euro preráža jedno dno za druhým (k doláru), prirážky a poistky na portugalské a španielske dlhopisy letia hore, trhy už testujú hranicu, na ktorej ešte vládzu si požičiavať. Sedia presne na tej špirále, ktorou prešlo Grécko... Ak sa bláznivý 110 miliardový bailout zablokuje, preruší sa im okamžite prístup k peniazom. Ak Lisabon a Madrid vbehnú do platobnej neschopnosti a vypukne "infekcia" (nasledujú Dublin, Rím, Londýn), sme na začiatku pekla (v predpeklí), v porovnaní s ktorým bol Lehman Brothers nedeľná škola. Stovky miliónov ľudí po celej Európe budú naháňať svoje peniaze v zavretých bankách, ktoré vlády samy zadĺžené len o tretinku-štvrtinku menej ako grécka (k HDP), už nemajú ako sanovať. Keď v SDKÚ (a inde) ani netušili o dlhovej kríze, autor písal na tomto mieste, že grécky bailout je (zrejme) veľmi zlé riešenie. Dnes, po tom, čo europolitici pohnojili manažment krízy, je to zrejme jediné, čo riziká síce vôbec nerozptyľuje, ale môže ich odsunúť a vytvoriť akýsi čas na záchranu, ktorou by boli zásadné rezy, áno, gréckeho typu, vo všetkých európskych rozpočtoch. Tých 800 mil. slovenských eur je už totálne nepodstatných v najvyššej hre, do ktorej sa Merkelovej nemôžeme pliesť, keďže celá zodpovednosť je iba na nej a nemeckej politike.
Výzva premiérovi je populistická a zmeškaná."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.