Dedičnosť, znečistenie životného prostredia, ale tak trochu aj "západný" štýl života. Tieto faktory podmieňujú alergiu. Ak sú dvaja rodičia, ktorí majú geneticky danú alergickú dispozíciu, je pravdepodobné, že dieťa ju bude mať tiež. Vplyvom zvýšeného množstva výfukových plynov áut, ozónu, oxidov dusíka a ďalších chemikálií sú pele agresívnejšie.
Prejavy
A ako sa alergia u človeka prejavuje? Typické je kýchanie, svrbenie nosa, očných spojiviek či uší, vodnatý výtok, zatekanie hlienov. Alergiu môže skomplikovať zápal dutín či stredného ucha. V oblasti dolných dýchacích ciest sa alergia prejavuje záchvatmi suchého dráždivého kašľa, pocitom tiesne na hrudi a často aj nočným budením pre tieto príznaky.
So sennou nádchou sa u človeka môže prejaviť priedušková astma. Je to najťažsí prejav alergických ochorení v oblasti dýchacích ciest. Ak sa pacient vyhýba liečbe, choroba sa môže prejaviť ako plne rozvinutý astmatický záchvat. Prejavuje sa pískaním na hrudi a ťažkým dychom s pocitom nedostatku kyslíka.
Prevencia
Ak viete o tom, že trpíte alergiou, najlepšie spravíte, ak sa kontaktu s alergénmi pokúsite vyhnúť. V období výskytu peľu choďte čo najmenej von a vyhýbajte sa športovým aktivitám. Zabudnúť by ste nemali na špeciálne sieťky, ktoré zabraňujú peľu preniknúť do domácnosti. Ak ich nemáte, postačí aj mokrá plachta zavesená na okne. Dôležitou prevenciou je včasná diagnostika a podávanie vakcín.
Jedným z dôležitých preventívnych opatrení je peľová informačná služba. Na internetovej stránke www.ruvzke.sk je každý týždeň zverejnená aktuálna peľová situácia v Košiciach. Alergici si tam môžu nájsť informácie o tom, ktorý alergén je v ovzduší prítomný a v akej intenzite. Pacient si môže odkontrolovať, či sa práve v ovzduší nevznáša alergén, na ktorý je precitlivený, a vie tak oveľa rýchlejšie zareagovať preventívnymi opatreniami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.