Tunel, aký Slovensko ešte nezažilo, by mal vyvolať šum aj mimo opozície."
Keby miera predraženia tzv. PPP projektov bola iba štvrtinou či desatinou toho, čo spočítal týždenník Trend, tak je to nehorázne plytvanie a ťažké podozrenie z korupcie ešte i vtedy, ak nie je celkom korektné porovnávať tzv. koncesné konanie s verejným obstarávaním. Toto ale nebude o Ficovi ani jeho ministrovi dopravy.
Keďže analýzu dodnes nikto nenapadol, "tunel, aký Slovensko ešte nezažilo" (Trend), by mal vyvolať akýsi šum aj mimo opozície, ktorá si hreje polievočku. Resp. kvalifikovanú oponentúru, ktorá by spochybnila, že vyhodíme 2,5 miliardy eur (to je to predraženie) do luftu. Kdeže. Namiesto toho si vzal (dostal) slovo ekonóm SAV, aby ozrejmil makrofiškálny stav vecí. A predviedol sa náramne: Projekty PPP, ktoré sa tešia v štátoch EÚ veľkej obľube, sa dnes do deficitov verejných financií nezapočítavajú, ale aj keby v budúcnosti áno, zásadný problém to pre Slovensko nebude. A viete prečo? "Vizuálne sa tie čísla zhoršia, ale zhoršia sa pre všetkých a s tým sa bude musieť niečo robiť."
No. Dalo by sa zabávať chvíľu na motívy napr. kumulovaného dlhu eurozóny, ktorý - bez započítania PPP projektov (!!!) - vyrástol medziročne o 15 percent, takže je dnes na úrovni Maďarska. Ale ani o tom to nebude. Názor, ktorý sme počuli, je typickou ukážkou videnia (projekcie) budúcnosti ako lineárneho predĺženia minulosti. Teda napríklad, že ak sa eurozóna (EÚ) aj vyhrabe z dlhovej krízy, o ktorej taký Warren Buffett súdi, že bude "high drama", tak že sa v nej schodky a dlhy budú naďalej monitorovať a hodnotiť ako v zlatej ére gréckych švindľov. Myšlienka, že ak únia prežije svoj dlhový Armagedon, tak pozícia PPP projektov, a ešte predražených o 40 percent, bude tá istá čo pred krízou, je nezlučiteľná so žiadnym scenárom. Ak to celé dopadne nejako lepšie ako explóziou, tak zahrnutie všetkého, čo sa doteraz skrývalo mimo rozpočtu, bude to prvé nové pravidlo, ktoré fiškálny komitét nadiktuje z Bruselu...
Vyjadriť sa k názoru, že s účtovaním PPP nebude "zásadný problém", je slušne nemožné. Od expertnej vrstvy, čo na vládne objednávky píše "stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030", sa isteže dajú čakať i horšie veci než neznalosť, že tolerancia dlhov (ak sa z nich dostaneme) bude po Lehmanoch a Grécku (a spol.) zásadne iná ako pred nimi. Vážnejšia vec je, že v situácii, keď politici vo verejnej diskusii nehľadajú pravdu, ale len vlastný profit, spoločnosť nemá elity, o názor ktorých by sa mohla oprieť v nádeji, že dostane odpovede na základné problémy bez falzifikácie a manipulácií. Tie môžu byť, isteže, aj nevedomé, vyplývajúce zo straty kontaktu so svetom a realitou a zo socialistického vzdelania. Avšak na ceste do pekla, ktorou môže byť napr. úplne falošný obraz o možnostiach krajiny ísť do extrémne náročnej investície v týchto časoch, nám to bude platné asi ako beduínovi snežný skúter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.