Zároveň ani v 20.storočí tam nenastal budovateľský ruch, preto sa dnes takmer v každej obci nachádza stredoveký kostol, po okolí šľachtické sídla, neskôr pretransformované v renesančné kaštiele v dedinách.
Ukážkou spoločenského vývoja v regióne je kostol v Dubovici (12 km SZ od Sabinova), rozmerný obranný kostol v 18.stor. barokovo upravený na reprezentatívny šľachtický sakrálny objekt. Kostol vznikol na miernom návrší pravobrežnej terasy Dubovického potoka v strede obce. Dubovica bola založená zrejme na mieste vyklčovaného dubového lesa pred r.1278, keďže vtedy už existovala a bola predaná rodu Tekule. Neskôr vznikla samostatná bočná vetva rodu pomenovaná podľa svojho sídla v Dubovici. Dobayovci vlastnili obec až do zrušenia poddanstva.
Stavebno-historický vývoj
Kostol bol postavený podľa zvyku krátko po založení obce, teda najskôr do konca 13.stor. Určite však do r.1424, kedy je písomne doložená už aj farnosť. Stredoveký objekt pozostával z mohutnej hranolovej veže, obdĺžnikového jednolodia a zrejme kvadratickej svätyne. Okolo kostola sa nachádzal cintorín, areál bol ohradený múrom. V 18.stor. bol kostol prestavaný, vznikli nové okenné otvory, južná predsieň, schodisková prístavba veže a vymurovaný bol oblý záver svätyne. Prestalo sa pochovávať okolo kostola, vznikla podzemná krypta a chrám sa zmenil na reprezentatívny objekt Dobayvcov. V 20.stor. bola už len rozšírená sakristia a zbúraná schodisková prístavba kruhového pôdorysu. V 70.rokoch bola nahradená novou, kvadratickou, pôvodná je známa iba z archívnej fotodokumentácie.
Súčasný stav
Zo stredovekého objektu sa zachovala mohutná päťpodlažná veža a snáď i časti múrov lode a svätyne v súčasnom murive. Jednotlivé poschodia veže obsahujú úzke štrbinové otvory (niektoré zamurované), ktoré fungovali v čase ohrozenia ako strieľne. Spolu s predpokladaným ohradným múrom predstavovali obranné prvky na objekte. Veža bola pritom prístupná len z interiéru, dnešný západný vstup do podvežia vznikol až v 70.rokoch 20. stor.
Kostol má v súčasnosti prevažne barokový výzor. Interiér je zaklenutý troma poľami pruskej klenby na pásoch v lodi, českou plackou a konchou vo svätyni. Okná majú poloblúkový záklenok s podkasaním, šikmé ostenie a parapet. Oblý záver svätyne obsahuje oválne okienko zdobené šambránou s plastickým krížom. Zaujímavá, no nedocenená a takmer neznáma je výzdoba štítu predsiene. Barokový štít je konkávno-konvexne formovaný, dvoj-etážový, delený profilovanou rímsou. Zdobený je štukovými rastlinnými ornamentmi a festónmi. Ústredným motívom je kamenná platňa s reliéfom. Na platni je zobrazený ukrižovaný Kristus s kľačiacimi postavami po stranách. Postavy majú odev z 18.stor. a znázorňujú najskôr donátorov stavby Dobayovcov. Štukovými ornamentmi sú pokryté aj klenby v interiéri.
V podzemí pod loďou sa nachádzajú zaklenuté priestory rodovej krypty. Svedčia o tom aj zachované pôvodné zamrežované vetracie otvory. V súčasnosti uzavretý vstup do hrobky vedie zo severnej kaplnky. Naposledy bola hrobka otvorená pred 30 rokmi.
Výstavba tohto reprezentatívneho chrámu súvisí s rastom moci a financií Dobayovcov na konci 18.stor., kedy si dali v obci postaviť taktiež honosnú kúriu a kaštieľ zdobený vzácnymi nástennými maľbami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.